Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Łodzią po spożyciu alkoholu

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 12.08.2008

Podczas kontroli na jeziorze policjanci zbadali stan mojej trzeźwości. Wynik wyniósł 0,16 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Czy grozi mi zatrzymanie patentu żeglarskiego, a może prawa jazdy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wynik 0,16 mg zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu nie stanowi stanu nietrzeźwości w rozumieniu Kodeksu karnego, nie jest więc przestępstwem. Grozi Panu jedynie, na podstawie Kodeksu wykroczeń, kara za prowadzenie pojazdu w ruchu wodnym po spożyciu alkoholu. Odpowiedzialność za wykroczenie wejdzie w grę pod warunkiem, że prowadzony przez Pana pojazd w ruchu wodnym był pojazdem mechanicznym. Za prowadzącego pojazd uważa się tego, kto bezpośrednio włada mocą silnika oraz nadaje pojazdowi ruch i kierunek. Prowadzić pojazd znaczy nie tylko obsługiwać układ kierowniczy, lecz także wszystkie podstawowe mechanizmy mające bezpośredni wpływ na jazdę, z tym że w przypadku gdy kilka osób obsługuje wspomniane urządzenia współuczestniczą one w prowadzeniu pojazdu.

 

Wykroczenie to zagrożone jest karą aresztu (od 5 do 30 dni) albo grzywny nie niższej niż 50 zł (do 5000 zł). Sąd w razie uznania Pana za winnego tego wykroczenia powinien orzec zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo może orzec o podaniu orzeczenia do publicznej wiadomości przez jego publikację w prasie lub jego ogłoszenie w zakładzie pracy, uczelni, miejscu zamieszkania ukaranego, w innym właściwym miejscu lub w inny podobny sposób jeżeli może to mieć znaczenie wychowawcze. W szczególności zakaz prowadzenia musi dotyczyć tego pojazdu, który Pan prowadził po spożyciu alkoholu, choć może (ale nie musi) dotyczyć także innych pojazdów. Zakaz ten orzekany jest czasowo od 6 miesięcy do 3 lat. Na poczet zakazu prowadzenia pojazdów zalicza się okres zatrzymania dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu.

 

Jak wspomniałam orzeczenie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów jest obligatoryjne, jednak w wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie można, biorąc pod uwagę charakter i okoliczności czynu lub właściwości i warunki osobiste sprawcy, odstąpić od jego wymierzenia. W razie gdy dojdzie do rozprawy winien Pan wnieść o odstąpienie od wymierzenia tego środka i należycie swój wniosek uzasadnić (np. że nigdy Pan nie został ukarany mandatem za złamanie przepisów o ruchu drogowym, lub zdarzało się to Panu sporadycznie; należy również przedstawić okoliczności zdarzenia – ile i co Pan wypił, z jakiej okazji itd.).

 

Może Pan próbować bronić się tym, że spożył Pan alkohol na długo przed prowadzeniem pojazdu, w związku z tym był Pan przekonany, że alkohol został w całości spalony w organizmie. Należy również przed sądem wykazać skruchę. W przypadku orzeczenia również zakazu prowadzenia samochodów – należy bronić się tym, że samochód jest Panu potrzebny np. do pracy, w celu dojazdu na inne zajęcia itp.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 plus V =

»Podobne materiały

Ustała przyczyna zatrzymania przez sąd prawa jazdy

Zostałem skazany za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Trzy miesiące temu minął 5-letni okres kary, czy koniecznym jest odbycie kursu na prawo jazdy kat. A, B, czy tylko wyznaczony będzie egzamin państwowy (teoretyczny i praktyczny) w stosownym ośrodku szkolenia i gdzie się z tym z

Użyczenie samochodu osobie nieposiadającej uprawnień do kierowania

Użyczyłem samochód osobie nieletniej nieposiadającej prawa jazdy. Osoba ta spowodowała wypadek, poszkodowany jest w szpitalu. Co mi za to grozi?

Prowadzenie samochodu bez prawa jazdy i spowodowanie kolizji

Dwa miesiące temu jechałem samochodem mojej siostry i spowodowałem kolizję – uszkodziłem pojazd innego kierowcy. Dodam, że nie mam prawa jazdy. W piśmie do siostry towarzystwo ubezpieczeniowe zadało pytanie, czy siostra udostępniła mi pojazd, czy wziąłem go bez jej wiedzy. Nie wiemy, co odpowi
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »