.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Orzeczenie przez sąd zmiany wysokości alimentów

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 30.06.2014

W 2008 r. sąd zdecydował, że mam płacić alimenty na syna w wysokości 550 zł. Teraz matka dziecka domaga się podwyższenia alimentów do kwoty 750 zł (skan pozwu przesyłam w załączniku). Czy możliwe jest orzeczenie przez sąd zmiany wysokości alimentów, tj. podwyższenie ich do kwoty 750 zł? Syn ma obecnie 14 lat.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Orzekając zmianę wysokości alimentów, sąd uwzględnia tzw. zmianę stosunków. Zgodnie z art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego”.

 

Ponieważ sąd, zasądzając daną wysokość alimentów, bierze pod uwagę potrzeby uprawnionego oraz możliwości zarobkowe zobowiązanego, zmiana stosunków musi obejmować te elementy. Zatem sąd zmieni wysokość alimentów, jeśli wzrosną potrzeby dziecka, zmniejszą się możliwości utrzymania dziecka przez rodzica, z którym dziecko przebywa, lub zwiększyły się dochody lub majątek zobowiązanego.

 

Z reguły przy dłuższym upływie czasu sądy uznają, że zmiana stosunków już nastąpiła. Kiedy dzieci rosną, zwiększają się też ich potrzeby. Nie zawsze trzeba je wykazywać, bowiem sądy traktują to jako fakt oczywisty. Ponadto zwiększenie alimentów po upływie dłuższego czasu od ich ustalenia jest uzasadniane sytuacją gospodarczą w kraju, wzrostem inflacji.

 

Pana alimenty zostały ustalone w 2008 roku. Rzeczywiście od tego czasu ceny znacząco wzrosły. Poza tym syn dorasta, to trudny wiek – wymaga wyższych kosztów na naukę dziecka oraz cechuje się znacznym wzrostem wydatków na utrzymanie dziecka. To uzasadnia wzrost alimentów.

 

Jednak Pan nie pozostaje bezbronny. Po pierwsze należałoby podnieść, że żona w żaden sposób nie udowodniła swoich stałych wydatków (chociażby odstępnego za mieszkanie). Nie uzasadniła wniosku wzrostem wymagań co do kosztów wychowania i utrzymania syna, a tylko upływem czasu. Sam upływ czasu nie uzasadnia podniesienia alimentów.

 

Może Pan też bronić się, podnosząc, że Pana sytuacja życiowa nie uległa zmianie, zarabia Pan tyle samo, co w 2008 roku, a Pana koszty utrzymania również wzrosły w związku z inflacją. Oczywiście te twierdzenia należy udowodnić – przedstawić zaświadczenie o zarobkach, rachunki dotyczące Pana kosztów utrzymania.

 

Na postawione przez Pana pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy od oceny sytuacji życiowej obu stron. Wiele zależy od sędziego: jeden może ocenić daną sytuację jako trudną, drugi uzna, że sytuacja odpowiada alimentom już zasądzonym.

 

Proszę przedstawić argumenty, o których wyżej pisałam, i dowody obrazujące swoją sytuację materialną. To powinno przynajmniej zmusić sąd do obustronnego rozważenia racji.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem - jeden =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »