.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Osoba współpracująca

Autor: Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 12.07.2013

Chciałbym zgłosić córkę jako osobę współpracującą w mojej firmie. Jak będzie wyglądać roczne rozliczenie córki, skoro nie będzie jej na liście płac? Czy korzystniejsze byłoby zatrudnienie córki na etat? Oczywiście jestem zdecydowany płacić za córkę składki ZUS.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Roczne rozliczenie PIT będzie uzależnione od tego, w jakiej formie córka będzie wykonywała pracę w Pana firmie. Przede wszystkim zakładam, że córka w ogóle spełnia warunki do uznania jej za osobę współpracującą.

 

Zgodnie z art. 8 ust. 11 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.) „za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz zleceniobiorcami (…) uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności lub wykonywaniu umowy agencyjnej lub umowy zlecenia; nie dotyczy to osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego”.

 

Dodatkowo na podstawie art. 8 ust. 2 ww. ustawy, jeżeli pracownik spełnia kryteria określone dla osób współpracujących, o których mowa w ust. 11 – dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowany jako osoba współpracująca.

 

Współpraca przy prowadzeniu działalności gospodarczej może być prowadzona w różnych formach:

 

  1. nieodpłatnie (bez otrzymywania wynagrodzenia); składki ZUS odprowadzane na zasadach właściwych dla osoby współpracującej, uwzględnione w rozliczeniu podatkowym właściciela firmy;
  2. w formie umowy o pracę – w takim przypadku pracownik będący jednocześnie osobą współpracującą otrzymuje wynagrodzenie na podstawie listy płac; w liście płac potrącane są tylko koszty uzyskania przychodów i zaliczka na podatek; po zakończeniu roku dokonuje rozliczenia podatkowego na podstawie otrzymanego od pracodawcy PIT-11; składki ZUS – na zasadach jak wyżej, rozliczane jak wyżej;
  3. w formie odpłatnej umowy-zlecenia – podstawą ZUS jest w tym przypadku faktycznie uzyskane wynagrodzenie (zleceniobiorca nie jest pracownikiem, a co za tym idzie, nie obejmuje go dyspozycja art. 8 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

 

Jeżeli córka jest małoletnia, wartość jej pracy nie będzie stanowiła w Pana firmie kosztów uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych). Jeżeli córka nie jest osobą małoletnią – takiego ograniczenia nie ma.

 

Trudno jest mi wyrokować, co będzie dla Pana korzystniejsze – zakładając, że córka jest pełnoletnia, prawdopodobnie zatrudnienie jej na etat byłoby korzystniejsze dla niej. Jeżeli córka jest małoletnia, najkorzystniejsza jest wersja pierwsza (wynagrodzenie córki byłoby „podwójnie” opodatkowane z uwagi na to, że nie ma możliwości zaliczenia go w poczet kosztów uzyskania przychodów w Pana firmie).

 

Jeżeli córka jest pełnoletnia i nie prowadzi z Panem wspólnego gospodarstwa domowego, należy zatrudnić ją na umowę-zlecenie bądź umowę o pracę (w zależności od potrzeb i charakteru wykonywanych czynności).

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III plus 0 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl