Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Parking strzeżony i odpowiedzialność za szkodę

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 23.01.2012

Jestem właścicielem parkingu strzeżonego. W październiku doszło do uszkodzenia jednego samochodu z powodu uderzenia przez pijanego przechodnia torbą w światło samochodu. Mam OC parkingów strzeżonych, ale ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania (8 tys. zł) poszkodowanemu. Otrzymałem wezwanie do zapłaty. Co mam zrobić? Szczegóły i pisma w załącznikach.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W Pańskiej sprawie dwie rzeczy są oczywiste – po pierwsze mamy do czynienia z parkingiem strzeżonym, czyli umową przechowania, a warunki umowy określają zapisy regulaminu na Pańskim parkingu. Ponadto należy odseparować odpowiedzialność Pana od odpowiedzialności ubezpieczyciela. Opierają się na zupełnie innych przesłankach.

 

W przypadku umowy przechowania prowadzący parking musi się liczyć z obowiązkiem naprawienia szkody w pojeździe właściciela.

 

Zasady odpowiedzialności odszkodowawczej przy umowie przechowania regulują ogólne przepisy Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) o skutkach niewykonania zobowiązań (art. 471 i następne K.c.). I tak, zgodnie z powyższym jest Pan zobowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które nie ponosi Pan odpowiedzialności.

 

Ponadto jako przechowawca jest Pan odpowiedzialny za niezachowanie należytej staranności. Od przedsiębiorcy wymaga się zachowania szczególnej staranności, uwzględniając przy tym zawodowy charakter wykonywanej działalności (art. 355 § 2 K.c.).

 

Z istoty zobowiązania wynika, że dłużnik ponosi odpowiedzialność za jego wykonanie, w szczególności za spełnienie świadczenia (zob. art. 353 § 1 K.c.). Dłużnik powinien dobrowolnie wykonać zobowiązanie i to w sposób zgodny z jego treścią (zob. art. 354 § 1 K.c.).

 

Treść Pańskiego zobowiązania określa regulamin – ma Pan przechować samochód i wydać w stanie niepogorszonym.

 

Znowelizowany ustawą z dnia 28 lipca 1990 r. art. 355 § 2 przewiduje, że w odniesieniu do dłużnika prowadzącego działalność gospodarczą określenie należytej staranności wymaga uwzględnienia zawodowego charakteru tej działalności. W związku z taką formułą tego przepisu w literaturze zauważono, że można go rozumieć trojako:

 

  1. dla oceny staranności przedsiębiorców jest wprowadzone dodatkowe kryterium „zawodowego charakteru” obok staranności ogólnie wymaganej dla stosunków danego rodzaju (art. 355 § 1),
  2. uwzględnienie „zawodowego charakteru” działalności występuje zamiast staranności ogólnie wymaganej,
  3. ogólnie wymaganą staranność w stosunkach gospodarczych określi się w taki sposób, ażeby, budując schemat należytej staranności, uwzględnić od razu wyższe wymagania spowodowane zawodowym charakterem działalności dłużnika.

 

W przypadku ewentualnego sporu z poszkodowanym sąd będzie brał pod uwagę oczywiście próbę zapobieżenia zdarzeniu i reakcję strażnika na parkingu, jednakże nie jest prawidłowym zabezpieczeniem parkingu strzeżonego takie urządzenie – odgrodzenie od chodnika, które umożliwia „uderzenie torbą w światło samochodu” przez pijanego przechodnia.

 

Obawiam się, że sąd przyjmie taki sam punkt widzenia.

 

Pańskie ubezpieczenie jest w pewien sposób ograniczone – ogranicza bowiem odpowiedzialność ubezpieczyciela do odpowiedzialności na zasadzie winy, a nie należytej staranności.

 

Z drugiej strony zastanawiająca jest dla mnie szkoda wyrządzona „torbą pijanego mężczyzny” wyceniona na kwotę 8 tys. zł. Zażądałabym od poszkodowanego podstawy dochodzenia takiej sumy.

 

Ponadto proponuję zmienić regulamin i określić granice odpowiedzialności inaczej niż „przechowanie w stanie niepogorszonym”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I - 0 =

»Podobne materiały

Zmiana nazwiska a umowa o pracę

Niedawno zawarłam związek małżeński i poza zostawieniem nazwiska panieńskiego przyjęłam też nazwisko męża. Na początku tego roku podpisałam nową umowę na czas nieokreślony, ale na „stare” nazwisko. Czy ta umowa może zostać uznana za nieważną? Czy jeżeli teraz przyniosę akt małżeństwa, pr

 

Wykonywanie innej pracy na delegacji

W pewnej firmie jestem zatrudniony jako specjalista ds. sprzedaży. Wysłano nas w 3 osoby na zatowarowanie pewnego sklepu. Po przyjeździe (delegacja) okazało się, że wykonujemy prace związane z remontem sklepu. Zakres pracy jest zupełnie inny. Nie mam zapewnionej odzieży roboczej ani żadnych napojów

 

Zajście w ciążę przez 14-latkę i konsekwencje

Nasza córka ma 14 lat, dziś byłyśmy na wizycie u ginekologa, który potwierdził u niej ciążę. Lekarz powiedział, że musi zgłosić ten fakt na prokuraturę. Ojciec dziecka ma 19 lat, jest jej chłopakiem. Co powinniśmy teraz zrobić? Co grozi chłopakowi? Czy córka będzie mogła wychować to dziecko i c

 

Żądanie przez gminę usunięcia krzaków z działki

Kupiłem działkę budowlaną znajdującą się wśród działek zabudowanych domami jednorodzinnymi. Urząd gminy żąda, powołując się na art. 5 ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, usunięcia z niej traw, krzaków i drzew samosiejek. Argumentuje, że są one siedliskiem szkodników i gryzoni,

 

Podatki związane z cesją prawa partycypacji w TBS

Alina partycypowała w budowie mieszkania w zasobach TBS. Nabyła prawo do wskazania najemcy za ok. 40 000 zł. Po kilku latach Alina dokonała cesji za zgodą TBS na swojego syna. Syn Jan i jego żona zwrócili matce koszty nabycia przez nią partycypacji (czyli bez nadwyżki). Czy syn Jan, który pracuje w

 

Pliki JPK a kasa fiskalna

Mam problem dotyczący plików JPK. Mam firmę, która prowadzi sprzedaż towarów i usług zarówno dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jak i dla firm. Cała sprzedaż rejestrowana jest przy pomocy kasy fiskalnej. Jeżeli ktoś poprosi o fakturę to jest ona wystawiana na podstawie pa

 

Jakie świadczenia należą się samotnej matce?

Czy jako matce samotnie wychowującej dziecko (bez orzeczenia o alimentach, niezamężnej) przysługują mi jakieś świadczenia z ZUS? Mam 7-miesięczne dziecko, zaraz po jego urodzeniu skończyła mi się umowa o pracę. Świadczenie za urlop macierzyński wypłaca mi ZUS w proporcji 100/60. Od stycznia moje świ

 

Problem ze współlokatorami w wynajmowanym mieszkaniu

Mam problem ze współlokatorami w wynajmowanym mieszkaniu. Wynajmuje mieszkanie razem z dwójką współlokatorów, którzy są parą. Na umowie z właścicielem widnieje tylko jeden najemca (taka była wola właściciela), a ja, popełniając błąd, się na to zgodziłam. Niemniej jednak wszystkie płatności płaciłam

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »