.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Pełnomocnik na rozprawie rozwodowej zamiast stron

Wraz z żoną mieszkamy w Irlandii i chcemy się rozwieść w Polsce. Została ustalona data rozprawy rozwodowej. Z faktu panującej pandemii, obowiązkowej kwarantanny i testów na Covid nie jesteśmy w stanie stawić się osobiście na rozprawie rozwodowej. Rozwód bez orzekania o winie, nie mamy wspólnego majątku, nie mamy dzieci, nie prowadzimy wspólnego gospodarstwa i nie współżyjemy od kilku lat. Czy w takiej sytuacji może nas reprezentować na rozprawie rozwodowej pełnomocnik pod naszą nieobecność? Kiedy najpóźniej trzeba zlecić to prawnikowi?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pełnomocnik na rozprawie rozwodowej zamiast stron

Ustanowienie dwóch pełnomocników na sprawę rozwodową

Oczywiście jest taka możliwość. Jednak proszę mieć na uwadze kilka aspektów bardzo kluczowych w niniejszej sprawie. Po pierwsze, nawet pomimo porozumienia z żoną, Państwa interesy są sprzeczne, a więc jeżeli nie jesteście Państwo w stanie przyjechać do Polski oboje, konieczne jest ustanowienie dwóch pełnomocników – dla każdego jeden, bowiem jeden pełnomocnik nie może występować zarówno w imieniu Pana, jak i żony – jak wskazałam bowiem, Państwa interesy są sprzeczne.

Różne praktyki sądów

Drugą ważną kwestią jest praktyka w danym sądzie – osobiście wskazuję, iż w sądzie w mojej miejscowości takie postępowanie, gdzie przy rozwodzie nie ma stron postępowania, a jedynie ich pełnomocnicy, jest możliwe. Jednak wiem także, że zdarzają się sędziowie, którzy mimo wszystko chcą wysłuchać stron postępowania i uważają ich zeznania za konieczne.

 

Zgodnie z treścią art. 56 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Przesłanką konieczną orzeczenia rozwodu (tzw. przesłanką pozytywną, dodatnią) jest zupełny i trwały rozkład pożycia małżonków. Zupełny rozkład pożycia polega na ustaniu wspólnego życia małżonków na wszelkich jego płaszczyznach. Najczęściej przejawia się zerwaniem małżeńskiej więzi duchowej (uczuciowej), fizycznej (intymnej) oraz gospodarczej. Rozkład pożycia jest trwały, gdy w świetle zasad doświadczenia życiowego oraz okoliczności konkretnej sprawy można przyjąć, że powrót małżonków do wspólnego życia nie nastąpi. Orzekanie o winie rozkładu pożycia reguluje art. 57.

Osobiste wysłuchanie stron

Z uwagi na powyższe zdarza się – i to bardzo często – iż sędzia chce wysłuchać osobiście strony, aby upewnić się, czy pomiędzy nimi nastąpił trwały i zupełny rozpad pożycia małżeńskiego i czy strony są pewne decyzji o rozwodzie. Z uwagi jednak na panujące obecnie okoliczności i okres epidemii wielu sędziów – zdając sobie sprawę, iż Polacy w wielu przypadkach pracują poza granicami kraju – odstępuje od osobistego przesłuchania.

Złożenie zeznań na piśmie

Możliwe jest wtedy np. złożenie zeznań na piśmie – co również jest obecnie praktykowane w wielu sądach. Możliwa jest także jak najbardziej sytuacja, aby reprezentowali Państwa pełnomocnicy – jak jednak wskazałam, każdy z Państwa musi mieć swojego pełnomocnika, który potwierdzi Państwa porozumienie i chęć rozwodu.

 

Z uwagi na powyższe proponuję jak najszybciej poszukać pełnomocników, aby dowiedzieć się, jaka praktyka panuje w sądzie, w którym złożyli Państwo pozew rozwodowy, i czy sąd zaakceptuje warunek braku Państwa stawiennictwa, przy stawiennictwie jedynie pełnomocników. Alternatywą jest także złożenie pisemnych zeznań, proponuję jednak – z uwagi na zbliżający się termin – rozpocząć działania od razu.

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 plus 9 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl