Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opodatkowanie spadku – błąd w zgłoszeniu

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 05.03.2012

Mój ojciec odziedziczył po swoich rodzicach mieszkanie. Jego mama zmarła w 2005 r., dwa lata później zmarł jego ojciec. Po śmierci matki tata nie zgłosił nigdzie nabycia spadku. Po śmierci ojca złożył wniosek do sądu, jednak jako spadkodawcę wpisał wyłącznie swojego ojca. Z potwierdzeniem nabycia spadku udał się do urzędu skarbowego, gdzie zapłacił podatek od wartości całego mieszkania. Później dowiedzieliśmy się, że było to błędne postępowanie, tata postarał się o sądowe stwierdzenie nabycia spadku po matce. Obecnie sprzedajemy to mieszkanie, ale jest problem, bo podatek zapłacony był od całości lokalu. Jak wybrnąć z tej sytuacji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Oczywiście przepisy wprost nie przewidują takiej sytuacji, dlatego wyjścia z niej można szukać na różne sposoby.

 

Zgodnie z Ordynacją podatkową podatnicy mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.

 

Ordynacja podatkowa stanowi, iż „ilekroć w ustawie jest mowa o deklaracjach – rozumie się przez to również zeznania, wykazy oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci”.

 

Pani tata po śmierci mamy składał do urzędu skarbowego zapewne zeznanie SD-3, z niego wynika w chwili obecnej dla urzędu, iż odziedziczył mieszkanie w całości po swoim tacie, mimo że tak naprawdę 3/4 odziedziczył po tacie, a 1/4 po mamie.

 

Moim zdaniem należałoby zatem złożyć w urzędzie skarbowym korektę zeznania SD-3 „po tacie” oraz złożyć, niezłożone do tej pory, zeznanie SD-3, gdzie tata wykaże 1/4 nabytą po mamie.

 

Organ wyda stosowne decyzje, tj. skoryguje decyzję ustalającą wysokość podatku od spadków i darowizn po tacie Pani taty i wyda decyzję ustalającą wysokość podatku od spadków i darowizn po mamie Pani taty. Całość podatku będzie w ogóle niższa, bowiem zmniejszy się podstawa opodatkowania, od wartości spadku po mamie tata odejmie kwotę 9637 zł. Zakładam, że kwotę tę (tj. kwotę wolną dla I grupy pokrewieństwa) odjął tylko „po tacie”.

 

Kwestia techniczna to przeniesienie nadpłaty podatku, która powstanie po korekcie decyzji dotyczącej nabycia po tacie Pani taty celem opłacenia podatku, który pojawi się w decyzji dotyczącej mamy Pani taty.

 

Konieczne będzie złożenie wniosku o stwierdzenie nadpłaty podatku.

 

Składając SD-3 po matce taty, dobrze byłoby zeznanie złożyć wraz z tzw. czynnym żalem – tu dowie się Pani o nim więcej: http://www.eporady24.pl/czynny_zal,artykuly,15,93,569.html

 

Pozwoli to na uniknięcie konsekwencji karnoskarbowych – zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym (art. 54 § 1) „Podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie”. Czynny żal wyłącza odpowiedzialność.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI + VIII =

»Podobne materiały

Formularz SD-Z2

Postanowieniem sądu otrzymałem część nieruchomości spadkowej. Postanowienie uprawomocniło się 5 miesięcy temu, ale masa spadkowa wciąż nie została rozdzielona, bo spadkobiercy się spierają. Spadek nie został więc zgłoszony do urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2. Czy powinien

Ordynacja podatkowa versus Konstytucja

Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dn. 08.10.2013 r., sygn. akt SK 40/12, orzekł, że art. 70 § 6 ustawy Ordynacji podatkowej jest niezgodny z art. 64 ust. 2 Konstytucji. Podobnie jest z art. 70 § 8 obecnie obowiązującej ordynacji podatkowej, co orzeczeniem TK wymaga pilnej zmiany. Jak

Ujawnienie konta współmałżonka przy kontroli US

Mam kontrolę urzędu skarbowego. Firma jest tylko na mnie. US wziął już historię konta firmowego, teraz chcą konto prywatne. Czy mogę nie ujawniać wpływów małżonka, którego nie dotyczy firma – mimo że  mamy wspólne konto? W piśmie od urzędu powołują się na art. 182 Ord

Kontrola podatkowa spółki cywilnej

Otrzymałam pismo z urzędu kontroli skarbowej w sprawie planowanej kontroli podatkowej spółki cywilnej z ostatnich dwóch lat. Co robić?

Pożyczka od rodziców na zakup mieszkania a urząd skarbowy

Planuję kupno mieszkania w najbliższym okresie. Moje oszczędności stanowią ok. 10% wartości mieszkania. Pozostałą kwotę zamierzam uzyskać od rodziców w formie prywatnej pożyczki (z tego, co się dowiedziałam, w przypadku takiego stopnia pokrewieństwa pożyczka jest nieopodatkowana przy

Wezwanie do urzędu skarbowego osoby pracującej za granicą

Od siedmiu lat mieszkam i pracuję w USA. Wyjeżdżając z Polski, nie wymeldowałam się z domu rodziców. Na mój dawny adres przyszło z urzędu skarbowego wezwanie do osobistego stawienia się w urzędzie i wyjaśnienia, dlaczego nie złożyłam deklaracji podatkowej oraz nie rozliczyłam s

Czego dotyczy klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania?

Chciałem przekazać darowiznę pieniężną na zakup mieszkania córce w kwocie 220 tys. zł. Kupując to mieszkanie, córka wykorzystałaby również premię gwarancyjną z książeczki mieszkaniowej. Wyczytałem jednak, że 15 lipca 2016 r.* weszła klauzula przeciwko unikaniu opodatkow

Przekroczony próg dla ulgi prorodzinnej, korekta PIT-37

Dostałem pismo z urzędu skarbowego, w którym poproszono mnie o wyjaśnienie zeznania PIT-37 za 2016 r. Rozliczałem się jako osoba samotnie wychowująca dziecko i błędnie wpisałem w PIT-0 swój nr PESEL zamiast numeru dziecka. Jednak w trakcie rozmowy telefonicznej, kiedy urzędniczka obejrza
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »