Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Oświadczenie dla pracodawcy

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 14.03.2013

Mój chłopak dostał do podpisania oświadczenie dla pracodawcy, że ani w czasie godzin pracy, ani po pracy nie będzie korzystał z automatów do gier umieszczonych w lokalu, w którym pracuje. Czy taki zakaz jest zgodny z prawem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy i obowiązany jest stosować się do jego poleceń tylko w czasie pracy. Potwierdza to art. 22 § 1 Kodeksu pracy, zgodnie z którym „przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem”. Pracownik obowiązany jest stosować się do poleceń pracodawcy, oczywiście pod warunkiem, że nie są one sprzeczne z prawem.

 

Pracodawca nie ma więc kompetencji, by zakazać pracownikowi korzystania z automatów poza czasem pracy.

 

W aktualnym stanie prawnym o zakazie wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych może orzec tylko sąd i to w związku z popełnionym przestępstwem.

 

Zakaz wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych jest bowiem środkiem karnym określonym w art. 39 pkt 2d Kodeksu karnego. Sąd może orzec zakaz wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych w razie skazania za przestępstwo popełnione w związku z urządzaniem gier hazardowych lub udziałem w nich (art. 41c § 2 Kodeksu karnego). Powyższy zakaz orzeka się w latach, od roku do 10 lat.

 

Tym samym, o ile jest podstawa zakazania uczestnictwa w grze w czasie pracy, o tyle nie ma podstaw do ustanowienia takowego zakazu poza godzinami pracy i oświadczenie dla pracodawcy w tym zakresie nie musi być podpisane przez pracownika.

 

Co więcej, uważam, że nawet gdyby osoba ta podpisała oświadczenie dla pracodawcy, na mocy którego zobowiązałaby się nie uczestniczyć w grach poza czasem pracy, to w razie złamania powyższego zakazu nie mogłoby mieć to negatywnego wpływu na stosunek pracy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + V =

»Podobne materiały

Oświadczenie o niekaralności a poświadczenie nieprawdy

Chciałbym podjąć pracę w pewnej prywatnej firmie. Od kandydatów wymagane jest oświadczenie o niekaralności. Jestem osobą niekaraną, ale obecnie toczy się przeciwko mnie postępowanie przygotowawcze w sprawie karnej. Nie przyznaję się do popełnienia czynu, a wiem, że obowiązuje domniemanie niewin

 

Kradzież pieniędzy z kasy sklepowej

Prowadzę sklep, w którym zatrudniam jedną pracownicę na umowę. Zauważyłam, że znika towar. Okazuje się, że pracownica sprzedaje pewne towary, księgując jednak za nie w systemie niższą kwotę niż wynikająca z metki. Różnicę zachowuje dla siebie. Nie mam w sklepie monitoringu, ale mam słowa świadka na

 

Praca na zupełnie innych warunkach

Jestem zatrudniona na stanowisku „tłumacz”. Miałam zajmować się tłumaczeniem korespondencji z niemieckimi kontrahentami. Tymczasem od roku jestem zobowiązania do prowadzenia z nimi negocjacji, jeżdżę na spotkania i muszę podpisywać kontrakty. Zgłaszałam szefowi, że nie mam odpowiednich k

 

Popełnienie błędów księgowych i konsekwencje

Jakie konsekwencje grożą głównej księgowej niepracującej już w jednostce budżetowej od roku (sama się zwolniła i pracuje w innej jednostce), która zorientowała się, że popełniła błędy księgowe?

 

Na jakiej podstawie mam być ukarany przez pracodawcę?

Pracuję w firmie na umowę o pracę na czas nieokreślony. Przed 18 miesiącami firma zakupiła kable na bębnach drewnianych. Na fakturze widniał zapis „bębny zwrotne”, ale nie podano terminu ich zwrotu oraz kwoty kaucji. Teraz otrzymaliśmy fakturę korygującą na kwotę 2 tys. zł i szef chce mn

 

Odpowiedzialność pracownicy szpitala za sprzęt

Pracuję w dużym szpitalu. Według dokumentów jestem w 100% odpowiedzialna materialnie za sprzęty warte ponad milion. Są to aparaty do badań, sprzęt do ratowania życia itp. Nie jestem w stanie upilnować całego oddziału, tym bardziej, że jest otwarty całą dobę, a ja pracuję na etat. Nurtuje mnie ten pr

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »