.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Otrzymanie darowizny

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 23.01.2014

Ja i mój mąż chcemy kupić mieszkanie. Fundusze na ten cel dostaniemy od mojego ojca (200 tys. zł) i rodziców męża (również 200 tys. zł). Co w takiej sytuacji należy zrobić, aby nie płacić podatku od otrzymanej darowizny?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. zstępnych, jeżeli w przypadku opisanej darowizny niemającej formy aktu notarialnego:

 

  1. zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego (tu od dnia wykonania darowizny);

  2. udokumentują jej otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

 

Zatem, aby skorzystać z przywołanego zwolnienia, Pani musi otrzymać darowiznę od swojego ojca, a mąż od swoich rodziców, np. przelewem na własne konto (najlepiej Pani na swoje, a mąż na swoje; jeśli na konto wspólne, w tytule przelewu od ojca winno widnieć: „darowizna dla córki”, od rodziców męża: „darowizna dla syna”).

 

Nie jest wymagana ani umowa notarialna, ani nawet umowa pisemna, darowizna będzie ważna, jeśli zostanie wykonana. Jest tak, bowiem umowa darowizny zawarta bez zachowania formy aktu notarialnego staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.

 

Zgodnie z postanowieniami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in.:

 

  • przedmioty majątkowe nabyte przez darowiznę (chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił, a tu tego „nie chcemy”, by uniknąć podatku od darowizny) oraz

  • przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego.

 

Konkludując, mogą Państwo np. nabyć mieszkanie we współwłasności w częściach ułamkowych (po 1/2), a nie do współwłasności łącznej małżeńskiej i tak sprawę zakończyć bądź np. po nabyciu rozszerzyć na mieszkanie współwłasność małżeńską (można próbować zrobić to w jednym akcie notarialnym, wymaga to jednak konsultacji zapisów z notariuszem sporządzającym akt).

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV minus I =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl