








W serwisie
Materiały
Indywidualne porady prawne
Osoba współpracującaAutor: Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 12.07.2013 |
Chciałbym zgłosić córkę jako osobę współpracującą w mojej firmie. Jak będzie wyglądać roczne rozliczenie córki, skoro nie będzie jej na liście płac? Czy korzystniejsze byłoby zatrudnienie córki na etat? Oczywiście jestem zdecydowany płacić za córkę składki ZUS. |
Roczne rozliczenie PIT będzie uzależnione od tego, w jakiej formie córka będzie wykonywała pracę w Pana firmie. Przede wszystkim zakładam, że córka w ogóle spełnia warunki do uznania jej za osobę współpracującą.
Zgodnie z art. 8 ust. 11 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.) „za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz zleceniobiorcami (…) uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności lub wykonywaniu umowy agencyjnej lub umowy zlecenia; nie dotyczy to osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego”.
Dodatkowo na podstawie art. 8 ust. 2 ww. ustawy, jeżeli pracownik spełnia kryteria określone dla osób współpracujących, o których mowa w ust. 11 – dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowany jako osoba współpracująca.
Współpraca przy prowadzeniu działalności gospodarczej może być prowadzona w różnych formach:
Jeżeli córka jest małoletnia, wartość jej pracy nie będzie stanowiła w Pana firmie kosztów uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych). Jeżeli córka nie jest osobą małoletnią – takiego ograniczenia nie ma.
Trudno jest mi wyrokować, co będzie dla Pana korzystniejsze – zakładając, że córka jest pełnoletnia, prawdopodobnie zatrudnienie jej na etat byłoby korzystniejsze dla niej. Jeżeli córka jest małoletnia, najkorzystniejsza jest wersja pierwsza (wynagrodzenie córki byłoby „podwójnie” opodatkowane z uwagi na to, że nie ma możliwości zaliczenia go w poczet kosztów uzyskania przychodów w Pana firmie).
Jeżeli córka jest pełnoletnia i nie prowadzi z Panem wspólnego gospodarstwa domowego, należy zatrudnić ją na umowę-zlecenie bądź umowę o pracę (w zależności od potrzeb i charakteru wykonywanych czynności). Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika - porady prawne online |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>