Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Osiągnięcie pełnoletności przez uprawnionego do alimentów

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 03.01.2011

Od kilku lat płacę na syna zasądzone alimenty do rąk matki – a ściślej na jej konto lub przekazem pocztowym. Syn w zeszłym miesiącu skończył 18 lat. Czy mogę obecnie zmienić odbiorcę przelewu, tak by środki trafiały już na konto syna, a nie matki?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Uprawnione do alimentów od Pana jest Pańskie dziecko. W ugodzie o alimentach matka dziecka jest wskazana jako osoba, na której ręce mają być płatne alimenty (co nie oznacza, że to matka dziecka jest osobą uprawnioną do alimentów), ponieważ matka dziecka była jego przedstawicielem ustawowym oraz sprawowała zarząd nad jego majątkiem. Dziecko aż do osiągnięcia pełnoletniości było reprezentowane przez rodzica, dlatego też alimenty był Pan zobowiązany płacić do rąk matki dziecka.

 

Obecnie dziecko uprawnione do alimentacji jest osobą pełnoletnią, tak więc może Pan wypłacać alimenty do jego rąk. Także dziecko, a nie Pańska żona, decyduje o tym, czy składać wniosek o egzekucję alimentów.

 

Po ukończeniu przez dziecko 18 lat jego matka może reprezentować syna wyłącznie na podstawie pełnomocnictwa. Jeżeli matka dziecka nie posiada takiego pełnomocnictwa, to nie może go reprezentować przed sądem czy też komornikiem.

 

W orzeczeniu Sądu Najwyższego – uchwała z dnia 16.04.1977 r., sygn. akt. III CZP 14/77 – Sąd Najwyższy stwierdził, że „według wieloletniej i przeważającej praktyki w wyrokach zasądzających alimenty na rzecz osób małoletnich sądy wymieniają także imiennie określonych przedstawicieli ustawowych, do których rąk świadczenia te mają być wypłacane. Prawidłowości tej praktyki nie należy kwestionować, gdyż jest ona niemal powszechna, utrwalona, nie pozostaje w sprzeczności z obowiązującym prawem i odgrywa poważną rolę z praktycznego punktu widzenia”.

 

Jeżeli zamierza Pan płacić alimenty bezpośrednio na ręce syna, dobrze byłoby wysłać wcześniej do matki pismo z informacją, iż w związku z tym, że uprawnione do alimentów jest Pańskie dziecko, a nie jego matka, będzie Pan płacił alimenty bezpośrednio do rąk dziecka.

 

Jeżeli zacznie Pan płacić alimenty do rąk dziecka, a matka złożyłaby wniosek o egzekucję alimentów do komornika, to komornik powinien odmówić wszczęcia tej egzekucji, jako że wniosek pochodziłby od osoby nieuprawnionej. Uprawniony do złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji jest wierzyciel, a tym było zawsze i jest Pańskie dziecko. Matka do czasu ukończenia przez dziecko pełnoletniości reprezentowała dziecko. Obecnie, ponieważ dziecko jest pełnoletnie, matka może je reprezentować wyłącznie na podstawie pełnomocnictwa. Jeżeli matka dziecka złoży wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji, dołączając do niego pełnomocnictwo podpisane przez syna, to komornik będzie prowadził egzekucję.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V plus IV =

»Podobne materiały

Bezpośrednie przekazywanie alimentów pełnoletniemu dziecku

Ciąży na mnie obowiązek płacenia alimentów na dziecko, orzeczony przy wyroku rozwodowym. Syn ma 19 lat i do tej pory alimenty przekazywałem na konto matki. Co zrobić, by alimenty trafiały bezpośrednio do syna (na jego konto)? Czy potrzebna jest na to zgoda sądu lub matki dziecka? Czy mogę się kierow

 

Obowiązek alimentacyjny

Płacę alimenty na syna, który w październiku skończył 24 lata. Właśnie się dowiedziałem, że w lipcu syn się ożenił. Podobno ma też własne dziecko. Nie wiem, czy syn się jeszcze uczy, czy pracuje. Nie mamy ze sobą żadnego kontaktu. Czy mój obowiązek alimentacyjny już wygasł?

 

Wpłacanie alimentów na konto dziecka

Czy były mąż miał prawo zacząć wpłacać alimenty na konto dorosłego dziecka bez uzyskania stosownego orzeczenia sądu i bez porozumienia ze mną? Do tej pory alimenty przekazywał mnie (a dokładniej na moje konto), bo był do tego zobowiązany na podstawie wyroku sądu.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »