Mamy 11 258 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Orzeczenie o urlopie wydane przez lekarza przyjmującego prywatnie

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 10.03.2011

Leczę się od kilku lat u internisty, który przyjmuje w swoim prywatnym gabinecie (nie pracuje w żadnej przychodni). Czy taki lekarz może wydać mi orzeczenie o potrzebie pójścia na urlop dla poratowania zdrowia? Jeśli nie – co powinnam zrobić, skoro dokumentacja medyczna znajduje się tylko w jego gabinecie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Urlopu udziela dyrektor szkoły, ale o potrzebie jego udzielenia orzeka lekarz leczący nauczyciela. Lekarzem uprawnionym do orzekania o potrzebie udzielenia urlopu i czasu jego trwania jest wyłącznie lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Powyższe potwierdza § 1 rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2005 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia (Dz. U. Nr 233, poz. 1990 i 1991).

 

Definicja „lekarza ubezpieczenia społecznego” została zawarta w art. 5 pkt 14 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. Zgodnie z wyżej powołanym przepisem za lekarza ubezpieczenia zdrowotnego uważa się: lekarza, lekarza dentystę będącego świadczeniodawcą, z którym Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, albo lekarza, lekarza dentystę, który jest zatrudniony lub wykonuje zawód u świadczeniodawcy, z którym Fundusz zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

 

Orzeczenia nie może zatem wydać lekarz praktykujący prywatnie, chyba że ma kontrakt (umowę) z Funduszem, o której mowa wyżej. Jeśli nie ma, to proszę zwrócić się do lekarza rodzinnego lub internisty z pytaniem, czy na podstawie dokumentacji lekarskiej wystawionej przez Pani lekarza nie wydałby takiego orzeczenia o potrzebie udzielenia Pani urlopu dla poratowania zdrowia. Nie ma wyjścia – uprawnionym do wydania orzeczenia jest wyłącznie lekarz ubezpieczenia społecznego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 plus trzy =

»Podobne materiały

Karetka pogotowia – kwalifikacje lekarza

Czy według nowelizacji ustawy o ratownictwie dyrektor pogotowia mógł nie przedłużyć mi umowy-zlecenia na dyżury w pogotowiu ze względu na niedostateczne kwalifikacje? Mam 1. stopień z chorób zakaźnych. Słyszałam, że w karetce mogę jeździć do końca 2012 roku.

 

Wezwanie do gminnej komisji do rozwiązywania problemów alkoholowych

Rozwodzę się z żoną, która w związku z tym robi mi różne złośliwości. Ostatnio dostałem wezwanie od gminnej komisji do rozwiązywania problemów alkoholowych, która wzywa mnie w celu złożenia wyjaśnień. Czy moje stawiennictwo jest obowiązkowe?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »