Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opóźnienia spłaty kredytów firmowych a wypowiedzenie umowy kredytów

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 26.09.2018

Proszę o poradę prawną dotyczącą zobowiązań finansowych, czyli kredytów firmowych, które mam zaciągnięte. Otóż posiadam kilka kredytów firmowych, gdzie w chwili obecnej borykam się z terminową spłatą rat miesięcznych, z opóźnieniami, ale spłacam. W jakim czasie bank może mi wypowiedzieć umowę i co następuje dalej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niezależnie od tego, czy kredyt zaciągnięty jest na osobę prywatną, czy na firmę, wszelkie reguły postępowania dotyczące tego zobowiązania zawarte są w umowie kredytu, względnie w ogólnych warunkach udzielania kredytu. Z nich właśnie wynika, kiedy bank może wypowiedzieć kredyt i zażądać zwrotu całej sumy od razu. Zazwyczaj jest to brak wpłaty pełnej raty za dwa miesiące, ale są też inne podstawy.

 

Jeśli spłaca Pani kredyt częściowo, to naraża się Pani jednak na naliczanie odsetek karnych, powstanie zadłużenia przeterminowanego. To oczywiście powoduje wzrost wysokości zadłużenia. Raczej nie zdarza się, by bank wypowiadał umowę, jeśli kredyt jest spłacany choćby w części. Muszę jednak ostrzec, że dokładnej informacji powinna Pani poszukać w umowie z bankiem. Może być tam też zapis o wypowiedzeniu kredytu na skutek opóźnień w płatności rat lub płatności niepełnej.

 

Jeśli bank wypowie umowę kredytu, to zażąda spłaty całości wraz z odsetkami karnymi. Termin spłaty wynika z umowy. Zazwyczaj jest to ostatni dzień wypowiedzenia. Po tym czasie do kwoty, która miała zostać spłacona, bank sukcesywnie będzie doliczał odsetki do czasu spłaty całości zadłużenia. Nie zawsze bank od razu występuje do sądu, aby uzyskać klauzulę wykonalności na bankowym tytule wykonawczym. Tutaj też są różne rozwiązania w zależności od umowy z bankiem. Czasem klient w tej umowie poddaje się egzekucji do określonej kwoty. Wówczas bank występuje o nadanie klauzuli wykonalności i może dopominać się ściągnięcia zadłużenia w drodze egzekucji komorniczej. W innym przypadku musi zwrócić się do banku o wydanie nakazu zapłaty kwoty niespłaconego kredytu, uzyskać na takim nakazie klauzulę wykonalności i wystąpić do komornika o wszczęcie egzekucji.

 

Na odzyskanie kwot kredytu bank ma 3 lata od wypowiedzenia. Jeśli jednak uzyska w tej kwestii wyrok, to takie zadłużenie przedawnia się dopiero po 10 latach. Przy czym także w tym przypadku każda czynność zmierzająca do odzyskania zadłużenia przerywa bieg tego terminu.

 

W Pani sytuacji spróbowałabym wystąpić do banku z wnioskiem o zmianę warunków kredytu. Być może uda się rozłożyć go na mniejsze raty na dłuższy okres. W ten sposób będzie Pani w stanie spłacać kredyt, a bank będzie pewny, że kredyt spłacany będzie. W przypadku egzekucji takiej pewności nie ma.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć + VI =

»Podobne materiały

Przeniesienie własności zadłużonej nieruchomości

Pewien człowiek kupił posiadłość pod hipotekę. Właściciel nieruchomości nie opłacał składek ZUS i jest teraz zadłużony. Chciałabym przejąć jego nieruchomość – łącznie z zadłużeniem. ZUS wystawił promesę na wykreślenie hipoteki po spłacie zobowiązania. Jednak jest jeszcze zadłużenie w 

 

Wystawienie weksla in blanco i oprocentowanie sumy wekslowej

Czy wystawiając weksel in blanco, bank ma obowiązek policzyć jakiś procent od sumy znajdującej się na wekslu? Jeśli tak, to jaki?

 

Zapomniane i nieużywane konto firmowe - duża kwota do zapłaty za konto

W lutym 2011 r. zarejestrowałem jednoosobową działalność gospodarczą i podpisałem z pewnym popularnym bankiem umowę o prowadzenie rachunku bankowego firmy. Według informacji banku było to konto darmowe. W praktyce nigdy nie skorzystałem z tego konta, bo firma nawet nie rozpoczęła działalności, a ja

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »