Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy dostanę pieniądze za L4 i zasiłek macierzyński z dwóch umów o pracę?

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 07.02.2019

Mam dwie umowy o pracę: umowę o pracę na czas nieokreślony i drugą umowę na czas określony na 6 miesięcy, którą teraz podpisałam. Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży i lekarz zaleca, abym przeszła na zwolnienie od razu ze względu na złe wyniki badań. Czy dostanę pieniądze za L4 i zasiłek macierzyński z dwóch umów o pracę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy dostanę pieniądze za L4 i zasiłek macierzyński z dwóch umów o pracę?

Fot. Fotolia

Podstawę prawną dla przedstawionego przez Panią zagadnienia stanowią przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

 

Stosownie do treści art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych pracownicy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, a stosunek pracy – jak stanowi art. 9 ust. 1 ustawy – jest wyłącznym tytułem ich ubezpieczenia w ramach tego ryzyka, nawet gdy spełniają jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów.

 

Dwa stosunki pracy to dwie podstawy do ubezpieczenia chorobowego, a więc dwa tytuły do wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Osoby zatrudnione pozostają pracownikami, którzy, jak stanowią art. 11 ust. 1 w związku z art. 13 pkt 1 ustawy, podlegają ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia ustania tego stosunku.

 

Reasumując, przysługiwać będą Pani świadczenia z każdego stosunku pracy z osobna.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 minus siedem =

»Podobne materiały

Urodzenie martwego dziecka a prawo do zasiłku

Przebywam na urlopie wychowawczym, niestety wczoraj urodziłam martwe dziecko. Czy przysługuje mi w tej sytuacji jakiś zasiłek chorobowy lub macierzyński?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »