Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Paszport dziecka zagarnięty przez męża

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 20.12.2010

Obecnie mieszkam za granicą. Rozstałam się z mężem i złożyłam pozew o rozwód. Mamy sześcioletnie dziecko, jednak mąż zabrał jego paszport i nie chce mi go oddać, a ja muszę wyjechać na kilka dni do Polski, by załatwić formalności. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Dodam, że chcę tu zostać na stałe, a dziecko uczy się w tutejszej szkole; ja pracuję.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Najprostszym wyjściem z sytuacji jest zgłoszenie utraty paszportu dziecka. W najbliższym konsulacie RP należy złożyć oświadczenie o okolicznościach, dacie i miejscu utraty paszportu, wypełnić kwestionariusz paszportowy, dołączyć dwie fotografie, przedłożyć do wglądu dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo polskie – może to być przyjęcie przez organ paszportowy oświadczenia osoby trzeciej, posiadającej obywatelstwo polskie, oraz uiścić opłaty konsularne. Wówczas wydany zostanie na czas określony paszport tymczasowy.

 

Ciężko będzie Pani wyrobić paszport w sytuacji, gdy tamten traci ważność. Zgodnie z ustawą o dokumentach paszportowych, art. 37: „dokument paszportowy zgłoszony jako utracony, zniszczony lub znaleziony traci ważność z dniem zawiadomienia o jego utracie, zniszczeniu lub znalezieniu”.

 

Może Pani także zgłosić „kradzież” paszportu przez ojca dziecka, niewątpliwie pomoże to Pani w sprawie rozwodowej, podczas której można wnioskować o przyznanie opieki nad dzieckiem jednemu z rodziców, jeśli wspólna opieka jest wyraźnie sprzeczna z dobrem dziecka.

 

Sąd może podejmować decyzje w następujących sprawach:

 

  • opieki (opieka wyłączna lub wspólna),
  • miejsca zamieszkania dziecka (z którym z rodziców ma mieszkać dziecko lub czy dziecko ma mieszkać na przemian z obojgiem rodziców) oraz
  • dostępu do dziecka (dla rodzica, który nie mieszka z dzieckiem).

 

Sąd może również podjąć decyzję w sprawie płatności alimentacyjnych na dziecko.

 

W sprawie rozwodowej można wnioskować o orzeczenie w wyżej wymienionych kwestiach.

 

Jeżeli chodzi o prawo rodzinne obowiązujące w Polsce, to na wyjazd za granicę na pobyt stały małoletniego wraz z jednym z rodziców, któremu w wyroku rozwodowym powierzono wykonywanie władzy rodzicielskiej, potrzebne jest zezwolenie sądu opiekuńczego, jeżeli drugi z rodziców, któremu powierzono nadzór nad wychowaniem dziecka, nie złożył oświadczenia wyrażającego zgodę na wyjazd dziecka.

 

W przypadku braku zgody rodziców sąd opiekuńczy może wydać rozstrzygnięcie na podstawie art. 97 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wtedy, gdy nie ma porozumienia między rodzicami, którym przysługuje władza rodzicielska. Jeżeli do porozumienia nie dojdzie, konieczne jest wydanie przez sąd stosownego orzeczenia.

 

Jeżeli z jakichkolwiek powodów nie uda się Pani załatwić kwestii rodzinnych w za granicą, konieczne będzie złożenie wniosku w Polsce. Orzeczenie sądu zastąpi zgodę ojca na wydanie paszportu. W oparciu o argumenty, że dziecko uczy się za granicą, ma tam ustabilizowaną sytuację materialną – sąd powinien przychylić się do wniosku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 plus 2 =

»Podobne materiały

Zwrot pieniędzy za szkolenie po rezygnacji ze stażu

We wrześniu zatrudniłam stażystkę. Wszystko było dobrze do momentu, gdy się okazało, że zdrowie zaczęło jej szwankować. Nie przychodziła do pracy. Teraz się pojawiła, mówiąc, że jej stan zdrowia i strona emocjonalna nie pozwalają jej dłużej być na stażu. Kończy staż końcem listopada. W październiku

 

Czy można zostać prawnym opiekunem ojczyma?

Mój ojczym przebywa w szpitalu po udarze mózgu. Jego szanse na całkowite wyleczenie są niewielkie. Po wyjściu ze szpitala będzie potrzebował opieki, którą chciałabym mu zapewnić. Jego jedyny syn jest marynarzem i wiecznie przebywa poza domem. Ojczym ożenił się z moją matką, kiedy miałam 8 miesięcy i

 

Czy druga żona dziedziczy po mężu majątek z pierwszego małżeństwa?

Moi rodzice kupili działkę i wybudowali na niej dom. Dziesięć lat później nastąpił rozwód, a potem ojciec zawarł drugi związek małżeński. Trzy lata temu zmarła mama, a w zeszłym roku ojciec. Czy jego druga żona ma prawo do ubiegania się o majątek powstały w czasie pierwszego małżeństwa ojca?

 

Za wysoka grzywna – odwołanie od wyroku

Otrzymałem wyrok nakazowy z art. 178a 1 K.k. i wysoką karę grzywny – 100 stawek dziennych po 50 zł oraz na podstawie art. 42 § 2 zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 1 roku. Zgadzam się z wyrokiem sądu co do zakazu prowadzenia, ale nie na tak wysoką grzywną i czy pr

 

Zwrot dofinansowania z urzędu pracy na założenie firmy

Moja żona uzyskała jako bezrobotna rok temu dofinansowanie z urzędu pracy na założenie firmy 20 tys. zł. Ja jako małżonek podpisałem w urzędzie pracy papier, że posiadamy wspólnotę małżeńską. Dodatkowo żona przedstawiła dwóch żyrantów na zabezpieczenie tej sumy. W międzyczasie weszliśmy na drogę sąd

 

Jak bronić przed licytacją komorniczą?

Nieruchomość należąca do mojego ojca ma zostać opisana i wystawiona na licytację przez komornika. Ja, moja partnerka i mój syn (2 lata, z orzeczeniem o niepełnosprawności) zamieszkujemy w tym budynku i prowadzimy oddzielne gospodarstwo domowe. Dogadanie się z wierzycielem, którym jest siostra mojego

 

Wspólnota mieszkaniowa a wynajem mieszkania na biuro

Mam lokal mieszkalny we wspólnocie, który od kilku lat wykorzystuję w ramach prowadzonej działalności na biuro. Chciałabym podpisać umowę z osobą, która także ma działalność, na wynajęcie mojego mieszkania na ten sam cel, czyli biuro. Mnie wspólnota doliczała tylko opłatę za tzw. uciążliwość oraz op

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »