Mamy 10 833 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Oskarżenie o wykorzystanie utworu – tekstu reklamowego

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 19.01.2012

Zostałem oskarżony przez pewnego sprzedawcę na Allegro o to, że używam jego tekstu na moich aukcjach. Mam wpłacić 1000 zł na jego prywatne konto za to, że niby wykorzystałem jego utwór. Co robić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Używanie cudzego utworu – a jest nim także tekst zamieszczany w sieci – jest chronione prawem i może rodzić roszczenia odszkodowawcze. Jednak – mimo ogólnego sformułowania przez Pana problemu – spieszczę z wyjaśnieniami, że nie jest wykorzystaniem utworu stosowanie ogólnie przyjętych formuł handlowych w ofertach, reklamach i innych tego typu materiałach. Aby w istocie roszczenia podmiotu kierującego do Pana wezwanie było zasadne, muszą być spełnione następujące warunki:

 

  • musiałby Pan skopiować tekst i jego układ stanowiący oryginalną i niepowtarzalną całość zindywidualizowaną określonymi i dającymi się wyróżnić cechami,
  • strona żądająca musiałaby tego dowieść,
  • rzekomy utwór wzywającego do zapłaty wynagrodzenia winien być opatrzony jego imieniem i nazwiskiem lub jego autorstwo powinno być ujawnione w sposób jednoznaczny i widoczny.

 

Z dotychczasowego doświadczenia wiadomo, że informacje handlowe, slogany itp. zamieszczane na stronach oferujących sprzedaż towarów i usług bywają bardzo podobne – owszem, nie wykluczam, że mogło dojść do naruszenia praw autorskich, bo niektóre informacje marketingowe odpowiadają cechom utworu, a rzeczywiście definicja z art. 1 ustawy stanowi, że „przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór)”.

 

Opierając się jednak na ustawie i wychodząc z powyższej definicji, przy stosowaniu uniwersalnych formuł reklamowych trudno byłoby „autorowi” udowodnić, że to dokładnie jego utwór skopiowano i że na pewno do tego doszło.

 

Proszę jednak nie lekceważyć otrzymanej korespondencji i złożyć odpowiednią odpowiedź wyjaśniającą, że nie wykorzystał Pan utworu podmiotu zgłaszającego roszczenia, zaś Pańska strona na Allegro i treści na niej zawarte są wyłącznie Pańską własnością.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 minus II =

»Podobne materiały

Czy grafik może publikować prace w portfolio bez zgody pracodawcy?

Nasz grafik, który pracuje u nas na pełny etat, bez naszej zgody publikuje w swoim portfolio filmy, banery, animacje, które wykonywał dla naszych klientów. Niektórzy klienci mogą sobie nie życzyć takich praktyk. Czy pracownik może umieszczać tego typu prace bez pytania o zgodę pracodawcy?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »