.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pełnomocnictwo od właściciela mieszkania a sprawy spadkowe

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 15.04.2011

Mieszkam z rodzicami w mieszkaniu należącym do dziadka (który obecnie mieszka w innej części kraju). Moja mama, a córka dziadka, ma pełnomocnictwo do reprezentowania go we wszelkich sprawach urzędowych. Czy po śmierci dziadka to mama będzie decydowała o mieszkaniu? Co się stanie z mieszkaniem, jeśli dziadek umrze, nie pozostawiając testamentu? Czy testament, aby był ważny, musi być potwierdzony przez notariusza?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kwestia pełnomocnictwa nie ma żadnego znaczenia dla przedmiotu sprawy. Z chwilą śmierci dziadka dojdzie do otwarcia spadku. Z mocy ustawy powołanymi do dziedziczenia są małżonek i zstępni. Zgodnie bowiem z treścią art. 931 Kodeksu cywilnego:

 

§ 1. „W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

 

§ 2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych”.

 

Oznacza to, że Pańska matka znajduje się w pierwszej grupie uprawnionych do dziedziczenia wraz ze swoim rodzeństwem, jeżeli takowe posiada.

 

Oczywiście dziadek może rozporządzić majątkiem na wypadek śmierci także w drodze testamentu. Testament pisemny należy do jednej z form testamentu uznawanych za zwykłe. Zgodnie bowiem z treścią art. 949 Kodeksu cywilnego:

 

§ 1. „Spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą.

 

§ 2. Jednakże brak daty nie pociąga za sobą nieważności testamentu własnoręcznego, jeżeli nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów”.

 

Dziadek może sporządzić testament w formie pisemnej – jednakże, co istotne, cały testament musi być napisany ręcznie i podpisany oraz opatrzony datą.

 

Zarówno testament pisemny, jak i notarialny mają jednakową moc prawną.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX minus 0 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl