Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Oszustwo na aukcji internetowej

Autor: Hanna Żurowska • Opublikowane: 28.02.2016

Kilka tygodni temu kupiłem na Allegro smartfona o wartości 1500 zł. Przelałem tę kwotę sprzedającemu. Po 4 tygodniach nieotrzymywania towaru skorzystałem z prawa odstąpienia od umowy (po kontakcie ze sprzedawcą). Mija już 3. tydzień i nadal nie otrzymałem zwrotu pieniędzy. Powiadomiłem o oszustwie na aukcji Allegro. Wysłano ostrzeżenie do sprzedawcy i zablokowano mu konto. Allegro poleciło mi zgłosić sprawę na policję, co uczyniłem 3 dni temu. Nic się jednak nadal nie zmieniło. Dodam, że pracuję zagranicą i każda wizyta w Polsce związana ze sprawą będzie niosła za sobą koszty przelotów, przejazdów itp. Dodatkowo nie będzie mnie w pracy. Czy mogę i w jaki sposób żądać od nieuczciwego sprzedawcy zwrotu wszystkich kosztów? Czy za przytrzymywanie moich pieniędzy przez sprzedającego należą mi się odsetki? Co jeszcze mogę zrobić w tej sprawie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wszystko wskazuje na to, że jak dotąd robił Pan dobrze. Proszę się jednak upewnić, że wykorzystał Pan wszelkie mechanizmy odzyskiwania pieniędzy poprzez sam serwis Allegro. Nie jest Pan w kraju, więc z praktycznego punktu widzenia wydaje się to w tej chwili najlepsza droga. Możliwe, że już Pan się z tym zapoznał z poniższymi ścieżkami działań, aczkolwiek dla pewności je przedstawiam.

 

1. Centrum rozstrzygania sporów transakcyjnych

 

Wszelkie informacje powinien Pan znaleźć pod poniższym adresem, a także tamtejszymi odnośnikami.

 

http://pomoc.allegro.pl/artykul/2591/co-jest-centrum-rozstrzygania-sporow-transakcyjnych

 

2. Program Ochrony Kupujących

 

http://poznaj.allegro.pl/?tab=buy&item=pok

 

Z Pana punktu widzenia szczególnie zwracam uwagę na POK, poprzez który może Pan odzyskać pieniądze szybciej, niż dochodząc swoich należności drogą tradycyjną (np. tylko poprzez policję).

 

Niestety, musi się Pan uzbroić w cierpliwość – w trzy dni nie miało prawa się cokolwiek wydarzyć. Policja nie działa nazbyt szybko, więc dla odzyskania pieniędzy najlepiej będzie, jeśli to zgłoszenie potraktuje Pan przede wszystkim jako swego rodzaju „podkładkę” pod skorzystanie z POK-a na Allegro.

 

Przy okazji absolutnie nie widzę również potrzeby, aby w związku z tą sprawą ponosił Pan dodatkowe koszty podróży. Wydaje się, że całą sprawę może Pan załatwić zdalnie z miejsca, w którym aktualnie przebywa (co za tym idzie, nie ma potrzeby, aby zwalniał się Pan z pracy). Jeśli zatem chodzi o ostatni akapit i zapytanie o ewentualne, dodatkowe roszczenia, odpowiadam: tak, może Pan spróbować o nie wnosić, ale osobiście odradzam – straci Pan mnóstwo czasu, nerwów, może również pieniędzy, a niewiele Pan może zyskać.

 

Rozbijając to na czynniki pierwsze…:

 

  • musiałby Pan wykazać, że Pańskie podróże w związku ze sprawą były niezbędne i miały bezpośredni związek ze sprawą, a wszelkie koszty skrupulatnie udokumentować,
  • musiałby Pan wykazać, w jaki sposób sytuacja ta odbiła się na Pańskiej psychice, wykazać również, że zmiany w Pana psychice miały bezpośredni związek z postępowaniem nieuczciwego sprzedawcy, były zawinione (oczywiście należałoby to udokumentować odpowiednimi orzeczeniami lekarskimi).

 

Zważywszy na wagę sprawy (przedmiot sporu nie jest wysoki; nie wiemy też, czy mamy do czynienia z permanentnym złodziejem czy jednorazowym występkiem sprzedawcy) i jej przebieg (na tle szeregu tego typu spraw, ta nie ciągnie się zbyt długo – przedstawiam to Panu z punktu widzenia praktyki), byłoby Panu ciężko wykazać powyższe, a dodatkowo przekonać sąd, żeby w związku z tym zasądził na Pana rzecz stosowne odszkodowanie.

 

Odsetki można zacząć naliczać od momentu, w którym należna Panu kwota stała się formalnie wymagalna. W tym wypadku oznacza to moment, w którym skutecznie dotarło do sprzedającego Pana pismo w sprawie rezygnacji z transakcji i upłynął wyznaczony tam przez Pana termin na zwrot środków (od końca tego terminu można naliczać odsetki). Oczywiście ma Pan do nich pełne prawo, przy czym obecnie sprawa jest na takim etapie, że ich wysokość jest marginalna.

 

Ostatecznie zatem rekomenduję wstrzymać się z wszelkimi ruchami i poczekać na efekty działań policji (i ewentualne ustosunkowanie się Allegro, jeśli zdecyduje się Pan na skorzystanie z POK-a).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa - dziesięć =

»Podobne materiały

Sprzedaż uszkodzonego laptopa na Allegro

Jestem sprzedającym w serwisie Allegro. Jakiś czas temu sprzedałem na aukcji internetowej laptopa z uszkodzoną matrycą – wystawiłem go na aukcję w kategorii „uszkodzone”. Po krótkim czasie od doręczenia przesyłki otrzymałem e-maila od nabywcy z informacją, że laptop nie działa i żą

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »