.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Otrzymanie kary w pracy i późniejsza rozmowa o incydencie

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 17.07.2018

Wczoraj otrzymałem podpisane przez dyrektora zakładu pismo o karze nagany za wydarzenia sprzed 2 tygodni, w którym organem karającym był mój kierownik. Kara była udzielona na podstawie tzw. rażącego niedbalstwa przy prowadzeniu procesu produkcji, w którym błędy popełniły wszystkie 3 zmiany, natomiast karę dostałem tylko ja, bo przeszło rok temu otrzymałem podobną. Pomijając aspekty techniczne, które są niejednoznaczne, kieruję następujące pytanie: czy można od razu wręczyć dokument o karze i dopiero potem rozmawiać o tym, co zaszło? Czy nie powinna być najpierw rozmowa o karze i później wręczenie dokumentu? Zaznaczam, że w feralnym dniu rozmawiałem z kierownikiem o przebiegu zmiany i wytykał mi błędy, ale nawet słowa nie powiedział o żadnych konsekwencjach, co więcej, jego decyzje w dniu następnym nie rozwiązały problemu, tylko go pogłębiły.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 109 ustawy Kodeks pracy „kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia”. Kara może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika. Termin 2-tygodniowy rozpoczyna bieg od dowiedzenia się o naruszeniu przez pracownika obowiązków oraz o jego winie. Dowiedzieć się o tym powinna osoba upoważniona do stosowania kar.

 

Obowiązek wysłuchania pracownika przed zastosowaniem kary oznacza obowiązek podjęcia przez pracodawcę stosownych działań w celu umożliwienia pracownikowi złożenia wyjaśnień. Gdy pracownik odmawia złożenia wyjaśnień, pracodawca może stosować karę bez narażenia się na zarzut naruszenia przepisów.

 

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 9 kwietnia 1998 r. (sygn. akt I PKN 45/98) „nie narusza art. 109 § 2 k.p. wysłuchanie pracownika przez inną wyznaczoną do tego osobę niż uprawniona do wymierzenia kary porządkowej”.

 

Jeżeli zastosowanie kary nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa, pracownik może w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia go o ukaraniu wnieść sprzeciw. O uwzględnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu decyduje pracodawca po rozpatrzeniu stanowiska reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej. Nieodrzucenie sprzeciwu w ciągu 14 dni od dnia jego wniesienia jest równoznaczne z uwzględnieniem sprzeciwu.

 

Słowem – jeśli nie został Pan wcześniej wysłuchany, to kara została nałożona z naruszeniem przepisów prawa. Dlatego powinien Pan złożyć sprzeciw od nałożonej kary.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 + trzy =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »