Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Oskarżenie o taki sam czyn, za jaki orzeczono wyrok w zawieszeniu

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 19.10.2010

Zostałem oskarżony o współudział w kradzieży z włamaniem. Rok temu zostałem skazany na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu (za ten sam czyn). Czy mam szansę nie pójść do więzienia? Dodam, że skradzione rzeczy wróciły do właściciela, a ten nie wniósł sprawy do sądu.

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Instytucja warunkowego zawieszenia wykonania kary stanowiąca formę warunkowego skazania odgrywa bardzo istotną rolę w zakresie indywidualizacji środków stosowanych wobec sprawców przestępstw. Wspominana instytucja stosowana jest wobec sprawców, których nie charakteryzuje głęboka demoralizacja. Warunkowe zawieszenie wykonania kary dotyczy m.in. kary pozbawienia wolności, a także kary ograniczenia wolności i grzywny samoistnej. Zgodnie z art. 69 § 1 Kodeksu karnego (w skrócie K.k.) sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary, jeżeli jest to wystarczające dla osiągnięcia wobec sprawcy celów kary, a w szczególności zapobieżenia powrotowi do przestępstwa.

 

Negatywny wynik próby oznacza, że warunki okresu próby zostały naruszone bądź dopuszczono się nowego przestępstwa. Zgodnie z art. 75 § 1 K.K. „sąd zarządza wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności”. Literatura przedmiotu stoi na stanowisku, iż orzeczona prawomocnie kara pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania także stanowi podstawę obligatoryjnego zarządzenia wykonania zawieszonej kary. Wykładnia językowa art. 75 § 1 K.k. wskazuje, iż sąd jest zobowiązany zarządzić wykonanie kary, jeżeli będą jednocześnie spełnione przesłanki przewidziane przepisami prawa.

 

Następną kwestią, która wymaga wykładni, jest przestępstwo podobne. Zgodnie z art. 115 § 3 K.k. „przestępstwami podobnymi są przestępstwa należące do tego samego rodzaju; przestępstwa z zastosowaniem przemocy lub groźby jej użycia albo przestępstwa popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej uważa się za przestępstwa podobne”. Literatura przedmiotu przyjęła, że za przestępstwa podobne przyjęło się rozumieć przestępstwa skierowane przeciwko temu samemu lub też zbliżonemu dobru prawnemu. Podobieństwo przestępstw jest tym samym rozstrzygane wobec kryterium przedmiotu przestępstwa. Podobnym przestępstwami będą m.in. wszystkie przestępstwa skierowane przeciwko mieniu, a do takich należy kradzież z włamaniem.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Kradzież z włamaniem stypizowana w art. 279 § 1 K.k. jest przestępstwem ściganym z oskarżenia publicznego, tzw. przestępstwem publicznoskargowym. W sytuacji, o której Pan pisze, właściciel nie złożył zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Szkoda wyrządzona przestępstwem została wyrównana. Powyższe kwestie w przedmiotowej sytuacji mogą okazać się bardzo istotne, dopóki bowiem organy ścigania (policja bądź prokuratura) nie zostaną powiadomione o popełnieniu przestępstwa, dopóty nie grozi Panu widmo zarządzenia wykonania kary orzeczonej za poprzednie przestępstwo oraz skazanie za nowy czyn.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć plus II =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Podpisanie kredytu za męża - odpowiedzialność pośrednika

Prowadzę pośrednictwo kredytowe. Kilka miesięcy temu zgłosiła się do mnie klientka o kredyt bankowy. Niestety nie miała zdolności kredytowej. Zapytała, czy może wziąć kredyt razem z mężem (strażakiem). Okazało się, że to możliwe. Bank zweryfikował klientów telefonicznie i w zak

Złapany na próbie sfałszowania podpisu

Kupiłem samochód w komisie. Komisant zapomniał podpisać się pod umową kupna-sprzedaży. Wyszło to w urzędzie komunikacji przy rejestracji auta. Bezmyślnie podpisałam umowę za komisanta. Urzędniczka zarzuciła mi sfałszowanie podpisu i zapowiedziała zgłoszenie sprawy na policję. Zadzw

Zakwestionowanie autentyczności podpisu

W 2005 r. spisywałem protokoły o stanie majątkowym. Jeden z uczestników zakwestionował niedawno złożony podpis. Złożyłem podpisy do porównania. Czy coś mi grozi? Czy sprawa nie jest już przedawniona?

Oskarżenie o posiadanie śladowych ilości marihuany

Kilka miesięcy temu zostałem przeszukany i policja znalazła u mnie woreczek ze śladowymi ilościami suszu roślinnego. Po zbadaniu go, zostałem oskarżony o posiadanie substancji odurzających (marihuana). Było to około ćwierć grama. Czy możliwe jest umorzenie postępowania? Jak mogę unik

Zarzut współsprawstwa

Mój kuzyn w młodości był nieświadomie związany z grupą przestępczą. Oskarżono go o czyn z art. 279 Kodeksu karnego, w 2008 roku został skazany na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 3 lata. Niedawno przyszedł kolejny akt oskarżenia, który zawiera zarzut współsprawstwa w
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »