Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ostry komentarz na forum a zawiadomienie na policję

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 17.01.2018

Pod artykułem na lokalnym portalu umieściłam w emocjach o kilka słów za dużo o nauczycielu, który mnie uczy. Nie były to pomówienia ani obelgi tylko sama prawda. Był to jednak ostry komentarz na forum. Kiedy ochłonęłam, poczułam się winna i po kilku dniach poprosiłam administratora o usunięcie komentarza, co też uczynił. Martwię się jednak, ponieważ doszły do mnie informacje, że nauczyciel złożył zawiadomienie na policję. Czy jeśli komentarz jest już usunięty, to czy jest podstawa ku temu, by policja otrzymała mój adres IP? W jaki sposób mogę się bronić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Ostry komentarz na forum a zawiadomienie na policję

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego oraz przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k.

 

Z treści Pani pytania wynika, że na jednym z lokalnych portali umieściła Pani kilka słów o nauczycielu, który Panią uczy. Po kilu dniach na Pani prośbę komentarz został przez administratora usunięty. Komentarz nie zawierał ani obelg, ani pomówień. W Pani ocenie jednak był ostry, albowiem użyła Pani, jak to sama określa „o kilka słów za dużo”. Doszły do Pani informacje, że nauczyciel złożył zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

 

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż czyn zniesławienia, czy też znieważanie jest ścigany z oskarżenia prywatnego, co powoduje, że akt oskarżenia do sądu kieruje pokrzywdzony. W przypadkach podobnych do Pani, organa ścigania pomagają w ustaleniu numeru IP komputera, po czym postępowanie co do zasady jest umarzane, albowiem nie ma interesu publicznego w dalszym jego prowadzeniu. Pokrzywdzony dysponuje jednak wówczas danymi osoby podejrzewanej o popełnienie przestępstwa, co powoduje, że akt oskarżenia może wnieść do sądu samodzielnie.

 

Usunięcie komentarza na pewno przemawia na Pani korzyść, aczkolwiek wskazuje na jeden istotny aspekt. Pisze Pani, iż komentarz nie stanowił pomówienia ani obelgi, aczkolwiek kilka słów użyto za dużo. Zachodzi zatem pytanie – skoro komentarz nie stanowił pomówienia ani obelgi co kierowało Panią, by poprosić administratora o jego usunięcie? Coś jednak musiało być nie tak, skoro sama Pani poczuła się winna.

 

O ile dojdzie do postępowania, istotne z punktu widzenia Pani interesu będzie ilość wejść na portal i tzw. odsłonięć Pani komentarza. Zachodzi bowiem pytanie, z jakim odbiorem spotkał się Pani komentarz, czy był w jakiś sposób komentowany, w inny sposób wykorzystywany.

 

Mając na uwadze treść Pani komentarza, który został wystawiony w sieci, wyraźnie pokreślić należy, iż winien być on oceniany z punktu widzenia dopuszczalnej krytyki, z którą każdy winien się liczyć. Krytyka jest tym bardziej dopuszczalna, że mamy do czynienia z osobą, która zajmuje się wychowaniem dzieci, co powoduje, iż jej granice są bardziej elastyczne. Proszę zauważyć, iż nie popełnia przestępstwa określonego w art. 212 § 1 lub 2 K.k., kto publicznie podnosi lub rozgłasza prawdziwy zarzut:

 

1) dotyczący postępowania osoby pełniącej funkcję publiczną lub

2) służący obronie społecznie uzasadnionego interesu.

 

Zachodzi zatem pytanie, czy Pani komentarz miał na celu obronę społecznie uzasadnionego interesu? Czy głównym jego celem jest ochrona innych podmiotów (osób fizycznych, prawnych) przed nauczycielem? Stosownie do treści art. 54 Konstytucji każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów. Pani swój pogląd wyraziła. Nie użyła Pani przy tym słów powszechnie uważanych za niecenzuralne.

 

W mojej ocenie istotną kwestią w niniejszej sprawie jest przede wszystkim wola, którą Pani jako autor wiadomości się kierowała.

 

Sąd Najwyższy uznaje cześć i godność za najważniejsze dobra osobiste. Stwierdził to m.in. w wyroku z 29 października 1971 r., II CR 455/71 (OSNCP 4/72, poz. 77), wyjaśniając, że „cześć, dobre imię i dobra sława człowieka są pojęciami obejmującymi wszystkie dziedziny życia osobistego, zawodowego i społecznego, naruszenie czci więc może nastąpić zarówno przez pomówienie o ujemne postępowanie w życiu osobistym i rodzinnym, jak i przez zarzucenie niewłaściwego postępowania w życiu zawodowym, naruszające dobre imię danej osoby i mogące narazić ją na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu lub innej działalności” (identyczne stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 8 października 1987 r., II CR 269/87).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 - cztery =

»Podobne materiały

Dozór elektroniczny dla więźnia – niedopełnienie formalności

Mój tata został skazany za jazdę na rowerze po alkoholu. Będąc w zakładzie karnym, dostał możliwość skorzystania z dozoru elektronicznego (opaska). Został wypuszczony do domu i miał otrzymać opaskę. Dwa dni później jednak zadzwoniono, że tata nie dopełnił formalności i ma wróci

Skarga na przewlekłość postępowania sądowego – kiedy i gdzie złożyć taką skargę?

Interesuje mnie skarga na przewlekłość postępowania sądowego. Jestem bowiem oskarżony w sprawie karnej, która trwa już przeszło 3 lata! Sam adwokat, który prowadzi moją sprawę, twierdzi, że to jeden wielki bałagan. Sprawa już była przenoszona do innego sądu, teraz wróciła z pow

Zwolnienie z kosztów sądowych

Po dobrowolnym poddaniu się karze otrzymałem listem wyrok w zawieszeniu, jednocześnie sąd zobowiązał mnie do zapłaty części kosztów sądowych na rzecz Skarbu Państwa i dodatkowej opłaty (łącznie prawie 2500 zł). Wcześniej prokurator nic nie wspominał o tak wysokich kosztach. Dodam,
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »