Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Osądzenie przez sąd polski i postępowanie w tej samej sprawie za granicą

Autor: Elżbieta Gołąb • Opublikowane: 22.02.2012

Rok temu zostałem zatrzymany w Polsce za jazdę po alkoholu. Posiadam podwójne obywatelstwo, ale prawo jazdy mam szwedzkie. Po wyroku mi je odebrano na trzy lata oraz musiałem zapłacić grzywnę. Dokument został odesłany do Szwecji, po czym znów wrócił do mnie. Tydzień temu dostałem wezwanie na badania, m.in. próby wątrobowe – bardzo kosztowne. Zawiadomiono mnie, że być może zostanie mi odebrane prawo jazdy lub zostanę wsadzony do więzienia. Czy nie jest tak, że nie można dwukrotnie karać za jedno przestępstwo? Jak mam się bronić?

Elżbieta Gołąb

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Przestępstwo, jakie Pan popełnił – jazda pod wpływem alkoholu, zostało popełnione przez Pana na terenie Polski i tu ze względu na zasadę terytorialności (miejsce popełnienia przestępstwa) zostało osądzone. Teraz nie może Pan być za to samo sądzony na terenie Szwecji. Tak jak zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczony w Polsce nie obowiązuje na terenie Szwecji.

 

Możliwe jest jednak, że zgodnie z zasadami panującymi w Szwecji zostało wszczęte postępowanie administracyjne związane z prawem jazdy. Jest to postępowanie odrębne od postępowania karnego.

 

Jeżeli w prawie szwedzkim jest możliwe w związku z podejrzeniem nadużywania alkoholu skierowanie na dodatkowe badania lekarskie – w tym próby wątrobowe (mają one na celu wykazanie, czy ktoś nadużywa alkoholu), to takie skierowanie jest możliwe i nie jest one związane z ukaraniem przez sąd polski. Jest ono powiązane z przestępstwem, jakie popełnił Pan na terenie Polski, tylko w tym względzie, że podejrzenie to mogło wyniknąć z przesłania prawa jazdy do szwedzkiego wydziału komunikacji.

 

W prawie polskim jest taka procedura, że w związku z wątpliwościami co do stanu zdrowia kierowcy starosta jako organ wydający prawo jazdy może kierować na dodatkowe badania lekarskie i psychologiczne. Być może tego typu procedura obowiązuje na gruncie prawa szwedzkiego. Jeżeli tak, to należy takie skierowanie zaskarżać zgodnie z procedurami administracyjnymi obowiązującymi w Szwecji. Lecz nie jest tu podstawą to, że został Pan ukarany na terenie Polski, gdyż jak wspomniałam, jest to postępowanie odrębne od postępowania karnego. Na gruncie prawa karnego nie może Pan być karany za przestępstwo, które już zostało osądzone w Polsce.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W skierowaniu, jakie Pan otrzymał ze Szwecji, podana jest na pewno droga odwoławcza i należy z niej skorzystać.

 

Jeżeli zaś ma być wszczęta procedura karna w Szwecji – tzn. ma Pan odpowiadać za wcześniejszą jazdę pod wpływem alkoholu w Polsce, to takie postępowanie jest niedozwolone.

 

Jeżeli wyrok sądu polskiego nie został przekazany do wykonania na terytorium Szwecji, to organy szwedzkie nie mogą na podstawie wyroku sądu polskiego odebrać Panu prawa jazdy ani tym bardziej wsadzić Pana do więzienia. Pan o takim przekazaniu byłby poinformowany.

 

Organy szwedzkie mogą na podstawie swoich przepisów w razie niedopełnienia nałożonego na Pana ewentualnego obowiązku poddania się badaniu medyczno-psychologicznemu w celu wykazania swojej zdolności do kierowania zatrzymać Panu prawo jazdy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem minus 5 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Aborcja w Niemczech a aborcja w świetle polskiego prawa – czy coś mi grozi za dokonanie aborcji?

Byłam w ciąży, usunęłam ją legalnie, ale za granicą (w Niemczech). Czy mogę z tego tytułu ponieść jakieś konsekwencje prawne w Polsce? Czy mogą mi postawić jakieś zarzuty?

Emerytura w Holandii – wymagany staż pracy

Mam 58 lat, mieszkam i pracuję legalnie w Holandii od kilku lat. Ile trzeba przepracować w tym kraju, by po osiągnięciu wieku emerytalnego otrzymywać tutaj emeryturę? Dodam, że z mojej wypłaty jest potrącane 9% na składki.    

Samozatrudnienie i świadczenie usług w Anglii

Świadczę usługi dla swojego byłego pracodawcy, za co wystawiam mu fakturę. Wydaje mi się, że mógłbym działać także na terenie Anglii. Czy mogę otworzyć tam działalność („samozatrudnienie”)? Czy musiałbym mieć dwie firmy, czy wystarczy jedna (zależy mi na składkach z
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »