.
Mamy 12 090 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pieniądze od siostry na poczet późniejszej spłaty domu rodziców

Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska • Opublikowane: 08.03.2021 • Zaktualizowane: 08.03.2021

Biorę kredyt hipoteczny na zakup mieszkania. Część wkładu własnego (15 tys. zł) dostanę od siostry w formie pożyczki, ramach przyszłych rozliczeń dotyczących domu rodziców. Dom ten ma być na początku podzielony na 5 części – po jednej dla każdego z rodziców i trójki rodzeństwa. Docelowo siostra ma w nim mieszkać – ma spłacić część moją i brata, a po śmierci rodziców – część pozostałą po nich. Na razie nie mamy jeszcze wyceny tego domu ani tym bardziej podziału. W jaki sposób powinnam załatwić z siostrą to obecne przekazanie pieniędzy? Pozostałą część spłaty być może siostra będzie spłacała stopniowo, płacąc połowę moich rat kredytu, aż do momentu spłaty odpowiedniej kwoty.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pieniądze od siostry na poczet późniejszej spłaty domu rodziców

Jak rozumiem, Pani bierze na siebie kredyt hipoteczny na zakup mieszkania. Skoro bank udzieli kredytu Pani, to Pani będzie jego właścicielką. Chcąc dokonać podziału mieszkania z uzyskaniem spłaty, będzie Pani musiała sprzedać owe mieszkanie, a dokładniej jego części, jakie powstały na skutek podziału (rodzeństwu i rodzicom). Wówczas poprzez umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego zostaną oni ujawnieniu w księdze wieczystej jako właściciele. Skoro docelowo siostra ma w tymże mieszkaniu mieszkać, to już kwestia wewnętrznych ustaleń pomiędzy bratem, rodzicami i Panią. Możecie spisać Państwo jakąś umowę w tej kwestii, z której siostra będzie się wywiązywać (np. umowa sprzedaży zawarta z każdym z właścicieli danej części powstałej na skutek podziału w formie aktu notarialnego – bo taka forma jest obowiązkowa).

Pożyczka od siostry na wkład własny

Niemniej, nie jest to tematem opinii. Pani pyta, jak potraktować kwotę 15 tysięcy złotych, jaką dostanie Pani od siostry jako część wkładu własnego na kredyt hipoteczny, który to Pani zaciągnie. Ma Pani kilka opcji. Pierwsza opcja to umowa pożyczki pomiędzy Panią a siostrą. W owej umowie określacie sobie termin zwrotu owej kwoty wskazując, że jeśli jednak siostra do dnia XXX odkupi mieszkanie. to owa kwota zostanie zaliczona na poczet ceny sprzedaży. Umowa pożyczki jest opodatkowana. Pożyczkobiorca, czyli Pani, płaci podatek od czynności cywilno-prawnych (tj. PCC), czyli 0,5% od kwoty pożyczki. Stosowną deklarację należy złożyć w ciągu 14 dni od podpisania umowy pożyczki. Nawet jeśli do wypłaty pieniędzy jeszcze nie doszło, nie ma to znaczenia z punktu widzenia prawa. Niezłożenie deklaracji, w razie kontroli wiąże się z podatkiem w wysokości 20%, oczywiście plus odsetki.

Darowizna pieniędzy przez siostrę

Inna opcja to umowa darowizny. Siostra może Pani podarować 15 000 zł, ale wówczas jest to kwota bezzwrotna i nie możecie Pani wskazać, ż zostanie zaliczona na poczet ceny sprzedaży mieszkania w przyszłości siostrze. Skorzystałaby jednak Pani ze zwolnienia od podatku od darowizny, bowiem darowizna w najbliższej rodzinie dla osób z zerowej grupy podatkowej uprawnia do zupełnego zwolnienia z podatku. Jeśli wysokość darowizny przekroczyła kwotę 9 637 zł, konieczne jest jej zgłoszenie do właściwego urzędu skarbowego na druku SD-Z2 oraz dokładne udokumentowanie tej darowizny (np. wyciąg z przelewu). Na zgłoszenie darowizny od osób z zerowej grupy podatkowej, podatnik ma pół roku od czasu otrzymania datku. Wewnętrznie zaś może umówić się Pani z siostrą, że owe 15 000 zł odliczy Pani z ceny spłaty/sprzedaży mieszkania oświadczając podczas sporządzania umowy sprzedaży mieszkania siostrze, że 15 000 zł otrzymała Pani do rąk własnych. Jest to jednak bardzo, ale to bardzo ryzykowne, gdy fiskus się o tym dowie, może uznać to za obchodzenie przepisów dot. darowizny tylko po to, aby uniknąć podatku. Nie zalecam ponoszenia aż takiego ryzyka. Fiskus obecnie bacznie przygląda się takim transakcjom.

Podatek od pożyczki od siostry

Podsumowując, proponuję zawrzeć umowę pożyczki z siostrą i zapłacić podatek 0,5% kwoty od wartości pożyczki (to jedyne 75 zł). W umowie zaznaczycie Panie, że zwróci Pani pożyczkę np. w terminie do 31 grudnia 2040 roku, a jeśli do tego czasu siostra zgłosi chęć kupna mieszkania od Pani lub udziału w mieszkaniu od Pani, to ową kwotę pożyczki zaliczy Pani na cenę sprzedaży, pomniejszając kwotę do spłaty o kwotę 15 000 zł, zaś gdy nie zechce, zwróci ją Pani przelewem na konto, jakie wówczas wskaże siostra lub do jej rąk za pokwitowaniem, zgodnie z jej wyborem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II + 4 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton