Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Oszustwo na aukcji internetowej

Autor: Hanna Żurowska • Opublikowane: 28.02.2016

Kilka tygodni temu kupiłem na Allegro smartfona o wartości 1500 zł. Przelałem tę kwotę sprzedającemu. Po 4 tygodniach nieotrzymywania towaru skorzystałem z prawa odstąpienia od umowy (po kontakcie ze sprzedawcą). Mija już 3. tydzień i nadal nie otrzymałem zwrotu pieniędzy. Powiadomiłem o oszustwie na aukcji Allegro. Wysłano ostrzeżenie do sprzedawcy i zablokowano mu konto. Allegro poleciło mi zgłosić sprawę na policję, co uczyniłem 3 dni temu. Nic się jednak nadal nie zmieniło. Dodam, że pracuję zagranicą i każda wizyta w Polsce związana ze sprawą będzie niosła za sobą koszty przelotów, przejazdów itp. Dodatkowo nie będzie mnie w pracy. Czy mogę i w jaki sposób żądać od nieuczciwego sprzedawcy zwrotu wszystkich kosztów? Czy za przytrzymywanie moich pieniędzy przez sprzedającego należą mi się odsetki? Co jeszcze mogę zrobić w tej sprawie?

Hanna Żurowska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Wszystko wskazuje na to, że jak dotąd robił Pan dobrze. Proszę się jednak upewnić, że wykorzystał Pan wszelkie mechanizmy odzyskiwania pieniędzy poprzez sam serwis Allegro. Nie jest Pan w kraju, więc z praktycznego punktu widzenia wydaje się to w tej chwili najlepsza droga. Możliwe, że już Pan się z tym zapoznał z poniższymi ścieżkami działań, aczkolwiek dla pewności je przedstawiam.

 

1. Centrum rozstrzygania sporów transakcyjnych

 

Wszelkie informacje powinien Pan znaleźć pod poniższym adresem, a także tamtejszymi odnośnikami.

 

http://pomoc.allegro.pl/artykul/2591/co-jest-centrum-rozstrzygania-sporow-transakcyjnych

 

2. Program Ochrony Kupujących

 

http://poznaj.allegro.pl/?tab=buy&item=pok

 

Z Pana punktu widzenia szczególnie zwracam uwagę na POK, poprzez który może Pan odzyskać pieniądze szybciej, niż dochodząc swoich należności drogą tradycyjną (np. tylko poprzez policję).

 

Niestety, musi się Pan uzbroić w cierpliwość – w trzy dni nie miało prawa się cokolwiek wydarzyć. Policja nie działa nazbyt szybko, więc dla odzyskania pieniędzy najlepiej będzie, jeśli to zgłoszenie potraktuje Pan przede wszystkim jako swego rodzaju „podkładkę” pod skorzystanie z POK-a na Allegro.

 

Przy okazji absolutnie nie widzę również potrzeby, aby w związku z tą sprawą ponosił Pan dodatkowe koszty podróży. Wydaje się, że całą sprawę może Pan załatwić zdalnie z miejsca, w którym aktualnie przebywa (co za tym idzie, nie ma potrzeby, aby zwalniał się Pan z pracy). Jeśli zatem chodzi o ostatni akapit i zapytanie o ewentualne, dodatkowe roszczenia, odpowiadam: tak, może Pan spróbować o nie wnosić, ale osobiście odradzam – straci Pan mnóstwo czasu, nerwów, może również pieniędzy, a niewiele Pan może zyskać.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Rozbijając to na czynniki pierwsze…:

 

  • musiałby Pan wykazać, że Pańskie podróże w związku ze sprawą były niezbędne i miały bezpośredni związek ze sprawą, a wszelkie koszty skrupulatnie udokumentować,
  • musiałby Pan wykazać, w jaki sposób sytuacja ta odbiła się na Pańskiej psychice, wykazać również, że zmiany w Pana psychice miały bezpośredni związek z postępowaniem nieuczciwego sprzedawcy, były zawinione (oczywiście należałoby to udokumentować odpowiednimi orzeczeniami lekarskimi).

 

Zważywszy na wagę sprawy (przedmiot sporu nie jest wysoki; nie wiemy też, czy mamy do czynienia z permanentnym złodziejem czy jednorazowym występkiem sprzedawcy) i jej przebieg (na tle szeregu tego typu spraw, ta nie ciągnie się zbyt długo – przedstawiam to Panu z punktu widzenia praktyki), byłoby Panu ciężko wykazać powyższe, a dodatkowo przekonać sąd, żeby w związku z tym zasądził na Pana rzecz stosowne odszkodowanie.

 

Odsetki można zacząć naliczać od momentu, w którym należna Panu kwota stała się formalnie wymagalna. W tym wypadku oznacza to moment, w którym skutecznie dotarło do sprzedającego Pana pismo w sprawie rezygnacji z transakcji i upłynął wyznaczony tam przez Pana termin na zwrot środków (od końca tego terminu można naliczać odsetki). Oczywiście ma Pan do nich pełne prawo, przy czym obecnie sprawa jest na takim etapie, że ich wysokość jest marginalna.

 

Ostatecznie zatem rekomenduję wstrzymać się z wszelkimi ruchami i poczekać na efekty działań policji (i ewentualne ustosunkowanie się Allegro, jeśli zdecyduje się Pan na skorzystanie z POK-a).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 plus 1 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Sprzedaż uszkodzonego laptopa na Allegro

Jestem sprzedającym w serwisie Allegro. Jakiś czas temu sprzedałem na aukcji internetowej laptopa z uszkodzoną matrycą – wystawiłem go na aukcję w kategorii „uszkodzone”. Po krótkim czasie od doręczenia przesyłki otrzymałem e-maila od nabywcy z informacją, że laptop ni

Brak kwoty minimalnej dla produktu na aukcji internetowej

Na internetowym portalu aukcyjnym wystawiłem przedmiot, który w opisie wyceniłem na 6000 zł. Jednak popełniłem błąd nie wyznaczając kwoty minimalnej zakupu. Wykorzystał to kupujący, licytując kilka sekund przed końcem aukcji. W rozmowie telefonicznej zażądał wydania przedmiotu,

Zakup samochodu przez opcję `Kup teraz` na Allegro za niską cenę

Przeglądając oferty internetowego portalu aukcyjnego Allegro znalazłem auto, które wzbudziło moje zainteresowanie. Po obejrzeniu zdjęć, dokładnym przeczytaniu opisu i zaakceptowaniu ceny, kliknąłem na opcję „Kup teraz”. Kupiłem je za 2550 zł. Skontaktowałem się więc ze sp
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »