Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pisemne potwierdzenie warunków zatrudnienia wymagane przed dopuszczeniem pracownika do pracy

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 01.07.2016

Zmiany w Kodeksie pracy. Potwierdzenie warunków zatrudnienia będzie musiało nastąpić na piśmie jeszcze przed dopuszczeniem pracownika do pracy, a nie jak ma to miejsce teraz – do końca pierwszego dnia zatrudnienia.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W dniu 9 czerwca 2016 r. Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy – Kodeks pracy1, która wprowadza nakaz potwierdzania pracownikowi przez pracodawcę podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę w formie innej niż pisemna, jeszcze przed dopuszczeniem pracownika do pracy. W obecnym stanie prawnym, zgodnie z art. 29 § 2 Kodeksu pracy2 (K.p.), pracodawca ma obowiązek potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika. Może to więc zrobić również tuż przed zakończeniem dnia pracy.

 

Nowelizacja ma na celu zwiększenie ochrony praw pracowników oraz zapobieganie nielegalnemu zatrudnieniu. Jak podnosiła Państwowa Inspekcja Pracy, art. 29 § 2 K.p. służył pracodawcom do nielegalnego zatrudniania pracowników, a co za tym idzie, również niewypełniania obowiązku zgłaszania osoby zatrudnionej do ubezpieczenia społecznego. W razie kontroli prowadzonej przez inspektora pracy tłumaczyli oni, iż pracownicy nie posiadają umów o pracę, ponieważ jest to pierwszy dzień, w którym zostali dopuszczeni do pracy i pisemne potwierdzenie zostanie im dostarczone do końca ich dnia pracy.

 

Po zmianie Kodeksu pracy dokonanej omawianą ustawą zniknie pole do takich nadużyć, wręczenie pracownikowi pisemnego potwierdzenia warunków zatrudnienia wymagane będzie bowiem przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Na tych samych zasadach pracodawca będzie zobowiązany zapoznać pracownika z regulaminem pracy.

 

Nowelizacja wejdzie w życie po upływie 6 tygodni od dnia ogłoszenia. Przed ogłoszeniem musi ją jeszcze podpisać Prezydent.

 

 

 

 

___________________________

1 Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy (nieopublikowana)

2 Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r., poz. 1502, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 01.07.2016

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć plus VII =

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »