Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Oskarżenie o uporczywe niepłacenie podatków

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 02.12.2010

Dostałem z sądu wezwanie na rozprawę ze względu na uporczywe niepłacenie podatków. Mój czyn wiąże się z problemami finansowymi firmy, którą prowadzę. Jak powinienem się zachować? Czy dobrze byłoby, gdybym wynajął prawnika? Co mi grozi? Czy mogę pójść do więzienia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe można popełnić umyślnie, nieumyślnie tylko gdy kodeks tak stanowi.

 

Zarzut z art. 57 § 1 ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy, tj. uporczywe niepłacenie podatków w terminie dotyczy sytuacji, gdy poprawnie zgłoszono przedmiot opodatkowania, a podatnik uchyla się od wpłacania w terminie tego podatku.

 

Uporczywość niewpłacania podatku to taki stan faktyczny, gdy podatnik ma obiektywną, finansową możliwość wykonania zobowiązania podatkowego (czyli zapłacenia podatku), a mimo wszystko nie czyni tego, będąc jednocześnie świadomym, iż ma taki obowiązek.

 

Wykroczenie to można popełnić jedynie umyślnie; w doktrynie wskazuje się, że „strona podmiotowa wykroczenia skarbowego określonego w art. 57 § 1 ograniczona jest do umyślności w postaci zamiaru bezpośredniego. Uporczywość bowiem w terminowym wpłacaniu podatku przejawia się przede wszystkim w nastawieniu psychicznym, które powstrzymuje go od spełniania obowiązku podatkowego, mimo posiadanych możliwości jego wypełnienia” (B. Kurzępa Bolesław, W. Kotowski, Kodeks karny skarbowy. Komentarz, Warszawa 2007, ss. 640 ).

 

Reasumując, musi Pan wykazać, iż podatek chciał zapłacić, lecz nie było takiej finansowej, obiektywnie rzecz biorąc, możliwości.

 

Co do reprezentacji procesowej – jeśli jest Pan w stanie ponieść jej koszty, to jest ona pomocna.

 

Czyn, który jest Panu zarzucany, zagrożony jest karą grzywny za wykroczenie skarbowe, bowiem zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym „karą za wykroczenia skarbowe jest kara grzywny określona kwotowo”. Co do zasady kara ta „może być wymierzona w granicach od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia”.

 

Art. 57 § 1 nie przewiduje kary pozbawienia ani ograniczenia wolności – jedynie karę grzywny za wykroczenie skarbowe. Jeśli udowodni Pan, że nie miał Pan możliwości zapłaty, to wykluczy Pan „uporczywość” i z art. 57 nie będzie Pan mógł, moim zdaniem, zostać ukarany za niepłacenie podatków.

 

Odpowiednie dokumenty potwierdzą wiarygodność Pańskich słów. Proszę tylko pamiętać, że musi Pan udowodnić, że chciał Pan zapłacić, ale nie miał możliwości finansowych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć - 5 =

»Podobne materiały

Wezwanie na rozprawę

W 2004 roku rzekomo dostałem mandat za jazdę bez biletu komunikacją miejską w Łodzi (nie pamiętam tego zdarzenia, ale teoretycznie to możliwe). Niedawno dostałem przedsądowe wezwanie do zapłaty od firmy windykacyjnej, które zignorowałem, a później wezwanie na rozprawę. Mieszkam za granicą, czy ktoś

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »