Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Orzeczenie renty z powodu choroby zawodowej na stałe

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 10.10.2013

Sąd po raz drugi orzekł o przyznaniu mi renty z powodu choroby zawodowej do końca roku. Czy mogę odwołać się od krótkiego okresu, na jaki przyznano mi rentę? Czy mogę się starać o rentę na stałe?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Renta z powodu stwierdzenia choroby zawodowej uregulowana jest w ustawie z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Zgodnie z art. 16 tej ustawy:

 

„1. Stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu oraz jego związek z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową ustala lekarz orzecznik lub komisja lekarska. W przypadku ustalania prawa do świadczeń, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2 i 5-8, lekarz orzecznik lub komisja lekarska ustala również niezdolność do pracy oraz jej związek z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, a także związek śmierci ubezpieczonego lub rencisty z takim wypadkiem lub chorobą.

 

2. Przy ustalaniu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o emeryturach i rentach z FUS dotyczące trybu orzekania o niezdolności do pracy”.

 

Według art. 17 ust. 1 ustawy: „przy ustalaniu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, renty rodzinnej i dodatku do renty rodzinnej dla sieroty zupełnej z tytułu ubezpieczenia wypadkowego, do ustalenia wysokości tych świadczeń oraz ich wypłaty stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o emeryturach i rentach z FUS, z uwzględnieniem przepisów niniejszej ustawy”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Z kolei art. 59 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych stanowi, że:

 

„1. Osobie, która spełniła warunki określone w art. 57, przysługuje:

 

1) renta stała – jeżeli niezdolność do pracy jest trwała;

 

2) renta okresowa – jeżeli niezdolność do pracy jest okresowa.

 

2. Renta okresowa przysługuje przez okres wskazany w decyzji organu rentowego”.

 

To są przepisy prawne, na podstawie których możliwe jest orzeczenie renty.

 

W rzeczywistości w konkretnym przypadku to od rodzaju choroby, jej przebiegu, czasu trwania i pośrednio oczywiście orzeczenia lekarza orzecznika lub komisji, następnie w postępowaniu sądowym opinii biegłego lekarza zależy, czy zostanie ustalony stały czy długotrwały uszczerbek na zdrowiu.

 

Podsumowując, należy stwierdzić, że pracownikowi, który z powodu choroby zawodowej stał się niezdolny do pracy, przysługuje albo renta stała – jeżeli niezdolność do pracy jest trwała, albo renta okresowa – jeżeli niezdolność do pracy jest okresowa i przysługuje przez okres wskazany w decyzji organu rentowego oraz zależy to od rodzaju i długotrwałości choroby. Wszystko zależy od schorzenia, a sąd posiłkuje się zawsze opiniami lekarzy, bo sam nie ma wiedzy medycznej, aby ustalić czas choroby odmiennie niż lekarze.

 

Co do apelacji – o ile jest to wyrok pierwszej instancji, teoretycznie mimo orzeczenia korzystnego dla Pana może się Pan odwołać, ale jedynie wtedy, jeżeli wykaże Pan tzw. gravamen, czyli interes prawny we wniesieniu takiej apelacji. Jest tak dlatego, że wyrok jest teoretycznie dla Pana korzystny, bo przyznający Panu świadczenie, i sąd bez wykazania tego interesu apelację odrzuci.

 

Zgodnie bowiem z ukształtowanym orzecznictwem, którego przykładem jest wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 31 stycznia 2013 r. (sygn. akt I ACa 1163/12), interes prawny w znaczeniu procesowym – ogólnie mówiąc – ma osoba, która w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji nie utrzymała się ze swymi wnioskami (potocznie rzecz ujmując – przegrała). Pokrzywdzenie strony wynika z niekorzystnej dla niej różnicy między żądaniem a zaskarżonym orzeczeniem. Okoliczności uzasadniające istnienie interesu prawnego w zaskarżaniu leżą w sferze stosunków procesowych, a nie materialnoprawnych, co uzasadnia pogląd, że interes prawny stanowi procesową przesłankę dopuszczalności zaskarżenia. Skoro więc kwestionowane apelacją orzeczenie sądu pierwszej instancji nie jest – w tym zakresie – dla strony krzywdzące, to stronie tej nie przysługuje – zgodnie z zasadą gravaminis – uprawnienie do zaskarżenia orzeczenia. Apelacja zatem jako niedopuszczalna podlega w tej części odrzuceniu.

 

Pierwszą rzeczą, którą może Pan zrobić, jeśli nie zadawala Pana wyrok, jest napisanie do sądu wniosku o jego uzasadnienie na piśmie, wówczas sąd wszystko szczegółowo Panu opisze i wtedy będzie Pan mógł podjąć decyzję, co dalej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 + 1 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Stwierdzenie choroby zawodowej

Pracuję w banku od ponad 20 lat. Od pewnego czasu odczuwam w obu dłoniach ból i drętwienie. Stwierdzono u mnie zespół cieśni nadgarstka. Będę musiała poddać się zabiegowi obu dłoni. Czy tę chorobę uznaje się za chorobę zawodową? Jakie dokumenty będą potrzebne, aby otrzymać zasi

Odszkodowanie za chorobę zawodową

Starałem się odszkodowanie jednorazowe za chorobę zawodową. Po nieuznaniu przez orzecznika i komisję lekarską wystąpiłem do sądu pracy. Przyznano mi 10% uszczerbku na zdrowiu, ale ZUS wniósł apelację. Co mam dalej robić? Czekać na rozpatrzenie apelacji przez sąd?

Świadczenia z tytułu choroby zawodowej

Po straceniu pracy postanowiłem przejść na emeryturę. Praktycznie od zawsze wykonywałem pracę w dużym hałasie. Przez to mam problemy ze słuchem – przy moim niedosłuchu konieczne jest dosyć kosztowne leczenie. Czy należą mi się jakieś dodatkowe świadczenia z tytułu choroby zawo

Starania o rentę – zastrzeżenia do opinii biegłych lekarzy, niejasności związane z rozwiązanie umowy o pracę

Zwracam się do Państwa z dwoma problemami. Pierwszy dotyczy moich starań o rentę, co trwa już półtora roku. Wykorzystałam już świadczenie rehabilitacyjne i zasiłek chorobowy. Mam orzeczenie powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności stwierdzające umiarkowany stopień niepe
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »