Mamy 11 195 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pisemne potwierdzenie warunków zatrudnienia wymagane przed dopuszczeniem pracownika do pracy

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 01.07.2016

Zmiany w Kodeksie pracy. Potwierdzenie warunków zatrudnienia będzie musiało nastąpić na piśmie jeszcze przed dopuszczeniem pracownika do pracy, a nie jak ma to miejsce teraz – do końca pierwszego dnia zatrudnienia.



Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W dniu 9 czerwca 2016 r. Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy – Kodeks pracy1, która wprowadza nakaz potwierdzania pracownikowi przez pracodawcę podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę w formie innej niż pisemna, jeszcze przed dopuszczeniem pracownika do pracy. W obecnym stanie prawnym, zgodnie z art. 29 § 2 Kodeksu pracy2 (K.p.), pracodawca ma obowiązek potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika. Może to więc zrobić również tuż przed zakończeniem dnia pracy.

 

Nowelizacja ma na celu zwiększenie ochrony praw pracowników oraz zapobieganie nielegalnemu zatrudnieniu. Jak podnosiła Państwowa Inspekcja Pracy, art. 29 § 2 K.p. służył pracodawcom do nielegalnego zatrudniania pracowników, a co za tym idzie, również niewypełniania obowiązku zgłaszania osoby zatrudnionej do ubezpieczenia społecznego. W razie kontroli prowadzonej przez inspektora pracy tłumaczyli oni, iż pracownicy nie posiadają umów o pracę, ponieważ jest to pierwszy dzień, w którym zostali dopuszczeni do pracy i pisemne potwierdzenie zostanie im dostarczone do końca ich dnia pracy.

 

Po zmianie Kodeksu pracy dokonanej omawianą ustawą zniknie pole do takich nadużyć, wręczenie pracownikowi pisemnego potwierdzenia warunków zatrudnienia wymagane będzie bowiem przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Na tych samych zasadach pracodawca będzie zobowiązany zapoznać pracownika z regulaminem pracy.

 

Nowelizacja wejdzie w życie po upływie 6 tygodni od dnia ogłoszenia. Przed ogłoszeniem musi ją jeszcze podpisać Prezydent.

 

 

 

 

___________________________

1 Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy (nieopublikowana)

2 Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r., poz. 1502, z późn. zm.)


Stan prawny obowiązujący na dzień 01.07.2016


Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 - VI =

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »