Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Partycypacja w kosztach kredytu na dom żony po rozwodzie

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 07.09.2018

Żona chce rozwodu, mimo że mamy dwoje małych dzieci. Żona posiada swój dom na kredyt, który spłaca (miesięcznie ok. 2500 zł). Czy w alimentach sąd może mi nakazać partycypowanie w kosztach utrzymania tego domu i kredycie?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Oczywiście dopóki trwa małżeństwo, to oboje Państwo powinniście się przyczyniać do zaspakajania potrzeb rodziny. Jednak, jak rozumiem Pana wątpliwości dotyczą  przede wszystkim alimentów na dzieci po rozwodzie. Dlatego wyjaśniam, iż regulacja odstawą będą tu  poniższe przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

 

„Art. 135. [Zakres świadczeń alimentacyjnych]

§ 1. Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

§ 2. Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie albo wobec osoby niepełnosprawnej może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego; w takim wypadku świadczenie alimentacyjne pozostałych zobowiązanych polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania uprawnionego”.

 

Stanowi on lex specialis do bardziej ogólnie zdefiniowanego zakresu i specyfiki obowiązku alimentacyjnego:

 

„Art. 128. [Treść obowiązku alimentacyjnego]

Obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Partycypacja w kosztach kredytu na dom żony po rozwodzie

 

W mojej ocenie w myśl powyższych przepisów nie powinien Pan partycypować w kredycie, zaś w samych bieżących kosztach mieszkaniowych tak. Jak wynika z doktryny i orzecznictwo – koszty mieszkaniowe – to są koszty utrzymania dziecka i tego przecież Pan nie kwestionuje. Tylko chodzi o koszty bezpośrednie – takie jak czynsz, opłaty za lokal itp. Nie można jednak uznać  w tej indywidualnej sprawie, że kredyt zaciągnięty przez matkę dziecka jako jej autonomiczne i samodzielne zobowiązanie – ma teraz być poczytywany za usprawiedliwioną potrzebę dziecka (!?). Gdyby w tak rozszerzający sposób podejść do potrzeb alimentacyjnych jako kosztów utrzymania, to otworzyłoby to drzwi do wielu nadużyć, m.in. niejedna matka mogłaby wpaść na genialny pomysł, aby urodzić dziecko, kupić mieszkanie na kredyt i kazać w ramach alimentacji  „współspłacać” go ojcu dziecka. Konkludując – jest Pan ojcem dziecka, a nie ojcem „kredytu czy banku”. Stąd zarówno istota powyższych przepisów, jak i ich sens zawarty w poniższych orzeczeniach i wywodach doktryny nie pozwalają przyjąć, że tego rodzaju koszt jest zaspokojeniem usprawiedliwionych potrzeb dziecka (w szczególności mieszkaniowych).

 

Doktryna i orzecznictwo bowiem interpretują je następująco:

 

„Środki utrzymania i środki wychowania służą temu samemu celowi - zaspokajaniu usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego.

Przez środki utrzymania należy rozumieć środki przeznaczone na wyżywienie, odzież, mieszkanie, leczenie” (zob. wyrok SN z 6 maja 1967 r., sygn. akt III CR 422/66, Lexis.pl nr 316334).

„Obowiązek alimentacyjny ma na celu zaspokajanie bieżących potrzeb osoby uprawnionej. Według uchwały SN z 10 maja 1977 r.” (sygn. akt III CZP 26/77, LexisNexis nr 312892, OSNCP 1977, nr 12, poz. 231).

 

Obowiązek dostarczania, w ramach obowiązku alimentacyjnego, środków utrzymania i wychowania nie obejmuje świadczeń wprawdzie zwyczajowo przyjętych i życiowo celowych, ale niesłużących zaspokajaniu bieżących, usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, np. przysporzenia z okazji pełnoletności, ślubu (posag, wiano), wyposażenia zakładu rzemieślniczego w związku z ukończeniem nauki zawodu.

 

Określenie wysokości świadczeń alimentacyjnych, uwarunkowanych kosztami utrzymania (wyżywienie, mieszkanie, odzież, leczenie) i wychowania, w odniesieniu do dzieci (pielęgnacja, opieka, dbałość o fizyczny i intelektualny rozwój) jest domeną ustaleń na podstawie dowodów z uwzględnieniem zasad doświadczenia życiowego. Korzystanie z wiedzy specjalnej w tym względzie jest na ogół zbędne (por. orzeczenie SN z 29 listopada 1949 r., sygn. akt Wa.C. 167/49, NP 1951, nr 2, s. 52).

 

„Usprawiedliwione potrzeby dziecka powinny być oceniane nie tylko na podstawie wieku, lecz również miejsca pobytu dziecka, jego środowiska, możliwości zarobkowych zobowiązanych do jego utrzymania i wielu okoliczności każdego konkretnego przypadku. Pojęcia usprawiedliwionych potrzeb nie można odrywać zwłaszcza od pojęcia zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Pojęcia te w praktyce pozostają we wzajemnej zależności i obie przesłanki wzajemnie na siebie rzutują, zwłaszcza przy ustalaniu przez sąd wysokości alimentów” (orzeczenie SN z 10 października 1969 r., III CRN 350/69, LexPolonica nr 355955, OSNCP 1970, nr 2, poz. 15).

 

Dlatego w razie ujęcia tych kosztów (kredytu) w pozwie alimentacyjnym powinien Pan przyjąć powyższą linię obrony.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem plus sześć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Nowy wyrok w sprawie alimentów

Rozwiodłem się z żoną dwa lata temu. Mieszkam na stałe w Niemczech i nie stać mnie było na opłacanie zasądzonych alimentów, więc sąd zmniejszył je na moją prośbę. Dowiedziałem się, że była żona wygrała kolejną sprawę o podwyższenie alimentów. Nie zgadzam się z nowym wyrok

Sprawa rozwodowa po 15 latach od opuszczenia żony

Mieszkam w Kandzie od 15 lat, żona została w Polsce. Mam obywatelstwo kanadyjskie, z żoną od wyjazdu nie utrzymuję kontaktów, nie płaciłem też alimentów na córki (które obecnie utrzymują się same – skończyły studia). Chciałbym wziąć rozwód – czy konieczna jest moja ob

Ustalenie sposobu przekazywania alimentów na dziecko, z którym nie utrzymuję kontaktu

Mieszkam w Kanadzie. Płacę alimenty na córkę, która mieszka w Polsce i ma 19 lat. Ostatnio ustaliliśmy nową kwotę świadczenia, jednak nie uzgodniliśmy warunków przekazywania pieniędzy (dotychczas wpłacałem je na konto byłej żony). Jak mogę realizować swoje zobowiązanie, skoro cór
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »