Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Otrzymałem nakaz zapłaty, a nic nie wiedziałem o jakimkolwiek postępowaniu!

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 19.02.2010

Wczoraj otrzymałem wezwanie do zapłaty należności od komornika sądowego. Wcześniej nie dostałem żadnego zawiadomienia, że jest jakieś postępowanie (chodzi o monitoring domku letniego). Komornik wyjaśnił, że nikt nie mógł mnie znaleźć, bo się przeprowadziłem, i stąd to wszystko. Nadmieniam, że wszystko to stało sie po 2 latach, w ciągu których zaocznie wydano wyrok i naliczono odsetki. Co mam robić w tej sytuacji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Przeciwko Panu został wydany wcale nie wyrok zaoczny, ale nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym.

 

Uważam, że w niniejszej sprawie nastąpiło niedopatrzenie sądu z uwagi na to, że nakaz zapłaty nie mógł zostać Panu doręczony pod adresem wskazanym przez powoda (proszę ustalić, czy ktoś w poprzednim miejscu zamieszkania mógł za Pana odebrać nakaz). Gdyby nakaz został Panu skutecznie doręczony, wówczas w terminie 14 dni od doręczenia miałby Pan możliwość wniesienia sprzeciwu, w którym mógłby Pan podnieść swoje zarzuty.

 

W tej sytuacji powinien Pan złożyć do sądu, który wydał przedmiotowy nakaz, wniosek o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu od nakazu zapłaty. We wniosku winien Pan uprawdopodobnić brak winy w niedochowaniu terminu. W tym celu winien Pan opisać swoją sytuację, a przede wszystkim podnieść fakt, że nakaz zapłaty nie mógł być Panu doręczony pod poprzednim adresem, na dowód czego proszę załączyć dokumenty potwierdzające Pana aktualne zamieszkanie.

 

Co ważne, wniosek o przywrócenie terminu należy złożyć w terminie 7 dni od dowiedzenia się o nakazie zapłaty (czyli od chwili doręczenia Panu wezwania komornika), co również powinien Pan zaznaczyć we wniosku (poprzez wskazanie daty dowiedzenia się o nakazie zapłaty).

 

Wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu winien Pan złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty. W sprzeciwie winny znaleźć się następujące elementy:

 

  1. wskazanie zaskarżonego orzeczenia,
  2. przedstawienie zarzutów przeciwko żądaniu powoda,
  3. przedstawienie wszystkich okoliczności faktycznych i dowodów na ich poparcie.

 

Przede wszystkim proszę ustalić, do kiedy był Pan zobowiązany do zapłaty wynagrodzenia za monitoring. Być może są to długi Pana nabywcy. Niemniej musi być Pan świadom swoich zaniedbań. Podmiot świadczący usługi monitoringu winien zostać powiadomiony o zbyciu nieruchomości i chęci kontynuowania usług przez Pana nabywcę.

 

Ewentualnie gdyby Pana nabywca celowo nie płacił za monitoring, mimo że się zobowiązał, można rozważać pociągnięcie go do odpowiedzialności odszkodowawczej.

 

W razie przywrócenia przez sąd terminu do wniesienia sprzeciwu nakaz zapłaty zostanie uchylony, a sąd wyznaczy rozprawę, na której rozpozna sprawę na nowo.

 

Musi jednak Pan pamiętać, że dokonanie powyższych czynności nie wstrzymuje postępowania egzekucyjnego, dlatego też winien Pan w swym sprzeciwie dodatkowo wnieść o wstrzymanie postępowania egzekucyjnego i wykonanie nakazu zapłaty. Ostateczna decyzja będzie należała do sądu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 - II =

»Podobne materiały

Środek zaskarżenia

Sąd wzywa mnie do wyjawienia majątku w związku z postępowaniem windykacyjnym. Sprawa wiąże się z nakazem zapłaty za towar, którego nigdy nie kupowałam od pozywającego mnie kontrahenta. Jak się bronić? Czy przysługuje mi jakiś środek zaskarżenia?

Przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu

Dostałam nakaz zapłaty z sądu. Nie wniosłam sprzeciwu, gdyż nie wiedziałam, że dług się przedawnił. Poza tym opiekuję się chorą matką. Jej stan znacznie pogorszył się w czasie, kiedy mogłam wnieść sprzeciw – nie zrobiłam tego, bo nie miałam do tego głowy. Czy sąd pr

Postępowanie w sprawie europejskiego nakazu zapłaty

Czy w postępowaniu o wydanie elektronicznego nakazu zapłaty, gdzie powodem jest podmiot polski a pozwanym spółka mająca siedzibę we Francji, mogę skierować sprawę o zapłatę do sądu polskiego, mając na uwadze, że zapłata miała nastąpić na konto w polskim banku?

Czy komornik może zająć diety kierowcy

Moje pytanie brzmi: czy komornik może zająć diety kierowcy? Otóż, pracuję na umowę-zlecenie jako kierowca. Moje wynagrodzenie według umowy to 200 zł brutto, reszta (30 euro dziennie) to diety. Pracodawca wypłacił komornikowi połowę moich diet w kwocie 500 euro, twierdząc, że o to wnio

Niespłacone długi a przebywanie za granicą

Otrzymałem od polskiego komornika informację, że mam zadłużenie wobec państwa w dużej wysokości i że muszę to spłacić, lecz nie wiem, czy tego zadłużenie nie przedawnia się. Nie wiem dokładnie, o co chodzi. Przebywam za granicą, ale obawiam się, że po kontakcie z komornikiem nieja

Czy długi syna mogą przejść na rodziców i rodzeństwo?

Mam problem dotyczący długów syna. Syn zaciąga kredyty i listy w sprawie długów przychodzą na nasz (rodziców) adres. Obawiam się, że niedługo przyjdzie komornik. W jaki sposób mogę wymeldować syna, który od trzech miesięcy nie przebywa pod naszym adresem? Czy długi syna mogą przej

Wysoka opłata za przetrzymanie książek z biblioteki

Dostałam wezwanie do zapłaty z firmy windykacyjnej na kwotę 800 zł. Opłata z racji przetrzymania 3 książek z biblioteki miejskiej. Książki trzymam od około 2015 roku. Czy jest możliwość, aby uniknąć tak wysokiej opłaty? Termin zapłaty minął wczoraj – obecnie jestem za granic

Odzyskanie wynajmowanego garażu

W jaki sposób odzyskać garaż, który wynajmuję? Osoba, która wynajmowała garaż, nie płaci za wynajem i pomimo rozwiązania umowy o wynajem nie mogę odzyskać kluczy, garażu i pieniędzy za jego wynajem. Telefonów nie odbiera.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »