.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pełnoletność syna, któremu przekazuję alimenty

Autor: Lech Stawicki • Opublikowane: 04.07.2011

Płacę alimenty na syna, który wkrótce kończy 18 lat. Do tej pory pieniądze przekazywałem matce. Co zrobić, by dawać je teraz bezpośrednio synowi? Czy mogę wciąż płacić do rąk matki?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Osobą uprawnioną do alimentów jest Pański syn. Do chwili ukończenia przez niego osiemnastego roku życia osobą uprawnioną do odbioru alimentów była jego matka. Była ona bowiem jego przedstawicielem ustawowym oraz sprawowała zarząd nad jego majątkiem. Syn aż do osiągnięcia pełnoletniości był przez nią reprezentowany.

 

W przypadku uzyskania przez syna pełnoletniości z zachowaniem prawa do dalszej alimentacji wypłata świadczenia może nastąpić wyłącznie do jego rąk. Zdarzenie to nie wymaga stwierdzenia orzeczeniem sądu opiekuńczego i dlatego do wykazania legitymacji do osobistego odbioru świadczeń wystarczą odpowiednie dokumenty stanu cywilnego.

 

Jeżeli zamierza Pan płacić alimenty bezpośrednio na ręce syna, dobrze byłoby wysłać wcześniej do matki pismo z informacją, iż w związku z tym, że uprawnionym do alimentów jest Pański syn, który ukończył osiemnasty rok życia, a nie jego matka, będzie Pan płacił alimenty bezpośrednio do rąk dziecka.

 

Jeżeli zacznie Pan płacić alimenty dziecku, a matka złożyłaby wniosek o egzekucję alimentów do komornika, to komornik powinien odmówić wszczęcia tej egzekucji, jako że wniosek pochodziłby od osoby nieuprawnionej. Uprawniony do złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji jest wierzyciel, a tym zawsze był i jest Pański syn. Matka do czasu ukończenia przez dziecko pełnoletniości reprezentowała dziecko, ale obecnie, skoro dziecko jest pełnoletnie, matka mogłaby je reprezentować wyłącznie na podstawie pełnomocnictwa.

 

Jeśli syn woli, by alimenty wciąż były przekazywane matce, wskazane jest, aby napisał upoważnienie dla swojej matki do odbioru w jego imieniu alimentów. W ten sposób, posiadając takie upoważnienie, uniknie Pan ewentualnych roszczeń ze strony syna z tytułu niewywiązywania się ze swojego obowiązku.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII - cztery =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl