Mamy 7995 opinii naszych Klientów
Baner RODO
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pismo do sądu

Czym jest pismo do sądu? Nazwa pisma, które wnosimy do sądu, jak np. pozew, wniosek o podział majątku, apelacja, zażalenie, skarga itp.

 Pismo do sądu o ustanowienie prawa do spadku - zmarły sąsiad pozostawił mi w testamencie nieruchomość, której był właścicielem w 1/2. Pozostała część stanowi własność jego brata. Czy do wniosku o ustanowienie prawa do spadku muszę dołączyć akt urodzenia brata sąsiada, a jeżeli tak, to czy właściwy USC wyda mi go bez problemów? Jeśli sąd uzna testament, co powinienem zrobić, by dom stał się moją własnością lub jak dokonać podziału?

Do wniosku (pismo do sądu) musi Pan dołączyć odpisy aktów stanu cywilnego udowadniających następujące okoliczności:

  1. zgon spadkodawcy;
  2. urodzenie, małżeństwo i ewentualnie zgon ustawowych spadkobierców spadkodawcy;
  3. Pański akt urodzenia i ewentualnie małżeństwa.


Interes prawny w pozyskaniu tych dokumentów Pan jako wnioskodawca w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku ma bez wątpienia. Dowodem, że jest Pan spadkobiercą, jest testament.

Jeżeli chce Pan stać się jedynym właścicielem nieruchomości, w stosunku do której innej osobie przysługuje współwłasność, musi Pan albo polubownie (notariusz), albo przymusowo (sąd – postępowanie w sprawie zniesienia współwłasności) znieść współwłasność i zaproponować jej zniesienie poprzez przyznanie Panu prawa własności do nieruchomości, np. z obowiązkiem spłaty na rzecz współwłaściciela. Oczywiście przy założeniu, że uzyska Pan stwierdzenie nabycia spadku.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

 

W artykule tym autorka omawia warunki, jakie powinno spełniać każde pismo procesowe oraz konsekwencje ich niedochowania (pismo do sądu).

  Pojęcia pismo procesowe i pismo sądowe nie są tożsame. Pisma sądowe są to pisma pochodzące od organów postępowania, a kierowane do uczestników postępowania (m.in. zarządzenia, postanowienia, wyroki, zawiadomienia). Natomiast pod pojęciem pism procesowych należy rozumieć wnioski i oświadczenia stron (innych uczestników) postępowania kierowane do organów poza rozprawą.

Przedmiotem niniejszego artykuły będą pisma procesowe, w szczególności ich znaczenie i warunki formalne.

Pisma procesowe są wnoszone przez strony albo innych uczestników postępowania w celu wszczęcia postępowania bądź w jego toku. Pismo procesowe, aby wywołało pożądane skutki prawne, powinno spełniać określone przez prawo wymogi formalne. Ze względu na to, jakie wymogi dane pismo musi spełniać, możemy wyróżnić pisma procesowe zwykłe i kwalifikowane.

(...) Pismo do sądu Przez rodzaj pisma należy rozumieć nazwę pisma, które wnosimy, np. pozew, wniosek o podział majątku, apelacja, zażalenie, skarga itp. Mylne oznaczenie pisma procesowego nie stanowi jednak przeszkody do nadania pismu biegu i rozpoznania go przez sąd – art. 130 § 1 K.p.c. (ad. 2).

W osnowie wniosku należy zamieścić żądania. Pozew będący szczególnym rodzajem pisma procesowego winien zawierać uzasadnienie, w którym należy zwięźle przedstawić stan faktyczny i uzasadnić swoje żądania. Żądając przeprowadzenia określonego dowodu, należy wskazać konkretnie, na jaką okoliczność go powołujemy, czyli jaki fakt zamierzamy za jego pośrednictwem udowodnić. Wyróżniamy dowody rzeczowe, np. dowód z dokumentów, jak i osobowe, np. dowód z przesłuchania świadka (ad. 3).    Przeczytaj pełną treść

 

 Wyprowadziłem się z domu zaraz po uzyskaniu pełnoletności. Z dzieciństwa i młodości mam koszmarne wspomnienia związane z moim ojcem, który przez lata znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją żoną i dziećmi. Teraz, po 20 latach od ostatniego spotkania z tym człowiekiem, otrzymałem pismo z sądu, czy zgadzam się być kuratorem mojego ojca jako osoby częściowo ubezwłasnowolnionej. Czy pismo do sądu skierował mój ojciec? Co mogę zrobić, by uniknąć z nim kontaktów? Czy sąd może żądać odpowiedzi w ciągu 3 dni?

Sąd wyznaczył bardzo krótki termin (3 dni) ze względu na to, że wskutek ubezwłasnowolnienia częściowego Pana ojca, aby chronić jego dobro i interesy, konieczne jest jak najszybsze ustanowienie dla niego kuratora. Sąd mógł zatem dać Panu taki krótki termin.

Jeżeli chodzi o kuratelę, to stosownie do art. 178 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie K.r.io.) „kuratora ustanawia się w wypadkach w ustawie przewidzianych”.

Według § 2 tego przepisu „w zakresie nie uregulowanym przez przepisy, które przewidują ustanowienie kuratora, stosuje się odpowiednio do kurateli przepisy o opiece z zachowaniem przepisów poniższych”.

Zgodnie z art. 149 § 1 K.r.io. „gdy wzgląd na dobro pozostającego pod opieką nie stoi temu na przeszkodzie, opiekunem małoletniego powinna być ustanowiona przede wszystkim osoba wskazana przez ojca lub matkę, jeżeli nie byli pozbawieni władzy rodzicielskiej”.

„Jeżeli opiekunem nie została ustanowiona osoba wymieniona w paragrafie poprzedzającym, opiekun powinien być ustanowiony spośród krewnych lub innych osób bliskich pozostającego pod opieką albo jego rodziców” (art. 149 § 2).

Według art. 148 § 2 Kodeksu rodzinnego „nie może być ustanowiony opiekunem ten, w stosunku do kogo zachodzi prawdopodobieństwo, że nie wywiąże się należycie z obowiązków opiekuna”.

Jeżeli nie chce Pan podjąć się funkcji kuratora, powinien Pan w odpowiedzi na wezwanie sądu wskazać, że się Pan nie zgadza. Może Pan wskazać, iż od dawna nie ma żadnego kontaktu ze swoim ojcem, który we wcześniejszym okresie używał wobec Pana przemocy, co doprowadziło do opuszczenia domu rodzinnego i zerwania kontaktów i więzi emocjonalnych z ojcem, którego nie widział Pan przez ostatnie 20 lat.

Nie daje Pan zatem żadnej gwarancji, że prawidłowo spełniałby Pan obowiązki kuratora dla swojego ojca.

Można również wskazać, że przeżył Pan w związku z zachowaniem ojca taką traumę, że nawet po upływie czasu nie jest Pan w stanie pozytywnie myśleć o ojcu. Krzywda, której Pan doznał ze strony ojca, jest tak wielka, że do dnia dzisiejszego nie był Pan w stanie mu wybaczyć, a sam ojciec nie zabiegał o to, aby Pan mu wybaczył.

Jeżeli mieszka Pan w innej miejscowości niż ojciec, może Pan również wskazać, że odległość między Państwa miejscami zamieszkania nie pozwala na prawidłowe wykonywanie obowiązków kuratora.

Z uwagi na powyższe w Pana wypadku nie zachodzi nawet niewielkie prawdopodobieństwo, że będzie się Pan należycie wywiązywał z obowiązków kuratora w sytuacji, gdyby sąd tym kuratorem Pana ustanowił.

Stosownie do art. 152 K.r.io. „każdy, kogo sąd opiekuńczy ustanowi opiekunem, obowiązany jest opiekę objąć. Z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zwolnić od tego obowiązku”.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Jak się bronić przed fałszywymi oskarżeniami i pomówieniami?
Jak bronić się przed fałszywymi oskarżeniami i pomówieniami kierowanymi wobec mnie i mojej rodziny ze strony poprzedniego partnera mojej żony? Może wysłać stosowne pismo do sądu?

Stwierdzenie nabycia spadku albo akt poświadczenia dziedziczenia a pismo do sądu
Po jakim czasie od nabycia spadku można przepisać lub oddać darowizną działkę rolną? Jakie formalności muszą być załatwione, aby nabycie spadku było prawomocne? Czy trzeba napisać pismo do sądu?

Termin rozpatrzenia - pismo do sądu
Jaki jest termin rozpatrzenia pisma do sądu o odroczenie kary pozbawienia wolności? Proszę o wskazanie odpowiednich regulacji prawnych.

Ile kosztuje sprawa cywilna w sądzie?
Napisałeś pismo do sądu, zostałeś pozwany (jesteś uczestnikiem postępowania), a może dopiero nosisz się z zamiarem wszczęcia postępowania sądowego? Sprawdź wcześniej, ile będzie Cię to kosztować!

Pismo do sądu o wcześniejsze zatarcie skazania
W sierpniu 2006 roku zatrzymano mi prawo jazdy z powodu jazdy na rowerze w stanie nietrzeźwości. W grudniu tegoż roku zostałem skazany na karę grzywny oraz na zatrzymanie prawa jazdy na okres jednego roku. Grzywnę zapłaciłem w styczniu 2007 roku, prawo jazdy zwrócono mi w sierpniu 2007 roku. Chciałbym wystąpić o wcześniejsze zatarcie wyroku (po 3 latach) – od jakiej daty liczyć ten trzyletni okres?

Wniosek o zatarcie kary nałożonej przez wojskowy sąd garnizonowy
Gdzie składa się wniosek o wcześniejsze zatarcie kary (ograniczenia wolności), jeżeli kara została nałożona przez wojskowy sąd garnizonowy i minęły już 4 lata?

Wybrane opinie naszych klientów:

Bardzo profesjonalni i konkretni w swoim działaniu. Jasne i konkretne porady poparte prawnie. Przypomina działanie prawników z USA. Polecam wszystkim i sam wszystko tylko przez nich będę załatwiał.

Jerzy

Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.

Danuta

Znakomita współpraca: niemal natychmiastowa reakcja, odpowiedź z podaniem źródeł prawnych. Nawet propozycja zmiany sposobu płatności (bo z zagranicy) została natychmiast zaakceptowana. Dziękuję firmie ePorady24 i gorąco polecam usługi!

Bozena

Chcę powiedzieć, że ten portal jest rewelacyjny, obsługa jest fantastyczna i godna skorzystania z usług.

Bati

Zadając pytanie, nie spodziewałam się, że odpowiedź otrzymam tak szybko i taką wyczerpującą. Polecam współpracę. Pełen profesjonalizm.

Jadwiga

Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.

Maciej

Jestem zadowolony: szybka porada, maksymalnie wyczerpująca i bardzo tanio. Serdecznie polecam

Józef

Fachowa i rzetelna informacja. Tak piszą wszyscy i to jest prawda. Ja chcę dodać cos więcej: ZAUFANIE – dotyczy to obu stron. Wysyłając nasze pieniądze, ufamy, że otrzymamy informację. Otrzymujemy ją, wysyłając tylko kopię lub zdjęcie „papierka” potwierdzającego wpłatę. Spróbujcie to zrobić, kupując bilet lotniczy!

Pozdrawiam i życzę wielu klientów,

Mariola

Bardzo dziękuję za porady, które mi dużo pomogły w mojej sprawie. Sąd uwzględnił moje argumenty, które doradzał mi Pan Krzysztof Bigoszewski. Jeszcze raz dziękuję.

Serdecznie pozdrawiam,

Piotr

Dziękuję za odpowiedź, była ona wyczerpująca, prawnik - zanim udzielił odpowiedzi - upewnił się co do faktycznego stanu prawnego sytuacji. Odpowiedź uzasadnił przytaczając cytaty z ustawodawstwa oraz podając analogiczny do mojej sytuacji przykład. Jestem zadowolona z usługi.

Joanna

Przeczytaj wszystkie opinie »
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »