Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pijany znajomy za kierownicą

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 15.05.2016

Jestem użytkownikiem samochodu, lecz w dokumentacji właścicielem samochodu jest moja matka. Policja zatrzymała nas pod wpływem alkoholu, kierowcą był mój kolega. Czy mi i mamie coś grozi?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k. W pierwszej kolejności wyraźnie przytoczyć należy treść art. 178a § 1 K.k., który stanowi podstawę odpowiedzialności Pana kolegi, kierowcy pojazdu mechanicznego. Zgodnie z tym przepisem „kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

 

Doktryna bardzo często prowadzi dyskusje w przedmiocie ewentualnej odpowiedzialności właściciela pojazdu lub pasażerów, analogicznie do opisanej przez Pana sytuacji.

 

Odpowiada za sprawstwo nie tylko ten, kto wykonuje czyn zabroniony sam albo wspólnie i w porozumieniu z inną osobą, ale także ten, kto kieruje wykonaniem czynu zabronionego przez inną osobę lub wykorzystując uzależnienie innej osoby od siebie, poleca jej wykonanie takiego czynu. Odpowiada za podżeganie, kto, chcąc, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, nakłania ją do tego. Odpowiada za pomocnictwo, kto w zamiarze, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, swoim zachowaniem ułatwia jego popełnienie, w szczególności dostarczając narzędzie, środek przewozu, udzielając rady lub informacji; odpowiada za pomocnictwo także ten, kto wbrew prawnemu, szczególnemu obowiązkowi niedopuszczenia do popełnienia czynu zabronionego swoim zaniechaniem ułatwia innej osobie jego popełnienie.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W mojej ocenie w szczególności należy pochylić się na dwoma formami popełnienia przestępstwa: podżeganiem i pomocnictwem.

 

Z podżeganiem możemy mieć do czynienia, wówczas gdyby Pan lub Pana mama kierowała do Pana kolegi stwierdzenia, w których podżegała by do prowadzenia pojazdu mechanicznego pomimo tego, że ma wiedzę o stanie nietrzeźwości. Innymi słowy Pan lub mama zwracalibyście się do prowadzącego pojazd zwrotami np. „co, boisz się prowadzić po pijaku?”, „cienki jesteś, wypiłeś piwko i boisz się jechać?”, „czego się boisz, policji? Słaby z Ciebie kierowca, skoro po 2–3 piwkach nie potrafisz prowadzić pojazdu”.

 

Z pomocnictwem mielibyśmy do czynienia wówczas, jeżeli wiedząc, że dana osoba znajduje się w stanie nietrzeźwości, pomagamy jej zająć miejsce za kierownicą, władamy jej kluczki do samochodu w dłonie, wprost niejako „wypychamy ją” do prowadzenia pojazdu bądź też nakazujemy prowadzenie pojazdu.

 

Każdy tego rodzaju przypadek wymaga osobnej oceny, bowiem każdy nawet najmniejszy szczegół może mieć dla sprawy istotne znaczenie, co z kolei powoduje, że nie można z góry niejako założyć, że odpowiedzialność nie występuje.

 

Jak pokazuje moja dotychczasowa praktyka, niezwykle trudno jest pociągnąć do odpowiedzialności karnej osobę, która rzekomo miała pomagać lub podżegać do czynu z art. 178a § 1 K.k., aczkolwiek nie jest to niemożliwe. Teoretycznie taka możliwość istnieje, ale jest bardzo trudna do udowodnienia

 

Jeżeli w żaden sposób nie nakłaniał Pan lub Pana mama do prowadzenia pojazdu w sanie nietrzeźwości, jeżeli  nie podżegaliście Państwo, w mojej ocenie nie można postawić zarzutu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 - 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Okres próby, ekstradycja i jaki wyrok

W 2005 r. zostałem zatrzymany za posiadanie narkotyków. Dostałem wyrok 2 lat więzienia zawieszony na 3 lata. Po 2,5 roku niestety znów zrobiłem to samo. Kolejny wyrok to 1,5 roku. Mimo odwołań dostałem wezwanie do wykonania kary, wtedy wyjechałem za granicę. Teraz oczekuję na ekstradycj

Wezwanie do urzędu celnego

Otrzymałem wezwanie do urzędu celnego (załączam), wcześniej byli u mnie strażnicy z psem. Sprawa dotyczy zamówionej przeze mnie z zagranicy paczuszki narkotyków (marihuany) o wadze ok. 40 g. Zrobiłem to dla żartu i nie miałem pojęcia, że zamówienie zostanie wysłane. Bardzo obawiam si

Złamałem zakaz prowadzenia pojazdów, miałem 1 promil – co mi grozi?

Za jazdę pod wpływem alkoholu zabrano mi prawo jazdy na 4 lata – minęła połowa wyroku i policjant zatrzymał mnie do kontroli i wziął na badanie alkomatem; wykazało 1 promil, mimo że w tym dniu nie spożywałem alkoholu, dzień wcześniej wypiłem 3 piwa. Zwykle nie prowadziłem samoc
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »