Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pieniądze na dziecko

Jesteś po rozwodzie i chcesz otrzymać pieniądze na dziecko od ojca? O tym, jak często i jak duże pieniądze na dziecko powinien płacić współmałżonek po rozwodzie dowiesz się z poniższych porad.

 Sąd w sprawach o alimenty ustala zawsze wysokość kosztów, jakie rodzice muszą ponieść w związku z uzasadnionymi potrzebami dziecka. Wysokość kosztów tylko częściowo determinuje wysokość alimentów zasądzonych na rzecz dziecka. Poza kosztami utrzymania dziecka sąd bierze pod uwagę również możliwości finansowe zobowiązanego rodzica. Mając na uwadze Pańskie możliwości finansowe (wysokość uzyskiwanego wynagrodzenia, inne koszty, które musi Pan ponosić), sąd nie zasądził od Pana alimentów w wysokości 750 zł (połowa z 1500), a jedynie 700 zł. Ta sama zasada odnosi się do byłej żony. Nie można więc stwierdzić, że skoro sąd zasądził od Pana alimenty w wysokości 700 zł, to oznacza to, że Pańska była żona zobowiązana jest do łożenia na syna 800 zł.

Nie wiem, na co żona przeznacza pieniądze od Pana, prawdopodobnie na wydatki związane bezpośrednio z Państwa synem, np. na odzież, wydatki szkolne, pozostałe wydatki typowe dla chłopca w wieku 15 lat.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 Z pytania wynika, że obecnie Pańska córka uprawniona do alimentów jest już osobą pełnoletnią, tak więc może Pan przekazywać alimenty jej bezpośrednio.

W pytaniu podaje Pan, że mieszka obecnie w Kanadzie, a córka w Polsce, w związku z tym wręczanie przez Pana alimentów w formie gotówkowej do rąk córki nie wchodzi w grę.

W związku z powyższym należy zastanowić się nad innym rozwiązaniem. Przede wszystkim radziłbym podjąć wszelkie próby kontaktu z córką w celu ustalenia sposobu wypełniania przez Pana obowiązku alimentacyjnego. Wystarczyłoby, aby córka podała numer rachunku bankowego, na który mógłby Pan wpłacać pieniądze.

Jeśli próby kontaktu z córką zawiodą, będzie Pan mógł skorzystać z pomocy Wydziału Udostępniania Informacji Departamentu Spraw Obywatelskich Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (dawniej Centralne Biuro Adresowe) mieszczącego się w Warszawie.    Przeczytaj pełną treść

 

 Otrzymuję na trójkę dzieci pieniądze z funduszu alimentacyjnego w wysokości 1500 zł. Mojemu eksmężowi sąd zasądził po 600 zł na dziecko, ale nie płaci i trudno od niego coś wyegzekwować nawet komornikowi, bo przebywa za granicą. Ogółem suma zaległych i bieżących alimentów to 65 tys zł. Jakieś pół roku temu przesłał mi w czterech przelewach pieniądze w ramach zwrotu za dług, który za niego spłaciłam po rozstaniu (mogę to udokumentować). Ostatnio odszukano go, a wtedy oświadczył, pokazując te cztery blankiety, że płaci alimenty, choć to nieprawda. Odtąd do wczoraj nie przesłał już nic. Wczoraj przyszedł przelew na 400 euro, nie odebrałam tych pieniędzy, bo boję się utracić pieniądze z funduszu. Zanim mi je przyznano, było mi bardzo ciężko z dziećmi i długami. Boję się, że mogę stracić stały dochód na dzieci, o który walczyłam tak długo. Jemu nie mogę wierzyć, po tym jak postępuje i wysyła pieniądze, kiedy chce i ile mu pasuje. Nie wiem, co robić. Z tego co wiem, na przekazach nie było napisane, że to pieniądze na alimenty, czy więc mam to zgłosić w funduszu, mimo że to zwrot długu?

(…)

Moim zdaniem, skoro ojciec dzieci, Pani eksmąż miał oddać Pani pieniądze, z których pokryła Pani jego zobowiązania i tak się Państwo umawiali, to nie można uznać, że zapłacił on alimenty. Jednak trudno przewidzieć, jak te wpłaty potraktuje urząd wypłacający świadczenie.

W oświadczeniu o uzyskanych dochodach w roku 2009, jakie będzie musiała Pani dołączyć do wniosku o świadczenia z funduszu – kwoty wpłacone przez męża w tym roku (faktycznie przez Panią uzyskane) będzie musiała Pani ewentualnie uwzględnić w przyszłym okresie zasiłkowym.

Jeżeli ojciec dzieci zacznie spłacać alimenty, np. przez komornika, choćby w wysokości mniejszej niż zasądzone, to kwota przekazanych Pani alimentów będzie doliczana do dochodu rodziny. Jeżeli otrzyma Pani jakieś alimenty od ojca dzieci w tym roku, to będą one uwzględnione w dochodzie za bieżący rok, który będzie uwzględniany w okresie zasiłkowym od 1 października 2010 r. do dnia 30 września 2011 r.

Takie rozwiązanie – zaliczanie wpłat zaległych alimentów do dochodu, powoduje, że spłata zaległych alimentów może spowodować, że uprawniony nie będzie mógł skorzystać z funduszu alimentacyjnego w sytuacji, kiedy alimenty bieżące nie są płacone – jest krytykowane, ale na razie nie zanosi się na zmianę tych niekorzystnych przepisów.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Pieniądze z funduszu alimentacyjnego po śmierci zobowiązanego
Mój ojciec miał zasądzone alimenty na moją rzecz, ale ich nie płacił. Zmarł trzy lata temu. Czy mogłabym otrzymywać alimenty z funduszu alimentacyjnego?

Sprawdzenie przez sąd polski, czy na dziecko pobierany jest zasiłek w Anglii
Czekam na rozprawę w sądzie dotyczącą kwoty alimentów na dziecko. Występuję jako pozwana. Czy sąd polski może sprawdzić, czy na dziecko pobieram zasiłek w Anglii (chodzi mi o child tax credit)?

Masz polisę posagową – walcz o pieniądze!
Rodzice Janka, zaraz po tym jak się urodził w 1989 r., zawarli z PZU na jego rzecz umowę ubezpieczenia zaopatrzenia dziecka (tzw. polisę posagową). Po upływie 20 lat ich syn miał otrzymać z PZU znaczną sumę pieniędzy, która miała ułatwić mu tzw. „start życiowy”, wejście w dorosłe życie. Jednakże 20 lat minęło i PZU proponuje kwotę zaledwie kilkuset złotych, zasłaniając się panującą w latach 90-tych hiperinflacją. Janek jednak nie musi godzić się na taką propozycję, bo wie, że może dochodzić znacznie większej kwoty. Na własne mieszkanie raczej mu ona nie starczy. Ale na 2-letni czynsz najmu pokoju, używany samochód – już tak.

Sprzedaż mieszkania i darowizna pieniędzy
Córka stara się o kredyt na dom, przepisała więc na mnie swoje mieszkanie, w którym dotąd mieszkałyśmy wspólnie. Ponieważ mieszkanie jest za duże, chciałabym je sprzedać i kupić mniejsze, a pieniądze pozostałe ze sprzedaży darować córce. Dodam, że mieszkanie jest obciążone kredytem hipotecznym, który zaciągnęła córka, w wysokości 50 000 zł. Kredyt jest nadal na córkę, ale z pieniędzy ze sprzedaży mieszkania chciałabym spłacić to zobowiązanie. Jak rozwiązać te wszystkie kwestie, abyśmy nie musiały zapłacić podatków przy tych operacjach?

Wybrane opinie naszych klientów:

Dzięki Waszej fachowej pomocy (Pani Elizy Rumowskiej) zaoszczędziłam sobie czasu i fatygi na tzw. walkę z wiatrakami. Dziękuję Wam bardzo. Działacie Państwo szybko, tanio i solidnie!!!! A to w dzisiejszych czasach jest cenne nadzwyczaj – z prawdziwą przyjemnością polecę Wasz Serwis swoim znajomym!!

Z pozdrowieniami,

Wiktoria

Polecam wszystkim błądzącym w gąszczu niezrozumiałych przepisów i paragrafów. Oni przekładają to na język ludzki i łopatą wkładają do głowy. Mnie naprawdę pomogli. POLECAM I DZIĘKUJĘ.

Dariusz

Zarówno szybkość udzielenia odpowiedzi (niecałe 9 godzin), jak i sama treść odpowiedzi w pełni mnie satysfakcjonują.

Piotr

Skorzystałem z porady – pełnej i wyczerpującej. Przyda mi się przy podziale majątku. Serwis reaguje bardzo szybko, co jest miłym zaskoczeniem. Uważam, że porada jest rzetelna i wyczerpująca, same konkrety – co i jak zrobić, podstawy prawne, co jest możliwe do uzyskania, a co nie. Porada jest lepsza niż w „realu” – dopytałem o wszystko, odpowiedź uzyskałem szerszą, niż oczekiwałem – również na dodatkowe pytania. POLECAM.

Janusz

Dziękuję za udzielenie porady uważam że jest to o co mi chodziło, cena również jest odpowiednia. Zadawanie dodatkowych pytań jest super czyli tak jakbym przebywał w kancelarii bo wiadomo że podczas rozmowy nasuwają się dodatkowe pytania! Uważam również że szybkość uzyskanej odpowiedzi jest bardzo dobra. Jeszcze raz dziękuje i myślę że dalej będę koszty stal z waszych usług.

Z poważaniem

Marcin

Bardzo wygodna forma uzyskiwania porad prawnych. Dobrze przygotowany i łatwy w obsłudze system. Wyczerpujące odpowiedzi.

Małgorzata

Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.

Anna

Odpowiedzi udzielone na moje pytania były bardzo wyczerpujące i pomogły mi w rozwiązaniu mojego problemu. Portal ten to wspaniałe ulatwienie dla osób, ktore jak ja mieszkają za granicą kraju. Serdecznie dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Yvonne

Serdecznie dziękuję za fachową poradę. Dzięki Panu, Panie Tomaszu Ciasnocha, mogę jeść, mogę spać… mogę żyć. Dziękuję za jasną, rzetelną i zrozumiałą odpowiedź. Jeżeli kiedykolwiek będę miała jakiś prawniczy problem (choć modlę się, żeby nie), na pewno skorzystam z Waszych usług. Jestem również przekonana, że usługa, którą otrzymałam, w pełni była warta ceny, którą zapłaciłam. Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi na moje pytania.

Z wyrazami głębokiego szacunku,

Urszula

Jestem bardzo zadowolony i pozytywnie zaskoczony kompletnością i czytelnością odpowiedzi na moje pytania. Będę korzystał z Państwa usług w przyszłości. Niewątpliwą przewagą tego rodzaju usług jest odpowiedź pisemna, służąca jako źródło wiedzy i nauki na przyszłość.

Pozdrawiam,

Rafał

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »