Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

PIT-y jako dowód a brak zgłoszonego wniosku formalnego o dokonanie nierównego podziału majątku dorobkowego

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 13.04.2011

Czy sąd I instancji złamał prawo, oddalając PIT-y, które chciałam przedstawić jako dowód o nierówny wkład wnioskodawcy w gospodarstwo domowe? Sąd wyjaśnił powód odmowy nie na rozprawie, lecz dopiero w uzasadnieniu postanowienia. Stwierdził, że wcześniej nie zgłosiłam wniosku formalnego o nierówny wkład w majątek wspólny. Rzeczywiście formalnie tego nie zrobiłam, ale w moich zeznaniach starałam się udowodnić to, co chciałam przekazać za pomocą PIT-ów. Czy zwykła formuła zgłoszenia nierównego podziału majątku jest ważniejsza niż moja chęć udowodnienia nierównych wkładów? Wnioskodawca wcale temu nie zaprzeczał. Czy obowiązkiem sądu jest ochrona praw obywatelskich czy porządku prawnego jako takiego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dariusz Kostyra

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 321 Kodeksu postępowania cywilnego sąd nie może wyrokować co do przedmiotu, który nie był objęty żądaniem, ani zasądzać ponad żądanie. Rola sądu to stosowanie prawa w zakresie rozstrzygania sporów pomiędzy podmiotami pozostającymi w sporze, a także decydowania o przysługujących uprawnieniach oraz dokonywania innych czynności określonych w ustawach lub umowach międzynarodowych.

 

Niestety w mojej ocenie decyzja sądu o oddaleniu dowodu w postaci PIT-u była zasadna z co najmniej dwóch przyczyn. Pierwsza to oczywiście fakt, iż nie został zgłoszony wniosek o dokonanie nierównego podziału majątku dorobkowego. Zgłaszając dowód, musi Pani wskazać, na jaką okoliczność został on powołany; nawet jeśli prawidłowo wskazała Pani tę okoliczność, to była to okoliczność nieobjęta żądaniem, dlatego sąd oddalił wniosek dowodowy.

 

Należy również wskazać, iż nierówny podział majątku dorobkowego to sytuacja szczególna i wymaga udowodnienia szeregu okoliczności, np. uchylania się od wykonywania pracy zarobkowej. Sam fakt, iż jedna ze stron zarabiała np. 50 000 zł miesięcznie, a druga strona np. w tym czasie opiekowała się domem, nie jest powodem do orzeczenia nierównego podziału majątku dorobkowego. Sam dowód z PIT-u zatem, nawet przyjęty przez sąd, w mojej ocenie nie doprowadziłby do orzeczenia nierównego podziału majątku dorobkowego.

 

Państwo zagwarantowało każdemu z obywateli możliwość dochodzenia swych praw. Jeśli sytuacja była zawiła pod względem prawnym, mogła Pani wnieść o tzw. pełnomocnika z urzędu, który reprezentowałby Pani interesy na sali sądowej. W chwili obecnej nie da się już niestety nic zrobić w tej sprawie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V plus osiem =

»Podobne materiały

Wniosek o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym

Mąż złożył pozew o rozwód. Jesteśmy małżeństwem od 32 lat. Od wielu lat nie współżyliśmy ze sobą. Po ślubie oboje pracowaliśmy: ja chałupniczo, mąż jako taksówkarz, a potem kierowca tira. Ja wychowywałam naszych dwóch synów, sprzątałam, gotowałam, osobiście robiłam remon
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »