Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opóźnienia spłaty kredytów firmowych a wypowiedzenie umowy kredytów

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 26.09.2018

Proszę o poradę prawną dotyczącą zobowiązań finansowych, czyli kredytów firmowych, które mam zaciągnięte. Otóż posiadam kilka kredytów firmowych, gdzie w chwili obecnej borykam się z terminową spłatą rat miesięcznych, z opóźnieniami, ale spłacam. W jakim czasie bank może mi wypowiedzieć umowę i co następuje dalej?

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Niezależnie od tego, czy kredyt zaciągnięty jest na osobę prywatną, czy na firmę, wszelkie reguły postępowania dotyczące tego zobowiązania zawarte są w umowie kredytu, względnie w ogólnych warunkach udzielania kredytu. Z nich właśnie wynika, kiedy bank może wypowiedzieć kredyt i zażądać zwrotu całej sumy od razu. Zazwyczaj jest to brak wpłaty pełnej raty za dwa miesiące, ale są też inne podstawy.

 

Jeśli spłaca Pani kredyt częściowo, to naraża się Pani jednak na naliczanie odsetek karnych, powstanie zadłużenia przeterminowanego. To oczywiście powoduje wzrost wysokości zadłużenia. Raczej nie zdarza się, by bank wypowiadał umowę, jeśli kredyt jest spłacany choćby w części. Muszę jednak ostrzec, że dokładnej informacji powinna Pani poszukać w umowie z bankiem. Może być tam też zapis o wypowiedzeniu kredytu na skutek opóźnień w płatności rat lub płatności niepełnej.

 

Jeśli bank wypowie umowę kredytu, to zażąda spłaty całości wraz z odsetkami karnymi. Termin spłaty wynika z umowy. Zazwyczaj jest to ostatni dzień wypowiedzenia. Po tym czasie do kwoty, która miała zostać spłacona, bank sukcesywnie będzie doliczał odsetki do czasu spłaty całości zadłużenia. Nie zawsze bank od razu występuje do sądu, aby uzyskać klauzulę wykonalności na bankowym tytule wykonawczym. Tutaj też są różne rozwiązania w zależności od umowy z bankiem. Czasem klient w tej umowie poddaje się egzekucji do określonej kwoty. Wówczas bank występuje o nadanie klauzuli wykonalności i może dopominać się ściągnięcia zadłużenia w drodze egzekucji komorniczej. W innym przypadku musi zwrócić się do banku o wydanie nakazu zapłaty kwoty niespłaconego kredytu, uzyskać na takim nakazie klauzulę wykonalności i wystąpić do komornika o wszczęcie egzekucji.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Na odzyskanie kwot kredytu bank ma 3 lata od wypowiedzenia. Jeśli jednak uzyska w tej kwestii wyrok, to takie zadłużenie przedawnia się dopiero po 10 latach. Przy czym także w tym przypadku każda czynność zmierzająca do odzyskania zadłużenia przerywa bieg tego terminu.

 

W Pani sytuacji spróbowałabym wystąpić do banku z wnioskiem o zmianę warunków kredytu. Być może uda się rozłożyć go na mniejsze raty na dłuższy okres. W ten sposób będzie Pani w stanie spłacać kredyt, a bank będzie pewny, że kredyt spłacany będzie. W przypadku egzekucji takiej pewności nie ma.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + 5 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Przeniesienie własności zadłużonej nieruchomości

Pewien człowiek kupił posiadłość pod hipotekę. Właściciel nieruchomości nie opłacał składek ZUS i jest teraz zadłużony. Chciałabym przejąć jego nieruchomość – łącznie z zadłużeniem. ZUS wystawił promesę na wykreślenie hipoteki po spłacie zobowiązania. Jednak je

Zabezpieczenie pożyczki zastawem rejestrowym na samochodzie

Znajomy poprosił mnie o pożyczenie mu 10 000 zł. Czy mogę taką pożyczkę zabezpieczyć zastawem rejestrowym na samochodzie znajomego?

Wystawienie weksla in blanco i oprocentowanie sumy wekslowej

Czy wystawiając weksel in blanco, bank ma obowiązek policzyć jakiś procent od sumy znajdującej się na wekslu? Jeśli tak, to jaki?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »