Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Płatność między przedsiębiorcami

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 10.04.2014

Rozliczenia między przedsiębiorcami muszą przyjąć formę bezgotówkową, jeżeli wartość pojedynczej transakcji przekracza 15 000 euro. W takich przypadkach płatności powinny następować za pośrednictwem rachunku bankowego.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej1 dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:

 

  1. stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
  2. jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

 

Obowiązek dokonywania rozliczeń przelewem bankowym zaistnieje, jeżeli obydwie z powyższych przesłanek spełnione będą łącznie. Przy czym dotyczy on jednorazowej wartości transakcji, a nie miesięcznych obrotów pomiędzy przedsiębiorcami.

 

Co prawda, naruszenie powyższego przepisu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie jest w obrocie bezdewizowym w żaden sposób karane, jednakże przyjmowanie płatności o dużej wartości w gotówce może być dla przedsiębiorców nieopłacalne z innego powodu. Zgodnie bowiem z ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu2 przedsiębiorca przyjmujący w gotówce płatności, których równowartość przekracza 15 000 euro, ma obowiązek zarejestrować takie transakcje (również w przypadku, gdy transakcja jest przeprowadzana za pomocą więcej niż jednej operacji, których okoliczności wskazują, że są one ze sobą powiązane i zostały podzielone na operacje o mniejszej wartości z zamiarem uniknięcia obowiązku rejestracji). Informacje o zarejestrowanych transakcjach należy natomiast przekazywać do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Ponadto przedsiębiorca przyjmujący gotówkę o wartości powyżej 15 000 euro, zobowiązany jest w szczególności do:

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

  1. przechowywania przez okres 5 lat rejestru transakcji,
  2. prowadzenia bieżącej analizy przeprowadzonych transakcji,
  3. wprowadzenia wewnętrznej procedury w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu;
  4. wyznaczenia osoby odpowiedzialnej za wykonanie obowiązków określonych w ustawie (w przypadku kapitałowych spółek handlowych – spółki akcyjnej i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – osobą odpowiedzialną za wykonanie obowiązków określonych w ustawie jest członek zarządu wyznaczony przez zarząd).

 

UWAGA: Przedsiębiorca przeprowadzający transakcję gotówkową, której okoliczności wskazują, że może ona mieć związek z praniem pieniędzy lub finansowaniem terroryzmu, ma obowiązek zarejestrować taką transakcję, nawet jeżeli jej wartość jest niższa niż 15 000 euro.

 

Za niedopełnienie obowiązków określonych w ustawie o praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu grozi zarówno odpowiedzialność karna (z karą pozbawienia wolności włącznie), jak i kary pieniężne nakładane w drodze decyzji administracyjnej przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Wysokość takiej kary może wynieść nawet 750 000 złotych.

 

 

 

 

_________________________

1 Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r., poz. 672, z późn. zm.)

2 Ustawa z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2010 r. Nr 46, poz. 276, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 10.04.2014

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć - I =

 

»Podobne materiały

Kto w świetle prawa ma status małego, a kto średniego przedsiębiorcy?

Kategorie mikroprzedsiębiorcy, małego przedsiębiorcy oraz średniego przedsiębiorcy zostały wprowadzone do polskiego prawa przez przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Przynależność przedsiębiorcy do jednej z tych kategorii uzależniona jest od kryteriów ekonomicznych &nd
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »