Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Płaca minimalna

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 31.07.2013

Płaca minimalna to najmniejsze możliwe wynagrodzenie, jakie może być wypłacane pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy. Sposób jej obliczania uregulowany jest ustawowo. Wysokość płacy minimalnej corocznie jest przedmiotem negocjacji pomiędzy rządem, przedstawicielami związków zawodowych oraz przedstawicielami organizacji pracodawców.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Obecnie płaca minimalna w Polsce wynosi 1600 zł brutto. Ustawa o płacy minimalnej1 narzuca jednak obowiązek corocznej weryfikacji tej kwoty.

Ustalanie wysokości płacy minimalnej

Wysokość płacy minimalnej jest rokrocznie przedmiotem negocjacji w ramach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych, w skład której wchodzą przedstawiciele rządu, pracowników oraz pracodawców. Szczegółowy sposób wyłaniania składu komisji trójstronnej określa ustawa o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego2.

Punktem wyjścia w negocjacjach w ramach komisji trójstronnej jest propozycja wysokości minimalnego wynagrodzenia przedstawiana przez rząd w terminie do dnia 15 czerwca każdego roku. Na tej podstawie komisja może w drodze porozumienia uzgodnić wysokość płacy minimalnej na następny rok. Ma na to czas do 15 lipca. W przypadku gdy porozumienie nie zostanie zawarte, wysokość minimalnego wynagrodzenia ustala sam rząd w drodze rozporządzenia. W ten sposób ustalona wysokość płacy minimalnej nie może być niższa, niż w propozycji przedstawionej komisji trójstronnej jako przedmiot negocjacji.

Zmiana wysokości płacy minimalnej uzależniona jest przede wszystkim od przewidywanego wzrostu cen. Podstawową bowiem zasadą ustalania wysokości płacy minimalnej na następny rok, która nie może zostać złamana przez rząd, jest wprowadzanie zmian w taki sposób, aby przeciętna wysokość minimalnego wynagrodzenia w danym roku wzrastała w stopniu nie niższym niż prognozowany na dany rok wskaźnik cen.

Przepisy ustawy zostały ponadto opracowane w taki sposób, aby płaca minimalna zbliżała się stopniowo do co najmniej połowy wysokości średniego wynagrodzenia. Jeżeli w roku, w którym odbywają się negocjacje komisji, wysokość minimalnego wynagrodzenia będzie niższa od połowy wysokości przeciętnego wynagrodzenia, stopień wzrostu zwiększa się dodatkowo o 2/3 wskaźnika prognozowanego realnego przyrostu produktu krajowego brutto.

Co ustalenie płacy minimalnej oznacza dla pracownika?

Osoba zatrudniona na umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy nie może otrzymywać wynagrodzenia niższego, niż płaca minimalna w danym roku. Wyjątek od tej zasady stanowi wynagrodzenie pracownika w okresie jego pierwszego roku pracy – taka osoba nie może zarabiać mniej niż 80% płacy minimalnej.

Natomiast jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, wysokość jego minimalnego wynagrodzenia ustala się w sposób proporcjonalny do liczby przepracowanych godzin, biorąc za podstawę wysokość obowiązującej w danym roku płacy minimalnej.

Należy pamiętać, że określenie płacy minimalnej odnosi się wyłącznie do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Wynagrodzenie z tytułu umów cywilnoprawnych, takich jak umowa-zlecenie czy umowa o dzieło, nie podlega regulacji ustawowej i może być dowolnie ustalane przez strony umowy.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 


______________________________________
Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o płacy minimalnej (Dz. U. Nr 200, poz. 1679, z późn. zm.)

Ustawa z dnia 6 lipca 2001 r. o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego (Dz. U. Nr 100, poz. 1080, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 31.07.2013

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 + pięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »