Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opóźnione wynagrodzenie za umowę o dzieło

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 17.07.2017

Trzy miesiące temu podpisałam umowę o dzieło na okres 1 miesiąca. Pracodawca miał wypłacić ostatniego dnia całe wynagrodzenie, jednak tego nie zrobił. Część wypłaty dostałam w gotówce i musiałam podpisać pokwitowanie odbioru. Później podpisałam umowę-zlecenie (bez określenia wynagrodzenia). Później dostałam 2. część wypłaty na konto, a za zlecenie – nadal nic. Poinformowałam pracodawcę, że oddaję komputer i rezygnuję z dalszej pracy. Teraz on straszy mnie sądem i pozwem o wyłudzenie. Czy mam się czego obawiać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Opóźnione wynagrodzenie za umowę o dzieło

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 735 Kodeksu cywilnego jeżeli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyjmujący zlecenie zobowiązał się wykonać je bez wynagrodzenia, za wykonanie zlecenia należy się wynagrodzenie.

 

Odpłatność nie stanowi istotnego elementu treści umowy zlecenia, która może zostać zawarta zarówno jako umowa odpłatna, jak i nieodpłatna. W świetle komentowanego przepisu zasadą jest odpłatność zlecenia. Zleceniobiorcy należy się stosowne wynagrodzenie, jeżeli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że zobowiązał się wykonać zlecenie bez wynagrodzenia. Umowa zlecenia ma charakter nieodpłatny tylko wówczas, gdy z umowy lub z okoliczności wynika, że przyjmujący zlecenie zobowiązał się wykonać zlecenie bez wynagrodzenia. Decydujące znaczenie ma więc w tym zakresie treść umowy oraz okoliczności towarzyszące jej zawarciu. Jednakże w obu przypadkach, zwłaszcza przy ustalaniu okoliczności, o nieodpłatności zlecenia w istocie decyduje wola przyjmującego zlecenie. Wskazuje na to brzmienie przepisu zakładającego nieodpłatność zlecenia, gdy zleceniobiorca zobowiązał się wykonać je bez wynagrodzenia.

 

Podsumowując, jeżeli umowa zlecenia nie zawiera postanowień dotyczących wynagrodzenia, nie oznacza to jej nieodpłatności. W takim przypadku, o ile okoliczności zawarcia umowy nie wskazują na inną wolę zleceniobiorcy, zlecenie jest odpłatne, a zleceniobiorcy należy się wynagrodzenie w wysokości ustalonej na podstawie Kodeksu cywilnego. Nieodpłatność zlecenia wynikająca z umowy wymaga pozytywnego jej zastrzeżenia w umowie.

 

Jednakże nie ma podstaw, aby uznać, że brak wynagrodzenia na umowie-zleceniu powoduje jej nieważność. Umowa jest ważna, obowiązuje obie strony (a więc i Panią), a wynagrodzenie ustala się na podstawie kodeksu cywilnego.

 

Co do zastraszania przez zleceniodawcę – nie ma on podstaw, aby udać się do sądu czy na policję. Jeżeli z umowy (na podstawie której wykonuje Pani dla niego zadania) wynika, że miała Pani otrzymać do wykonywania zadań komputer, to nie ma szans, aby zleceniodawca udowodnił, że je Pani ukradła. Co do wyłudzenia wynagrodzenia – jeśli z umowy wynikało określone wynagrodzenie, a dający zlecenie wypłacił je Pani w częściach, to nie ma tu mowy o wyłudzeniu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V + 2 =

»Podobne materiały

Umowa o dzieło czy umowa-zlecenie?

Otrzymałem propozycję wykonania dla pewnej instytucji projektu składającego się z kilku części: stworzenia koncepcji, napisania wniosku i zdobycia grantu, zrealizowaniu projektu, sporządzeniu raportu i rozliczenia finansowego. Pracę wykonywałbym samodzielnie, bez nadzoru, wynagrodzenie otrzymał

 

Pracodawca nie wystawił umowy o dzieło i nie zapłacił, co robić?

Otrzymałam umowę na czas określony na pełny etat (kwota minimalna) i pracodawca zobowiązał się do wystawiania mi umowy o dzieło co miesiąc na dodatkową kwotę, aby moje miesięczne wynagrodzenie było wyższe. Tłumaczył to koniecznością oszczędności w firmie. Obiecał, że umowa ta będzie wystawiana bez w

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »