Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Oskarżenie o jazdę pod wpływem narkotyków

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 31.08.2017

Pomiędzy moim bratem a ojcem doszło do sprzeczki. Brat był pod wpływem narkotyków i zabrał ojcu kluczyki od samochodu. Odjechał nim do miejsca oddalonego o 5 km. Ojciec wezwał policję. Przybyli na miejsce funkcjonariusze zastali samochód, ale bez kierowcy, bo brat ukrył się u kolegi. Zaraz go jednak znaleźli i zatrzymali na 24 godziny. Co grozi bratu? Czy odbiorą mu prawko jazdy? Ojciec chciałby wycofać oskarżenie, ale czy jest to jeszcze możliwe?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Oskarżenie o jazdę pod wpływem narkotyków

Fot. Fotolia

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego (K.k.) oraz Kodeksu postępowania karnego (K.p.k.).

 

W przedstawionym przypadku możemy mówić o czynie z art. 178a § 1 K.k., zgodnie z którym – kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Czyn z art. 178a § 1 K.k. jest ścigany z oskarżenia publicznego, co powoduje, że jego wszczęcie następuje bez niczyjego wniosku. Już samo zachowanie, o którym mowa w art. 178a § 1 K.k., powoduje, że organa ścigania, kiedy dowiedzą się o takim czynie, winne zająć się sprawą. Czyn nie jest ścigany na wniosek, co powoduje, że w chwili obecnej Pani ojciec co najwyżej może zmienić zeznania, ale to wiąże się z ryzykiem postawienia mu zarzutu składania fałszywych zeznań.

 

Proponuję rozpytać brata, czy miał pobieraną krew do badania na okoliczność stwierdzenia w niej środków odurzających. Jeżeli takie pobranie miało miejsce, to należy zaczekać na wynik badania. Nie radzę podejmować pochopnych działań, by nie skończyło się skazaniem brata (z art. 178a § 1 K.k.) i ojca (z art. 233 § 1 K.k.). Jeżeli wyniki wyjdą negatywne, wówczas Pański ojciec powinien wskazywać, iż w nerwach powiedział, że syn był po wpływem działania narkotyków, ale jak sobie to spokojnie przemyślał, to chyba mu się to jedynie wydawało.

 

Reasumując, wycofać oskarżenia się nie da, a jedyne, co można zrobić, to próbować zmienić zeznania w tym kierunku, że wskazanie prowadzenia przez syna pojazdu pod wpływem narkotyków nastąpiło na skutek nerwów i ogólnego napięcia, co jednak po analizie wydaje się, że nie miało miejsca. Ojciec musiałby zatem wskazywać, że syn w taki sposób zachowuje się bardzo często, aczkolwiek nie zawsze jest pod wpływem narkotyków, dlatego tak powiedział. Takie zeznania muszą być jednak bardzo dobrze przygotowane i muszą być skorelowane z zeznaniami syna. W pierwszej kolejności zasadnym jest zatem ustalenie, jakie czynności organa ścigania wykonywały wobec syna, a przede wszystkim, czy pobrano mu krew.

 

Jeżeli chodzi o konsekwencje, to będą miały na to wpływ takie okoliczności jak: o jakiej porze dnia lub nocy brat prowadził pojazd i jakimi drogami się poruszał.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć minus IX =

»Podobne materiały

Okres próby, ekstradycja i jaki wyrok

W 2005 r. zostałem zatrzymany za posiadanie narkotyków. Dostałem wyrok 2 lat więzienia zawieszony na 3 lata. Po 2,5 roku niestety znów zrobiłem to samo. Kolejny wyrok to 1,5 roku. Mimo odwołań dostałem wezwanie do wykonania kary, wtedy wyjechałem za granicę. Teraz oczekuję na ekstradycję do Polski.

 

Jak wygląda procedura po zatrzymaniu prawa jazdy?

Podczas kontroli drogowej ponad 2 miesiące temu badanie alkomatem wykazało u mnie 0,11 mg/l, następne badanie wykazało 0,10, w wyniku czego zostało zatrzymane moje prawo jazdy. Po spotkaniu na komisariacie policjant stwierdził, że będzie wnioskował o grzywnę 500 zł i zatrzymanie prawa jazdy na okres

 

Konsekwencje stłuczki przy 2 promilach alkoholu

Wczoraj doszło z mojej winy do stłuczki. Miałem 2 promile alkoholu. Nikt nie ucierpiał i to mój pierwszy zatarg z prawem. Co mnie czeka?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »