.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Osiągnięcie wieku emerytalnego i dalsza praca za granicą

Mieszkam na stałe w Wielkiej Brytanii. Prowadzę tutaj jednoosobową działalność gospodarczą (samozatrudnienie). Osiągnąłem wiek emerytalny w Polsce i chciałbym pobierać polską emeryturę i kontynuować, pracę za granicą, aby osiągnąć wiek emerytalny w UK. Czy jest to możliwe bez utraty polskiej emerytury?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Osiągnięcie wieku emerytalnego i dalsza praca za granicą

Kiedy ZUS zmniejsza lub zawiesza emeryturę?

Mając w Polsce wypłacaną emeryturę, może Pan zgodnie z prawem i bez obawy o utratę prawa do emerytury pracować czy to w kraju, czy za granicą. Jeśli na emeryturę przejdzie Pan osiągając powszechny wiek emerytalny (65 lat), nie musi się Pan obawiać, że ZUS zawiesi czy zmniejszy Panu świadczenia.

 

Sytuacja byłaby odmienna, gdyby emeryturę otrzymał Pan przed osiągnięciem wskazanego wieku emerytalnego. Wówczas ZUS zmniejszyłby emeryturę, jeśli dodatkowe przychody przekroczyłyby 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a gdyby dodatkowe przychody przekroczyłby 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ZUS zawiesiłby Panu świadczenie. Biorąc pod uwagę osiągnięcie przez Pana wieku emerytalnego, taka sytuacja nie będzie Pana dotyczyła. Ponadto ZUS nie zawiesi ani nie zmniejszy świadczenia, jeśli świadczeniobiorca ma ustalone prawo do emerytury, która podlegała zawieszeniu z uwagi na to, że przez cały rozliczany rok kalendarzowy pracował w ramach tego samego stosunku pracy i na rzecz tego samego pracodawcy, u którego pracował przed przejściem na emeryturę, świadczeniobiorca ma przychody z pracy, która nie podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych, np. umowy o dzieło z pracodawcą innym niż własny, świadczeniobiorca złożył wniosek o zawieszenie świadczenia i przez cały rok kalendarzowy ZUS nie wypłacał mu emerytury lub renty, świadczeniobiorca ma prawo do renty: inwalidy wojennego, z tytułu pobytu w obozie i w miejscach odosobnienia lub rent rodzinnych po tych inwalidach, świadczeniobiorca ma prawo do renty inwalidy wojskowego w związku ze służbą wojskową lub renty rodzinnej po żołnierzu, którego śmierć ma związek ze służbą wojskową. Jeśli spełnione są te warunki, nie trzeba informować ZUS o osiąganym przychodzie.

 

Zatem w przypadku osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego Pana emerytura nie będzie podlegała ograniczeniu ani zawieszeniu nawet przy przekroczeniu limitów dorobienia do emerytury.

 

Składka zdrowotna a kontynuowanie pracy na emeryturze

Emerytom, którzy otrzymują emeryturę, ZUS potrąca z niej składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Jednak zgodnie z przepisami emeryt, prowadząc działalność gospodarczą, jest zobowiązany do odprowadzania składki zdrowotnej z tego tytułu, nawet jeśli nie osiąga przychodów. Natomiast emeryt, jak i pracownik na umowie o pracę, który jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą, może skorzystać ze zwolnienia ze składki zdrowotnej z tytułu tej działalności. Aby jednak korzystać z tego przywileju, trzeba spełnić określone warunki. Jeśli taka osoba pobiera świadczenie emerytalne lub rentowe w wysokości, która nie przekracza kwoty miesięcznego minimalnego wynagrodzenia oraz uzyskuje dodatkowe przychody z tytułu działalności w wysokości, która nie przekracza miesięcznie 50 proc. kwoty najniższej emerytury lub opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej, jest zwolniona z obowiązku opłacania składki zdrowotnej z tytułu prowadzonej działalności. W 2022 r. wzrosła składka zdrowotna dla emerytów i jej wysokość wynosi 9 proc. bez możliwości odliczenia od podatku.

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 - 6 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl