.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

PIT-y jako dowód a brak zgłoszonego wniosku formalnego o dokonanie nierównego podziału majątku dorobkowego

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 13.04.2011

Czy sąd I instancji złamał prawo, oddalając PIT-y, które chciałam przedstawić jako dowód o nierówny wkład wnioskodawcy w gospodarstwo domowe? Sąd wyjaśnił powód odmowy nie na rozprawie, lecz dopiero w uzasadnieniu postanowienia. Stwierdził, że wcześniej nie zgłosiłam wniosku formalnego o nierówny wkład w majątek wspólny. Rzeczywiście formalnie tego nie zrobiłam, ale w moich zeznaniach starałam się udowodnić to, co chciałam przekazać za pomocą PIT-ów. Czy zwykła formuła zgłoszenia nierównego podziału majątku jest ważniejsza niż moja chęć udowodnienia nierównych wkładów? Wnioskodawca wcale temu nie zaprzeczał. Czy obowiązkiem sądu jest ochrona praw obywatelskich czy porządku prawnego jako takiego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 321 Kodeksu postępowania cywilnego sąd nie może wyrokować co do przedmiotu, który nie był objęty żądaniem, ani zasądzać ponad żądanie. Rola sądu to stosowanie prawa w zakresie rozstrzygania sporów pomiędzy podmiotami pozostającymi w sporze, a także decydowania o przysługujących uprawnieniach oraz dokonywania innych czynności określonych w ustawach lub umowach międzynarodowych.

 

Niestety w mojej ocenie decyzja sądu o oddaleniu dowodu w postaci PIT-u była zasadna z co najmniej dwóch przyczyn. Pierwsza to oczywiście fakt, iż nie został zgłoszony wniosek o dokonanie nierównego podziału majątku dorobkowego. Zgłaszając dowód, musi Pani wskazać, na jaką okoliczność został on powołany; nawet jeśli prawidłowo wskazała Pani tę okoliczność, to była to okoliczność nieobjęta żądaniem, dlatego sąd oddalił wniosek dowodowy.

 

Należy również wskazać, iż nierówny podział majątku dorobkowego to sytuacja szczególna i wymaga udowodnienia szeregu okoliczności, np. uchylania się od wykonywania pracy zarobkowej. Sam fakt, iż jedna ze stron zarabiała np. 50 000 zł miesięcznie, a druga strona np. w tym czasie opiekowała się domem, nie jest powodem do orzeczenia nierównego podziału majątku dorobkowego. Sam dowód z PIT-u zatem, nawet przyjęty przez sąd, w mojej ocenie nie doprowadziłby do orzeczenia nierównego podziału majątku dorobkowego.

 

Państwo zagwarantowało każdemu z obywateli możliwość dochodzenia swych praw. Jeśli sytuacja była zawiła pod względem prawnym, mogła Pani wnieść o tzw. pełnomocnika z urzędu, który reprezentowałby Pani interesy na sali sądowej. W chwili obecnej nie da się już niestety nic zrobić w tej sprawie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 plus siedem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »