.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Orzeczenie w sprawie podziału majątku

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 11.01.2011

Jestem po rozwodzie. Zgodnie z orzeczeniem w sprawie podziału majątku była żona miała zabrać sprzęty domowe, ale zapłacić dług (5000 zł), czego nie zrobiła. Jak mogę wyegzekwować od niej ten dług?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 30 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny”. W związku z powyższym, jeżeli dług 5000 zł został zaciągnięty w trakcie trwania małżeństwa Pan i Pańska żona jesteście zobowiązani do jego spłaty, a wierzyciel może dochodzić długu od Pana lub byłej żony według swojego wyboru. W przypadku zobowiązań solidarnych wierzyciel dochodzi długu od tego z małżonków, który ma lepsza sytuację majątkową i można od niego dług wyegzekwować.

 

Pańska żona mogła umówić się z Panem, że przejmie do spłaty całość długu. Taka umowa jest ważna, ale zgodnie z art. 519 Kodeksu cywilnego wiązałby Państwa wierzyciela, jedynie gdyby wierzyciel wyraził zgodę na przejęcie długu przez żonę. Jeżeli wierzyciel takiej zgody nie wyrażał, może on dochodzić spłaty całego długu od Pana. Pan po spłaceniu długu, w oparciu o umowę zawartą z była żoną, może żądać, by żona zwróciła Panu całości spłaconego przez Pana długu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 minus cztery =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »