Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Osoba samotnie wychowująca dziecko – rozliczenie

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 04.03.2014

Od wielu lat jestem po rozwodzie. Ojciec mojej córki ogranicza się do płacenia alimentów i sporadycznych kontaktów z dzieckiem. Nie pomaga mi w wychowywaniu córki. Z aktualnym partnerem mam syna. Zaznaczam, iż nie jesteśmy małżeństwem. Mieszkamy we czwórkę (ja, partner, dzieci) w lokalu należącym do mojego partnera. On nie ingeruje w wychowanie mojej córki. Od dawna rozliczam się jako osoba samotnie wychowująca dziecko i w mojej opinii spełniam warunki ustawy (stan wolny + samodzielne wychowywanie córki). Czy postępuję słusznie, rozliczając się w ten sposób?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Rozliczenie z dzieckiem przysługuje osobie mającej status opiekuna prawnego, podlegającej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, będącej panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, w sytuacji gdy ten rodzic lub opiekun w roku podatkowym samotnie wychowuje dzieci:

 

  1. małoletnie,

  2. bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,

  3. do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, z wyjątkiem renty rodzinnej.

 

W takiej sytuacji podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8 art. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7 ww. ustawy, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jak Pani widzi, kryterium ustawowym jest samotne wychowywanie, a nie – jak Pani wskazuje – „samodzielne wychowywanie”. Różnica między tymi pojęciami jest znaczna. Mimo że brak jest ustawowej definicji pojęcia „samotne wychowywanie”, buduje się rozumienie tego pojęcia głównie w oparciu o warstwę językową i orzecznictwo sądów. Warstwa językowa prowadzi do analizy słowa samotny, tj. „żyjący sam, bez rodziny, przyjaciół” (słownik PWN).

 

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 5 października 2010 r. (sygnatura: II FSK 890/09) wskazuje, że chodzi tu o sytuację, gdzie dana osoba rzeczywiście samotnie wychowuje dziecko, tj. „stale troszczy się o byt materialny i rozwój emocjonalny dziecka bez udziału innej osoby”. NSA w innym wyroku precyzuje nawet, że słowo „samotnie” nie nasuwa żadnych wątpliwości interpretacyjnych i oznacza w ww. kontekście: bez udziału innej (innych) osoby (wyrok z dnia 11 stycznia 2012 r., II FSK 1228/10). Proszę zauważyć, chodzi tu o wychowanie bez udziału innych osób, a nie tylko bez udziału drugiego rodzica. Zauważa te i inne wątpliwości również doktryna. A. Bartosiewicz słusznie wskazuje, że w obecnym stanie prawnym „pod pojęciem samotnego wychowywania dzieci należałoby rozumieć taką osobę [sytuację], gdy dziecko (dzieci) pozostają na utrzymaniu osoby, która nie mieszka, nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z partnerem”.

 

Reasumując, uważam, iż nie jest Pani osobą samotnie wychowującą dziecko, gdyż prowadzi Pani wspólne gospodarstwo domowe – a w nim wychowują się dzieci – z inną osobą (czyli nie samotnie).

 

 

 

*Stan prawny z dnia 7.01.2014 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć minus III =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Korekta zeznań podatkowych przez osobę samotnie wychowującą dziecko

Rozliczyłam swoje dochody za lata 2008 i 2009 indywidualnie na formularzu PIT-37. Powinnam rozliczyć się za te lata jako osoba samotnie wychowująca dziecko, gdyż od stycznia 2008 r. wyrokiem sądu jestem rozwiedziona i mieszkam sama ze swoim dzieckiem i sama je utrzymuję. Według urzędnika

Osoba samotnie wychowująca dziecko

Jestem rozwiedziony od 10 lat. Zgodnie z decyzją sądu dziecko powinno mieszkać z matką, ale od 9 lat mieszka ze mną. Od dwóch lat mam partnerkę, z którą wybudowaliśmy wspólny dom. Nie mamy własnych dzieci. Partnerka nie uczestniczy w wychowaniu mojego syna, choć troszczy się o nie

Rozliczenie jako ojciec samotnie wychowujący dziecko

Jestem kawalerem zamieszkałym w jednym mieszkaniu ze swoim dzieckiem i jego matką, ale zameldowanym w innym miejscu. Ponoszę wszystkie koszty związane z utrzymaniem i wychowywaniem dziecka. Gdy jestem w pracy, dzieckiem zajmują się babcie lub niania. Czy przysługuje mi prawo do rozliczenia po
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »