.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

PIT a praca w dwóch państwach

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 28.11.2014

W ubiegłym roku do lipca włącznie pracowałem w USA, a od sierpnia w Polsce. W jakim PIT za ubiegły rok mam połączyć te dwa różne przychody, skoro zasady obliczeń podatku mojej pracy w USA i mojej pracy w Polsce są inne? W ubiegłym roku miałem miejsce zamieszkania do celów podatkowych w Polsce.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Oczywiście zgodnie z krajową normą, jeżeli ma Pan miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej to podlega Pan w Polsce właśnie obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów – jest to tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy.

 

Może ten obowiązek modyfikować umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Waszyngtonie dnia 8 października 1974 r. (Dz. U. z dnia 18 września 1976 r.). Stanowi ona w art. 16 ust. 1, że płace, wynagrodzenia i inne świadczenia o podobnym charakterze, otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce z tytułu zatrudnienia, będą opodatkowane tylko przez Polskę, chyba że osoba ta wykonuje pracę w USA. Jeżeli praca ta jest wykonywana w USA, to takie wynagrodzenia świadczone za tę pracę mogą być opodatkowane przez USA.

 

By zapobiec podwójnemu opodatkowaniu Polska zezwala osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce na zaliczenie na poczet należnych w Polsce podatków odpowiednich kwot podatków, zapłaconych w USA. Tym samym zgodnie z krajową regulacją (art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) dochody z USA łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie; lecz odliczenie nie może przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym. Dalej można skorzystać z tzw. ulgi abolicyjnej, która niweluje różnice podatkowe między metodami unikania opodatkowania, tj. z ulgi z art. 27g ww. ustawy.

 

Tym samym konieczne jest rozliczenie w kraju, którego dokonać należy na drukach PIT-36, PIT/ZG i PIT/O (jeśli skorzysta Pan z ulgi z art. 27g ustawy tzw. ulgi abolicyjnej). W PIT/ZG kluczowe pola dla Pana to pola nr 9 i 10, w PIT/O pole 43.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X plus dziewięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »