
Indywidualne Porady Prawne
Oskarżenie o jazdę pod wpływem narkotykówAutor: Marek Gola • Opublikowane: 31.08.2017 |
Pomiędzy moim bratem a ojcem doszło do sprzeczki. Brat był pod wpływem narkotyków i zabrał ojcu kluczyki od samochodu. Odjechał nim do miejsca oddalonego o 5 km. Ojciec wezwał policję. Przybyli na miejsce funkcjonariusze zastali samochód, ale bez kierowcy, bo brat ukrył się u kolegi. Zaraz go jednak znaleźli i zatrzymali na 24 godziny. Co grozi bratu? Czy odbiorą mu prawko jazdy? Ojciec chciałby wycofać oskarżenie, ale czy jest to jeszcze możliwe? |
![]() Fot. Fotolia |
Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego (K.k.) oraz Kodeksu postępowania karnego (K.p.k.).
W przedstawionym przypadku możemy mówić o czynie z art. 178a § 1 K.k., zgodnie z którym – kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Czyn z art. 178a § 1 K.k. jest ścigany z oskarżenia publicznego, co powoduje, że jego wszczęcie następuje bez niczyjego wniosku. Już samo zachowanie, o którym mowa w art. 178a § 1 K.k., powoduje, że organa ścigania, kiedy dowiedzą się o takim czynie, winne zająć się sprawą. Czyn nie jest ścigany na wniosek, co powoduje, że w chwili obecnej Pani ojciec co najwyżej może zmienić zeznania, ale to wiąże się z ryzykiem postawienia mu zarzutu składania fałszywych zeznań.
Proponuję rozpytać brata, czy miał pobieraną krew do badania na okoliczność stwierdzenia w niej środków odurzających. Jeżeli takie pobranie miało miejsce, to należy zaczekać na wynik badania. Nie radzę podejmować pochopnych działań, by nie skończyło się skazaniem brata (z art. 178a § 1 K.k.) i ojca (z art. 233 § 1 K.k.). Jeżeli wyniki wyjdą negatywne, wówczas Pański ojciec powinien wskazywać, iż w nerwach powiedział, że syn był po wpływem działania narkotyków, ale jak sobie to spokojnie przemyślał, to chyba mu się to jedynie wydawało.
Reasumując, wycofać oskarżenia się nie da, a jedyne, co można zrobić, to próbować zmienić zeznania w tym kierunku, że wskazanie prowadzenia przez syna pojazdu pod wpływem narkotyków nastąpiło na skutek nerwów i ogólnego napięcia, co jednak po analizie wydaje się, że nie miało miejsca. Ojciec musiałby zatem wskazywać, że syn w taki sposób zachowuje się bardzo często, aczkolwiek nie zawsze jest pod wpływem narkotyków, dlatego tak powiedział. Takie zeznania muszą być jednak bardzo dobrze przygotowane i muszą być skorelowane z zeznaniami syna. W pierwszej kolejności zasadnym jest zatem ustalenie, jakie czynności organa ścigania wykonywały wobec syna, a przede wszystkim, czy pobrano mu krew.
Jeżeli chodzi o konsekwencje, to będą miały na to wpływ takie okoliczności jak: o jakiej porze dnia lub nocy brat prowadził pojazd i jakimi drogami się poruszał.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>