Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

PIT a praca w dwóch państwach

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 28.11.2014

W ubiegłym roku do lipca włącznie pracowałem w USA, a od sierpnia w Polsce. W jakim PIT za ubiegły rok mam połączyć te dwa różne przychody, skoro zasady obliczeń podatku mojej pracy w USA i mojej pracy w Polsce są inne? W ubiegłym roku miałem miejsce zamieszkania do celów podatkowych w Polsce.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Oczywiście zgodnie z krajową normą, jeżeli ma Pan miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej to podlega Pan w Polsce właśnie obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów – jest to tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy.

 

Może ten obowiązek modyfikować umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Waszyngtonie dnia 8 października 1974 r. (Dz. U. z dnia 18 września 1976 r.). Stanowi ona w art. 16 ust. 1, że płace, wynagrodzenia i inne świadczenia o podobnym charakterze, otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce z tytułu zatrudnienia, będą opodatkowane tylko przez Polskę, chyba że osoba ta wykonuje pracę w USA. Jeżeli praca ta jest wykonywana w USA, to takie wynagrodzenia świadczone za tę pracę mogą być opodatkowane przez USA.

 

By zapobiec podwójnemu opodatkowaniu Polska zezwala osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce na zaliczenie na poczet należnych w Polsce podatków odpowiednich kwot podatków, zapłaconych w USA. Tym samym zgodnie z krajową regulacją (art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) dochody z USA łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie; lecz odliczenie nie może przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym. Dalej można skorzystać z tzw. ulgi abolicyjnej, która niweluje różnice podatkowe między metodami unikania opodatkowania, tj. z ulgi z art. 27g ww. ustawy.

 

Tym samym konieczne jest rozliczenie w kraju, którego dokonać należy na drukach PIT-36, PIT/ZG i PIT/O (jeśli skorzysta Pan z ulgi z art. 27g ustawy tzw. ulgi abolicyjnej). W PIT/ZG kluczowe pola dla Pana to pola nr 9 i 10, w PIT/O pole 43.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII minus 3 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Ulga abolicyjna

Niedługo podejmę pracę w Katarze, będzie to mój jedyny dochód. Podatek dochodowy od osób fizycznych w tym kraju wynosi zero. Czy mogę liczyć na ulgę abolicyjną? O jakie dokumenty się postarać, by mieć mocne dowody w ewentualnym postępowaniu podatkowym? Dobrze znam tematykę podwójnego opodatkowania itd., bo często pracuję za granicą.

Zastosowanie ulgi abolicyjnej

Czy rozliczając się (PIT-36) za 2011 rok*, mogę skorzystać z tzw. ulgi abolicyjnej? Zaznaczam, że dochody uzyskałem tylko z pracy w USA. Jak obliczyć taką ulgę? W rozliczeniu za 2010 rok nie skorzystałem z ulgi, bo nie byłem pewny, czy mogę to zrobić. Proszę o wskazanie przepisów, w których znajdę informacje na temat zastosowania ulgi abolicyjnej.

 

Praca za granicą a podatek w Polsce

Od kilkunastu lat mieszkam z rodziną w Wielkiej Brytanii (nie mam żadnych dochodów ani majątku w Polsce, jedynie konto oszczędnościowe). Teraz dostałam propozycję pracy w Katarze i mam zamiar tam się przenieść. Czy w razie powrotu do Polski za kolejne kilka lat będę musiała zapłacić podatek za lata pracy za granicą?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »