Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Osobiste sprawowanie opieki a obowiązek alimentacyjny

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 28.09.2012

Otrzymuję alimenty od byłego męża na rzecz syna. Od kilku miesięcy syn (ma 17 lat) pomieszkuje u ojca i zamierza się do niego przeprowadzić. Czy mąż będzie mógł przestać płacić alimenty i wnioskować o przeniesienie obowiązku alimentacyjnego na mnie, skoro on obecnie sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem? Mąż ma pełne prawa rodzicielskie.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeżeli w Pani przypadku sąd powierzył wykonywanie władzy rodzicielskiej Pani, upoważniając Panią tym samym do pobierania od byłego męża alimentów, to wobec zmiany tych okoliczności, tzn. sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem przez Pani męża – może Pani mąż tę sytuację wykorzystać przed sądem opiekuńczym.

 

Zgodnie z art. 106 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy może zmienić orzeczenie o władzy rodzicielskiej i sposobie jej wykonywania zawarte w wyroku orzekającym rozwód, separację bądź unieważnienie małżeństwa, albo ustalającym pochodzenie dziecka”.

 

Zgodnie z art. 138 Kodeksu rodzinnego „w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego”.

 

Dopóki Pani pozostaje prawnym opiekunem syna, do Pani uprawnień i obowiązków należy reprezentowanie syna oraz gospodarowanie jego majątkiem (jak rozumiem, syn jeszcze nie wyprowadził się od Pani, ale ma taki zamiar).

 

Pani były mąż może zwrócić się do sądu rodzinnego z informacją, iż Pani jako matka dziecka pobiera na niego alimenty, ale się nim w ogóle nie zajmuje, ponieważ dziecko mieszka z ojcem i to on nad nim sprawuje osobistą opiekę. Wówczas to Pani może być zobowiązana do płacenia alimentów na rzecz syna.

 

Oprócz tego, korzystając z sytuacji, że syn się od Pani wyprowadzi, Pani mąż może starać się także o zmniejszenie alimentów na rzecz syna. Zmianą uzasadniającą obniżenie alimentów jest już sam fakt, że syn zamieszkuje w mieszkaniu ojca – w ten sposób diametralnie obniżyły się potrzeby finansowe syna.

 

Od dnia, w którym Pani syn ukończy 18 lat, będzie miał prawo do samodzielnego występowania o ustalenie rat alimentacyjnych.

 

Jeśli zaś Pani syn będzie mieszkał u ojca, to sąd może zasądzić raty alimentacyjne na jego rzecz od Pani, ponieważ ojciec dziecka spełnia obowiązek alimentacyjny poprzez sprawowanie osobistej opieki nad synem i łożenie na jego codzienne potrzeby.

 

Jeżeli natomiast syn nie będzie mieszkał u żadnego z rodziców, to sąd – na jego wniosek – może zasądzić raty alimentacyjne na jego rzecz od obojga rodziców.

 

Ustalając zakres świadczeń alimentacyjnych, sąd bierze pod uwagę usprawiedliwione potrzeby uprawnionego oraz zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego.

 

Skoro w wyroku sąd wskazał, iż alimenty mają być płacone w określonej wysokości do określonego dnia do rąk przedstawicielki ustawowej dzieci (tj. matki), to dopóki sąd nie zmieni wyroku, dopóty zobowiązany (czyli Pani mąż) musi postępować zgodnie z jego treścią.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem plus zero =

»Podobne materiały

Równy obowiązek opieki dzieci nad rodzicami

Od kilku lat opiekuję się moją 86-letnią mamą, która po przebytych chorobach wymaga całodobowej opieki. Mam siostrę, która jednak całkowicie lekceważy stan naszej mamy i moje prośby o jakąkolwiek pomoc. Nawet nie mogę wraz z mężem wyjechać na kilka dni urlopu. Już nie wspomnę, że oboje pracujemy na

 

Groźby i szantaż ze strony ojca dziecka

Urodziłam córkę 6 miesięcy temu z tzw. związku pozamałżeńskiego. Nie mieszkam już z ojcem dziecka, a w czasie ciąży – z powodu nękania mnie przez niego (wmawianie mi zdrad, wydzwanianie do osób trzecich, żeby mnie sprawdzić, wypieranie się ojcostwa) – stwierdzono u mnie depresję. Dziecko

 

Obowiązki alimentacyjne

Mój osiemnastoletni syn przerwał szkołę, planuje dalej uczyć się zaocznie, ale na razie ani nie studiuje, ani nie pracuje (nie ukończył nawet praktyki przygotowującej do zawodu). Czy dalej mam obowiązki alimentacyjne wobec niego? Dodam, że mam drugą rodzinę, obecnie jestem w trudnej sytuacji, gdyż s

 

Obowiązek alimentacyjny na wnuczkę

Chciałabym wyjść za mąż, niestety mój narzeczony ma zajęcie komornicze za alimenty na wnuczkę. Dziecko ma dopiero 7 lat, sprawa ta odbyła się zaocznie. O zasądzonych alimentach dowiedział się dopiero, jak komornik wszedł mu na pensję. Chciałabym się dowiedzieć, czy w przypadku śmierci mojego już wte

 

Gdy dziecko nie dokłada starań, aby się usamodzielnić

Płacę 600 zł alimentów na syna, który ma prawie 20 lat, po raz drugi nie zdał do kolejnej klasy szkoły zawodowej z powodu dużej liczby opuszczonych i nieusprawiedliwionych lekcji. Zaczął czwarty rok chodzić do tej samej szkoły i jest nadal w drugiej klasie, dorabia sobie jako kucharz w restauracji.

 

Czy stypendium wlicza się do dochodów dziecka?

Jestem matką 3 córek, w tym 2 dorosłych. Otrzymujemy alimenty od mojego byłego męża. Niedawno ojciec wniósł o uchylenie obowiązku alimentacyjnego wobec dorosłych córek. Jedna z córek ma 21 lat. Przez 2 lata poszukiwała pracy, była zarejestrowana jako bezrobotna. Przez ostatni rok pracowała na wolont

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »