Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pierwszy urlop pracownika

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 21.08.2013

Pracownikowi, podejmującemu pracę po raz pierwszy, również przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego. Ma on jednak krótszy wymiar, a prawo do urlopu nabywane jest stopniowo, wraz z przepracowaniem kolejnych miesięcy.

 

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracownika podejmującego pracę po raz pierwszy

 

Zgodnie z art. 154 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy1 wymiar urlopu pracownika, który jest zatrudniony krócej niż 10 lat, może wynieść maksymalnie 20 dni w roku (w przypadku co najmniej dziesięcioletniego stażu pracy jest to 26 dni). Do okresu zatrudnienia wlicza się z tytułu ukończenia nauki:

 

  1. w szkole zasadniczej lub innej równorzędnej szkole zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
  2. w średniej szkole zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
  3. w średniej szkole zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat,
  4. w średniej szkole ogólnokształcącej – 4 lata,
  5. w szkole policealnej – 6 lat,
  6. w szkole wyższej – 8 lat.

 

Z uwagi na to, że powyższe okresy nie sumują się, urlop pracownika podejmującego pracę po raz pierwszy może mieć maksymalny wymiar 20 dni niezależnie od tego, jakiego rodzaju szkoły absolwentem jest zatrudniana osoba. Zaznaczyć przy tym należy, że za osobę podejmującą pracę po raz pierwszy uważa się osobę, która po raz pierwszy zawiera z jakimkolwiek pracodawcą umowę o pracę. W przypadku gdy pracownik znajdował się wcześniej w stosunku pracy z innym pracodawcą, okres tego zatrudnienia zalicza się – przy obliczaniu urlopu – do okresu pracy u nowego pracodawcy.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Nie ma natomiast żadnych skutków dla stosunku pracy istnienie wcześniejszych umów cywilnoprawnych pomiędzy pracownikiem a pracodawcą lub innym podmiotem (np. umowy-zlecenia czy umowy o dzieło). Do umów tych nie mają bowiem zastosowania przepisy Kodeksu pracy dotyczące urlopu wypoczynkowego.

 

Nabywanie przez pracownika prawa do pierwszego urlopu

 

Zgodnie z art. 153 § 1 Kodeksu pracy pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.


Przykładowo pracownik, który podjął swoją pierwszą pracę 1 lipca 2013 r., w dniu 31 lipca 2013 r. nabędzie prawo do 1 i 2/3 dnia urlopu, a do końca 2013 r. – do 10 dni urlopu.

 

Możemy mieć również do czynienia z sytuacją, w której pracownik w pierwszym roku pracy w ogóle nie nabędzie prawa do urlopu, nie przepracuje bowiem pełnego miesiąca (np. zostanie zatrudniony 15 grudnia). Uzyska on jednak wtedy prawo do urlopu w pełnym wymiarze 20 dni na początku roku następnego (1 stycznia). Zasada ułamkowego naliczania ma bowiem zastosowanie tylko do pierwszego urlopu pracownika.

 

 

 

______________________
1Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.).Stan prawny obowiązujący na dzień 21.08.2013

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć minus jeden =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Prawo do pierwszego urlopu

W artykule omówiono zagadnienia dotyczące nabywania prawa do pierwszego urlopu wypoczynkowego na zasadach obowiązujących od dnia 1 stycznia 2004 r.

Prawo do pierwszego urlopu – najważniejsze informacje

W artykule znajdujemy informacje o tym, komu i w jakim wymiarze przysługuje urlop wypoczynkowy, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji, kiedy jest to pierwszy urlop pracownika.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »