Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opodatkowanie ryczałtem a najem

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 16.07.2012

Zamierzam wynająć mieszkanie osobie fizycznej na okres jednego roku. Lokal będzie wynajmowany na cele mieszkalne. Najemca postanowił zapłacić jednorazowo za cały rok. Interesuje mnie opodatkowanie ryczałtem. Kiedy należy poinformować urząd skarbowy o wyborze formy opodatkowania? Czy podatek mam zapłacić jednorazowo od całej otrzymanej kwoty? Jak w umowie ująć zobowiązanie najemcy do ponoszenia dodatkowych kosztów eksploatacyjnych, które zapłaci mnie jako „pośrednikowi” w tych opłatach?

 

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym m.in. przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne „osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej”.

 

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają m.in. „otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze” (art. 6 ust. 1a ww. ustawy). Jeśli do Pana dyspozycji zostanie pozostawiona cała kwota jednorazowo, to zostanie ona opodatkowana właśnie jednorazowo, a nie w rozbiciu na poszczególne miesiące.

 

Odnośnie zawiadomienia – co do zasady, pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jednakże w przypadku osiągania przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a ww. ustawy (tj. umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze), podatnik rozpoczynający osiąganie przychodów w trakcie roku podatkowego składa pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

 

Koszty dodatkowe mają charakter zwrotu i winny zostać ujęte w umowie właśnie jako koszty, do których zwrotu najemca jest zobowiązany. W praktyce jest to sprawa bardzo kontrowersyjna, bowiem powstaje wiele sporów na tle umów najmu lokali, gdzie wykonywane są pewne świadczenia, płatności związane z przedmiotem najmu, a niewliczane są one do podstawy opodatkowania ryczałtem.

 

Większość autorów opracowań z omawianego zakresu uznaje jednak, że „przychodu nie będą również stanowiły przekazywane przez najemcę kwoty tytułem zwrotu opłat eksploatacyjnych czy opłat za media; dla bezpieczeństwa podatkowego zasady ich zwrotu powinny być przewidziane w umowie najmu (por. postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 11 września 2007 r., BI/4117-0058/07)” [Krzysztof Klimek, Najem i dzierżawa lokali mieszkalnych przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o. – Vademecum Doradcy Podatkowego].

 

Stawka zryczałtowanego podatku wynosi 8,5% od przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a wyżej wymienionej ustawy.

 

Co do zasady, podatnicy są obowiązani za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień – w terminie złożenia zeznania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery minus V =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Jak wynająć mieszkanie zgodnie z prawem?

Razem z żoną jesteśmy właścicielami własnościowego mieszkania znajdującego się w zasobach spółdzielni mieszkaniowej. Ponieważ przebywamy i pracujemy obecnie w Wielkiej Brytanii, chcemy wynająć znajomym nasze mieszkanie. Jakie czynności prawne winniśmy wykonać, żeby być w zgodzie z prawem? Co z ewentualnym podatkiem od najmu? Od spółdzielni uzyskałem informację, że nie jest wymagana jej zgoda na podnajem.

Podatek od najmu mieszkania z przynależną piwnicą lub garażem

Jak rozliczyć podatek od najmu, gdyby w podziemiach budynku z wynajmowanym mieszkaniem była przynależna do tego mieszkania piwnica lub garaż, który byłyby udostępniony wynajmującemu w ramach zawartej umowy najmu mieszkania, a niewyszczególniony osobno w czynszu za najem?

Podatek z tytułu najmu lokalu

Jestem właścicielem lokalu, w którym do tej pory prowadziłam działalność gospodarczą. Obecnie chcę wynająć ten lokal. Działalność gospodarcza została zawieszona. Czy konieczne jest wznowienie działalności gospodarczej? Czy dochód uzyskany z tytułu najmu pomieszczeń będzie podlegał podatkowi dochodowemu 19% i VAT 22%, czy można skorzystać z podatku 8,5% z tytułu umowy najmu?

Nota obciążeniowa

Wynająłem lokal użytkowy jako osoba fizyczna. Dochód będę rozliczał w ramach PIT-28. Zgodnie z umową to ja mam wpłacać zaliczki na konto wspólnoty, zaś najemca jest zobowiązany do zwrotu tych kwot. Jak powinno wyglądać moje rozliczenie z najemcą? Ktoś wspominał mi o tzw. nocie obciążeniowej. Czym jest taka nota?

Rozliczenie działalności opodatkowanej ryczałtem wykonywanej poza granicami Polski

Niedawno założyłem jednoosobową firmę świadczącą usługi budowlane na terenie Francji. Ponadto jestem zatrudniony w innej firmie na umowę o pracę. Jak zatem będzie wyglądało moje rozliczanie się z urzędem skarbowym? Oddzielnie – jako zatrudniony na umowie o pracę tak jak do tej pory, i oddzielnie – jako przedsiębiorca?

Jako formę rozliczenia wybrałem kwartalny ryczałt. Czy poza ryczałtem w wysokości 5,5% powinienem w Polsce płacić VAT lub inne podatki? Jeśli otrzymuję lub wystawiam fakturę z kwotą w euro, to po jakim kursie mam ją przeliczyć? Jak powinienem prowadzić ewidencję przychodów? Z tego co się orientuję, w moim przypadku limit rocznych obrotów to 55 000 euro. Jak jest liczony rok: od stycznia do stycznia, a jeśli tak, to czy rozpoczynając działalność w połowie roku mam jakieś ograniczenia w kwocie obrotu, czy też rozpoczynając działalność np. w lipcu, rok liczony jest od lipca do lipca?

Opodatkowanie najmu

Przeprowadziłam się do męża do Niemiec i wynajęłam swoje mieszkanie w Polsce. Lokatorzy sami opłacają sobie czynsz i media, mnie przelewają tylko odstępne. Rozliczamy się razem z mężem z podatków w Niemczech. Na razie tego najmu nigdzie nie zgłaszałam. Czy można opodatkować tę kwotę w Niemczech w rocznym rozliczeniu?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »