Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Osobowość prawna

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 20.06.2013

Osobowość prawna jest pojęciem, które wskazuje na posiadanie przez osobę prawną zdolności prawnej oraz zdolności do czynności prawnych. Osobami prawnymi są tylko te podmioty, którym osobowość prawną przyznają przepisy.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Osoby prawne

 

Podstawowym przepisem regulującym kwestię osobowości prawnej jest art. 33 Kodeksu cywilnego*, który stanowi, iż osobami prawnymi są Skarb Państwa i jednostki organizacyjne, którym przepisy szczególne przyznają osobowość prawną. Uregulowanie to rozszerza art. 37 K.c., stanowiąc, że jednostka organizacyjna uzyskuje osobowość prawną z chwilą jej wpisu do właściwego rejestru, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

 

Osoby prawne to – obok osób fizycznych – druga kategoria osób określona w Kodeksie cywilnym. Osobą prawną może być tylko Skarb Państwa lub jednostka organizacyjna, podczas gdy osobą fizyczną jest każdy człowiek od chwili urodzenia.

 

Osoby prawne posiadają zdolność prawną, co oznacza, że mogą być podmiotem praw i obowiązków, jak również zdolność do czynności prawnych, czyli nabywania praw i obowiązków we własnym imieniu. Obydwa te atrybuty przysługują osobie prawnej od chwili powstania.

 

Katalog osób prawnych

 

Osoba prawna może powstać wprost na mocy ustawy, w której ustawodawca, tworząc pewną jednostkę, nadaje jej jednocześnie osobowość prawną. W taki sposób powstają np. uniwersytety.

 

Osoba prawna może też powstać w wyniku wpisu do właściwego rejestru lub ewidencji, którego dokonanie uzależnione jest od wcześniejszego spełnienia wskazanych ustawowo przesłanek. W taki sposób, w wyniku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, powstają w szczególności handlowe spółki kapitałowe (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna), a także fundacje i stowarzyszenia rejestrowe. W wyniku wpisu do ewidencji partii politycznych osobowość prawną nabywają natomiast partie polityczne.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Osoby prawne a jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną

 

Istnieje kategoria podmiotów, które nie są osobami prawnymi ani fizycznymi, chociaż posiadają zdolność prawną. Będą to w szczególności spółki osobowe – spółka jawna, partnerska, komandytowa oraz komandytowo-akcyjna. Takimi podmiotami będą też m.in. stowarzyszenia zwykłe oraz spółki kapitałowe w organizacji.

 

Chociaż jednostki te nie posiadają osobowości prawnej, zgodnie z art. 331 Kodeksu cywilnego stosuje się do nich odpowiednio przepisy o osobach prawnych. W praktyce więc granice pomiędzy osobami prawnymi, a jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej, ale posiadającymi zdolność prawną mogą się zacierać. Podstawowa różnica między tymi podmiotami jest taka, że członkowie jednostki niebędącej osoba prawną ponoszą co do zasady odpowiedzialność za jej zobowiązania, jeżeli jednostka ta stanie się niewypłacalna. Członkowie lub wspólnicy osób prawnych takiej odpowiedzialności nie ponoszą. Ponadto osoba prawna działa przez swoje organy (np. zarząd), podczas gdy w imieniu podmiotów nieposiadających osobowości prawnej wszelkie czynności podejmują ich członkowie lub wspólnicy.

 
 
 
 


* Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 20.06.2013

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa + 7 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Zdolność do czynności prawnych

Artykuł wskazuje przesłanki warunkujące nabycie i utratę zdolności do czynności prawnych przez osoby fizyczne, osoby prawne i inne jednostki organizacyjne.

Status prawny spółek kapitałowych w organizacji

W artykule zostały omówione zasady powstania, funkcjonowania i ustania spółek kapitałowych w organizacji.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »