.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Płacenie tylko za KRUS mimo prowadzenia działalności

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 06.12.2016

W latach 1992–2013 byłam rolnikiem. Od 2001 do 2004 r. prowadziłam też działalność gospodarczą. Czy musiałam płacić ZUS, czy mogłam zostać w KRUS-ie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Płacenie tylko za KRUS mimo prowadzenia działalności

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 5a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników „rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata, rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpocznie współpracę przy prowadzeniu tej działalności, podlega nadal temu ubezpieczeniu w okresie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy prowadzeniu tej działalności, jeżeli spełnia jednocześnie następujące warunki:

 

1) złoży w Kasie oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy tej działalności;

2) jednocześnie nadal prowadzi działalność rolniczą lub stale pracuje w gospodarstwie rolnym, obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego, lub w dziale specjalnym;

3) nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym;

4) nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych;

5) kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekracza okręslonej kwoty”.

 

Wymienione wyżej warunki koniecznie muszą być spełnione obecnie. Jednak w 2001 roku przepis brzmiał nieco inaczej.

 

Zgodnie w ówczesnym brzmieniem „rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej 1 rok, podejmuje pozarolniczą działalność gospodarczą nie będąc pracownikiem i nie pozostając w stosunku służbowym, podlega nadal temu ubezpieczeniu. Rolnik lub domownik może podlegać innemu ubezpieczeniu społecznemu wówczas, gdy złoży Zakładowi lub Kasie oświadczenie, że chce podlegać innemu ubezpieczeniu społecznemu z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej, o ile spełnia w tym zakresie warunki określone w odrębnych przepisach”.

 

Oznacza to, że obecnie rolnik, podejmując działalność gospodarczą, podlega ubezpieczeniu w KRUS-ie tylko wtedy, gdy złoży stosowne oświadczenie. Natomiast w 2001 roku podlegał ubezpieczeniu w KRUS-ie bez tego oświadczenia.

 

Przepis ten zmienił swoją treść od 2 maja 2004 r. i od tamtego czasu prowadzenie działalności przy jednoczesnym podleganiu pod ubezpieczenie w KRUS-ie wymagało złożenia odpowiedniego oświadczenia.

 

Tak więc do 2004 roku, prowadząc działalność, podlegała Pani pod ubezpieczenie w KRUS-ie, ale potem jeśli nie złożyła Pani oświadczenia – już nie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 minus I =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »