Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pieczywo – jaka stawka VAT w 2011 roku?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 03.01.2011

Autor omawia problematykę stawki VAT na pieczywo świeże w 2011 roku.

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Duże zmiany w VAT od 2011 roku – o tym wiadomo wszystkim. Zmianie od tego roku ulegną nie tylko wysokości stawek podatku, lecz także zasady ich ustalania. Rada Ministrów rozporządzeniem z dnia 15 grudnia 2009 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług – PKWiU (Dz. U. Nr 222, poz. 1753) przedłużyła tylko do dnia 31 grudnia 2010 r. stosowanie do celów fiskalnych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług – PKWiU z 1997 r. Od dnia 1 stycznia 2011 roku wyroby i usługi dla celu ustalenia właściwej stawki podatku od towarów i usług należy klasyfikować zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług z 2008 roku.

 

Nie da się ukryć, iż ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług z dniem 1 stycznia 2011 r. ulega największej jak do tej pory zmianie. Zmiany wprowadza m.in. ustawa z 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej oraz ustawa z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług.

 

Niemal każdy Polak je codziennie pieczywo – nowe uregulowania dla pieczywa wprowadzają, z punktu widzenia VAT, niemałe zawirowania. Zgodnie z PKWiU 2008 w grupowaniu 10.71.11.0 znajduje się „Pieczywo świeże”, do tej pory, według PKWiU 1997, pieczywo należało kwalifikować do m.in. grupowań nr:

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 • 15.81.11-00 Pieczywo świeże nie zawierające dodatku miodu, jajek, sera lub owoców
 • 15.81.11-00.1 Pieczywo żytnie
 • 15.81.11-00.11 Pieczywo żytnie z mąki o zawartości popiołu poniżej 0,7%
 • 15.81.11-00.12 Pieczywo żytnie z mąki o zawartości popiołu powyżej 0,7%, ale nie więcej niż 0,9%
 • 15.81.11-00.13 Pieczywo żytnie z mąki o zawartości popiołu powyżej 0,9%, ale nie więcej niż 1,4%
 • 15.81.11-00.14 Pieczywo żytnie z mąki o zawartości popiołu powyżej 1,4%
 • 15.81.11-00.2 Pieczywo z mąki mieszanej pszennej i żytniej
 • 15.81.11-00.21 Pieczywo z mąki mieszanej pszennej i żytniej o średniej ważonej zawartości popiołu nie większej niż 0,7%
 • 15.81.11-00.22 Pieczywo z mąki mieszanej pszennej i żytniej o średniej ważonej zawartości popiołu powyżej 0,7%, ale nie większej niż 0,9%
 • 15.81.11-00.23 Pieczywo z mąki mieszanej pszennej i żytniej o średniej ważonej zawartości popiołu powyżej 0,9%, ale nie większej niż 1,4%
 • 15.81.11-00.24 Pieczywo z mąki mieszanej pszennej i żytniej o średniej ważonej zawartości popiołu powyżej 1,4%
 • 15.81.11-00.31 Pieczywo pszenne z mąki o zawartości popiołu poniżej 0,7%
 • 15.81.11-00.32 Pieczywo pszenne z mąki o zawartości popiołu nie mniej niż 0,7%, ale nie więcej niż 1,4%
 • 15.81.11-00.33 Pieczywo pszenne z mąki o zawartości popiołu powyżej 1,4%
 • 15.81.11-00.90 Pieczywo świeże bez dodatku miodu, jajek, sera lub owoców, pozostałe
 • 15.81.12-00 Ciastka i ciasta, pieczywo cukiernicze i inne wyroby piekarskie z dodatkiem środka słodzącego
 • 15.81.12-00.90 Ciastka i ciasta, pieczywo cukiernicze i inne wyroby piekarskie z dodatkiem środka słodzącego, pozostałe.

 

Do poprawnego określenia stawki podatku od towarów i usług na pieczywo świeże w 2011 roku potrzeba jednak czegoś więcej niż samego symbolu PKWiU – jest tak ponieważ załączniki: numer 3 zawierający wykaz towarów opodatkowanych stawką 8% i numer 10 zawierający wykaz towarów opodatkowanych stawką 5%, wskazują, iż:

 

 • stawką 8% objęte jest „ex 10.71.11.0” – „Pieczywo świeże, którego data minimalnej trwałości oznaczona zgodnie z odrębnymi przepisami nie przekracza 14 dni, a w przypadku oznaczania tych towarów zgodnie z odrębnymi przepisami wyłącznie terminem przydatności do spożycia, termin ten również nie przekracza 14 dni”;
 • stawką 5% „10.71.11.0” – „Pieczywo świeże, którego data minimalnej trwałości, oznaczona zgodnie z odrębnymi przepisami nie przekracza 14 dni, a w przypadku oznaczania tych towarów zgodnie z odrębnymi przepisami wyłącznie terminem przydatności do spożycia, termin ten również nie przekracza 14 dni”.

 

Przytoczony powyżej opis i klasyfikacja są niemal identyczne – różnica to symbol „ex”, który oznacza „zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług”.

 

Zgodnie z powyższym stawka 5% ma zastosowanie podstawowe w stosunku do pieczywa świeżego a stawka 8% zastosowanie ograniczone – brak jest jednak innego rozróżnienia. Uznać zatem by można, iż zapis w załączniku nr 3 (stawka 8%) jest zapisem szczególnym w stosunku do zapisu z załącznika nr 10 (stawka 5%) i jako zapis szczególny ma pierwszeństwo stosowania. Prowadziłoby to do uznania, że pieczywo świeże, którego data minimalnej trwałości, oznaczona zgodnie z odrębnymi przepisami, nie przekracza 14 dni, winno zawsze być opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 8%. Oznaczałoby to jednak, że zapis w załączniku 10 (dokładnie poz. 23) jest zapisem martwym – tak jednak być nie powinno.

 

W objaśnieniach do załącznika nr 3 przeczytać można, iż wykaz ten nie ma zastosowania do sprzedaży towarów opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka 8%. Zgodnie z powyższym przyjmuje się, że właściwą w 2011 roku stawką dla pieczywa świeżego [którego data minimalnej trwałości, oznaczona zgodnie z odrębnymi przepisami, nie przekracza 14 dni, a w przypadku oznaczania tych towarów zgodnie z odrębnymi przepisami wyłącznie terminem przydatności do spożycia, termin ten również nie przekracza 14 dni] będzie stawka 5%.Stan prawny obowiązujący na dzień 03.01.2011

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • VII + sześć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Problemy przy zbyciu przedsiębiorstwa w świetle nowych regulacji ustawy o podatku od towarów i usług

Autor omawia problemy występujące przy zbyciu przedsiębiorstwa w świetle nowych regulacji ustawy o podatku od towarów i usług.

Nowe zasady opodatkowania aportów – VAT

Autor przedstawia obowiązujące od 1 kwietnia 2009 roku zasady opodatkowania aportów podatkiem od towarów i usług.

Miejsce świadczenia usług elektronicznych

Miejsce świadczenia usług elektronicznych – analiza regulacji zamieszczonych w ustawie o VAT.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »