Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opóźnienia spłaty kredytów firmowych a wypowiedzenie umowy kredytów

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 26.09.2018

Proszę o poradę prawną dotyczącą zobowiązań finansowych, czyli kredytów firmowych, które mam zaciągnięte. Otóż posiadam kilka kredytów firmowych, gdzie w chwili obecnej borykam się z terminową spłatą rat miesięcznych, z opóźnieniami, ale spłacam. W jakim czasie bank może mi wypowiedzieć umowę i co następuje dalej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niezależnie od tego, czy kredyt zaciągnięty jest na osobę prywatną, czy na firmę, wszelkie reguły postępowania dotyczące tego zobowiązania zawarte są w umowie kredytu, względnie w ogólnych warunkach udzielania kredytu. Z nich właśnie wynika, kiedy bank może wypowiedzieć kredyt i zażądać zwrotu całej sumy od razu. Zazwyczaj jest to brak wpłaty pełnej raty za dwa miesiące, ale są też inne podstawy.

 

Jeśli spłaca Pani kredyt częściowo, to naraża się Pani jednak na naliczanie odsetek karnych, powstanie zadłużenia przeterminowanego. To oczywiście powoduje wzrost wysokości zadłużenia. Raczej nie zdarza się, by bank wypowiadał umowę, jeśli kredyt jest spłacany choćby w części. Muszę jednak ostrzec, że dokładnej informacji powinna Pani poszukać w umowie z bankiem. Może być tam też zapis o wypowiedzeniu kredytu na skutek opóźnień w płatności rat lub płatności niepełnej.

 

Jeśli bank wypowie umowę kredytu, to zażąda spłaty całości wraz z odsetkami karnymi. Termin spłaty wynika z umowy. Zazwyczaj jest to ostatni dzień wypowiedzenia. Po tym czasie do kwoty, która miała zostać spłacona, bank sukcesywnie będzie doliczał odsetki do czasu spłaty całości zadłużenia. Nie zawsze bank od razu występuje do sądu, aby uzyskać klauzulę wykonalności na bankowym tytule wykonawczym. Tutaj też są różne rozwiązania w zależności od umowy z bankiem. Czasem klient w tej umowie poddaje się egzekucji do określonej kwoty. Wówczas bank występuje o nadanie klauzuli wykonalności i może dopominać się ściągnięcia zadłużenia w drodze egzekucji komorniczej. W innym przypadku musi zwrócić się do banku o wydanie nakazu zapłaty kwoty niespłaconego kredytu, uzyskać na takim nakazie klauzulę wykonalności i wystąpić do komornika o wszczęcie egzekucji.

 

Na odzyskanie kwot kredytu bank ma 3 lata od wypowiedzenia. Jeśli jednak uzyska w tej kwestii wyrok, to takie zadłużenie przedawnia się dopiero po 10 latach. Przy czym także w tym przypadku każda czynność zmierzająca do odzyskania zadłużenia przerywa bieg tego terminu.

 

W Pani sytuacji spróbowałabym wystąpić do banku z wnioskiem o zmianę warunków kredytu. Być może uda się rozłożyć go na mniejsze raty na dłuższy okres. W ten sposób będzie Pani w stanie spłacać kredyt, a bank będzie pewny, że kredyt spłacany będzie. W przypadku egzekucji takiej pewności nie ma.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć plus 1 =

»Podobne materiały

Wystawienie weksla in blanco i oprocentowanie sumy wekslowej

Czy wystawiając weksel in blanco, bank ma obowiązek policzyć jakiś procent od sumy znajdującej się na wekslu? Jeśli tak, to jaki?

 

Zapomniane i nieużywane konto firmowe - duża kwota do zapłaty za konto

W lutym 2011 r. zarejestrowałem jednoosobową działalność gospodarczą i podpisałem z pewnym popularnym bankiem umowę o prowadzenie rachunku bankowego firmy. Według informacji banku było to konto darmowe. W praktyce nigdy nie skorzystałem z tego konta, bo firma nawet nie rozpoczęła działalności, a ja

 

Kaucja zaliczona na poczet grzywny – czy to możliwe?

Mój kuzyn został złapany za granicą na przemycie papierosów. Odbyła się sprawa – ja wpłaciłem za niego kaucję. Wyrok uprawomocnił się pół roku temu. Wysłałem już dwa pisma o zwrot kaucji. Tymczasem dostaję jedynie odpowiedzi, że sąd anulował wspomnianą kaucję. Czy została ona zaliczona na

 

Zwrot błędnie wykonanego przelewu

Przez pomyłkę przelałam pieniądze na niewłaściwe konto. W jaki sposób mogę ustalić, do kogo należy numer konta? Jak domagać się zwrotu błędnie wykonanego przelewu? 

 

Bank nie chce usunąć wpisu w BIK - co zrobić?

Jeden z banków, w którym miałam kredyt konsumpcyjny z opóźnieniem w spłacie, nie chce usunąć negatywnego wpisu w BIK, co uniemożliwia mi zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego. Czy istnieje możliwość wpłynięcia na bank, aby spełnił moją prośbę? Czy jest jakaś możliwość odwołania się od decyzji banku?

 

Zlecenie stałe w banku po śmierci posiadacza rachunku

Zmarła osoba posiadała rachunek indywidualny w pewnym banku. Przed śmiercią osoba ta złożyła dyspozycję zlecenia stałego, ale nie była to dyspozycja wkładem na wypadek śmierci w rozumieniu art. 56 Prawa bankowego. Dwa tygodnie po śmierci posiadacza rachunku bank został pisemnie o tym fakcie powiadom

 

Pożyczki pieniężne osoby niepoczytalnej

Kilka miesięcy temu moja 28-letnia córka, która przewlekle choruje psychicznie, zaciągnęła kilka pożyczek pieniężnych. Zrobiła to bez mojej wiedzy i zgody w czasie nawrotu choroby, gdy była niepoczytalna. Kilka dni później trafiła na 5 miesięcy do szpitala psychiatrycznego. Banki wysyłają na nasz ad

 

Kredyt i późniejsze stwierdzenie niepoczytalności

W 2011 r. wziąłem kredyt na 14 000 tys. złotych. Po około miesiącu po wzięciu kredytu wylądowałem w szpitalu psychiatrycznym, gdzie stwierdzono, że jestem niepoczytalny. Kredyt przez te lata urósł prawie do 30 000 tys. złotych. Adwokat doradził mi, żeby nie odpowiadać na pisma z firmy windykacyjnej.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »