.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Oszustwo nigeryjskie czy spadek z Afryki?

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 28.06.2011

Przez portal społecznościowy skontaktował się ze mną człowiek, który – jak twierdzi – jest prawnikiem niedawno zmarłego mieszkańca pewnego afrykańskiego kraju, który pozostawił ogromną fortunę i wskazał mnie jako daleką krewną, mającą otrzymać wielki spadek. Co powinnam zrobić? Jak sprawdzić wiarygodność tych informacji?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W mojej ocenie (na 99%) ktoś próbuje Panią nabrać. Oszustwo to nazywane jest „oszustwem nigeryjskim”.

 

Przybiera ono różne postacie: „na uchodźcę politycznego z czarnego lądu”, „na inwestora”, „na wygraną w loterii”, „na konto bankowe bez właściciela”.

 

Z informacji przez Panią wskazanych wynika, że w stosunku do Pani oszust próbuje metody na „na spadek”.

 

Z reguły przestępca kontaktuje się z ofiarą, najczęściej wykorzystując do tego pocztę elektroniczną, rzadziej telefonicznie. W korespondencji informuje potencjalną ofiarę, że jest ona jedynym żyjącym spadkobiercą dalekiego krewnego, który niedawno stracił życie, np. w katastrofie lotniczej (dane te najczęściej są ogólnie dostępne, np. w internecie) i nie pozostawił potomstwa, a w testamencie swój ogromny majątek postanowił przekazać jedynemu mu znanemu krewnemu, czyli wytypowanej już ofierze oszustwa. Fortunę, jaką odziedziczyła ofiara, może podjąć z banku po dopełnieniu kilku formalności i opłaceniu paru różnych należności, które jednak są niczym w porównaniu z olbrzymim spadkiem. Ofiara zaczyna, na polecenie oszusta, który najczęściej podaje się za prawnika bądź bankiera, finansowanie, kwotami oscylującymi w granicach kilkuset do kilku tysięcy USD, kolejnych wydatków, jakie muszą być poczynione, by sfinalizować przelew majątku na konto „spadkobiercy”. W stale napływającej korespondencji ofiara dowiaduje się, że musi opłacić procedurę wystawienia certyfikatów przez bank, poświadczających, że pieniądze nie pochodzą z nielegalnego źródła, gdyż kwota jest ogromna, a w przeciwnym wypadku przelew może nie zostać sfinalizowany itp. Jak w przypadku innych oszustw nigeryjskich, oszuści uwiarygodniają całą historię, przesyłając pocztą elektroniczną spreparowane certyfikaty, kopie potwierdzeń przelewów itp. Również w tym przypadku, analogicznie jak w innych odmianach oszustwa nigeryjskiego, rozpoczyna się gra na czas, która ma na celu jak najdłuższe zwodzenie ofiary i wyłudzenie jak największej ilości pieniędzy. Jest więcej niż pewne, że zamiast zyskać fortunę, ofiara sukcesywnie będzie traciła znaczne kwoty pieniędzy, dopóki nie zorientuje się, iż padła ofiarą poczynań oszusta.

 

Konkludując, może Pani odpowiedzieć na ten mail, ale jeżeli Pani korespondent zacznie informować Panią o konieczności ponoszenia opłat, to na 99% jest to oszustwo nigeryjskie.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (3):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI - 2 =

09.11.2014

Witam ,,,I przestrzegam wszystkich prosze olac mejle z afryki, nie wazne jakiej sa tresci TO JEST OSZUSTWO,,wiem bo sam wpadlem w takom polapke,,

jaci

25.08.2014

jestem w identycznej sytuacji.... też twierdzi,ze zmarly miał takie samo nazwisko jak ja....

aaa

14.04.2014

Witam, mam podobną sytuację lecz "prawnik" szuka kogokolwiek z tym samym nazwiskiem. Nawet skontaktował się ze mną bank : african development bank. Jak sprawdzić autentyczność tego emaila?

dhebora

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl