.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pismo o odwieszeniu kary

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 23.10.2015

Dostałam wyrok w zawieszeniu – okres kończy się za 3 miesiące. W międzyczasie przyznałam się dobrowolnie do drugiego takiego samego czynu (chodzi o podrobienie podpisu). Dostałam pismo o odwieszeniu kary. Czy faktycznie do tego dojdzie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego. Z treści Pani pytania wynika, iż została Pani skazana na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania za podrobienie podpisu. Okres próby kończy się w grudniu tego roku. W między czasie przyznała się Pani do drugiego takiego samego czynu. Aktualnie otrzymała Pani powiadomienie o zarządzeniu wykonania kary pozbawienia wolności.

 

W pierwszej kolejności wyraźnie wskazać należy, iż okres próby, który został zastosowany wobec Pani, jeszcze nie upłynął. W takiej sytuacji zastosowanie znajdzie art. 75 Kodeksu karnego, zgodnie z którym „sąd zarządza wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności”.

 

Przestępstwami podobnymi są przestępstwa należące do tego samego rodzaju; przestępstwa z zastosowaniem przemocy lub groźby jej użycia albo przestępstwa popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej uważa się za przestępstwa podobne. Nie ulega wątpliwości, iż czyn do którego się Pani przyznała aktualnie jest przestępstwem podobnym do tego, za który została Pani uprzednio skazana. Zarówno jeden, jak i drugi dotyczy podrobienia podpisu.

 

W takiej sytuacji sąd zarządza wykonanie kary pozbawienia wolności. Warunkiem koniecznym do zarządzenie jest jednak popełnienie podobnego przestępstwa.

 

Niestety ustawodawca wskazuje, iż „sąd zarządza wykonanie kary”. Sąd nie ma zatem możliwości. Sąd jest zobowiązany zarządzić wykonanie kary pozbawienia wolności, a empatia sądu nie będzie tu miała żadnego znaczenia. W chwili obecnej należy zatem spodziewać się zarządzenia wykonania pierwszej kary pozbawienia wolności.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 - VII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »