Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opodatkowanie przychodów z najmu

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 09.09.2013

Od jakiegoś czasu prowadzę działalność gospodarczą, która na razie nie przynosi znaczących dochodów. Mąż ma umowę o pracę. Niedługo mój małżonek rozpocznie pewien projekt, co spowoduje, że wejdziemy w wyższy próg podatkowy. Mamy mieszkanie na kredyt, które chcielibyśmy wynająć. Co zrobić, aby opodatkowanie przychodu z najmu było dla nas korzystne? Czy powinniśmy wynajmować mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej? Planujemy wyremontować tę nieruchomość. Jak można najkorzystniej rozliczyć koszty remontu? Czy wynajmując mieszkanie jako firma, można wliczyć kredyt w koszty? Czy możemy rozliczać się wspólnie? Czy może lepiej byłoby, gdyby mąż otworzył firmę i wtedy rozliczalibyśmy się oddzielnie?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zacznę od najmu. Dochód lub przychód z najmu (w zależności od wybranej formy opodatkowania) może zostać opodatkowany przez małżonków wspólnie lub przez jednego z małżonków, jeśli złożone zostanie pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu lub przychodu osiągniętego z najmu przez jednego z małżonków.

 

Do wyboru są tu głównie dwie opcje opodatkowania:

 

 1. najem jako odrębne źródło przychodu (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych):
  1. zasady ogólne,
  2. ryczałt (od przychodu),
 2. pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy).

 

Ad 1a. Od przychodu odejmuje się koszt jego uzyskania i powstały dochód opodatkowuje – opodatkowany jest tu dochód, a nie jak przy ryczałcie przychód. Rozlicza się według skali podatkowej, tj. według stawki 18% oraz 32% od dochodu, więc ewentualny remont pomniejszy przychód, zmniejszając tym samym dochód do opodatkowania. Od konkretnych kwot przychodu i kosztów zależy, jak i czy jest to dla Państwa najlepsze rozwiązanie. Jednej – dobrej dla wszystkich – odpowiedzi nie ma. Wskazuje Pani, ze mąż wejdzie prawdopodobnie w drugi próg podatkowy, spowoduje to również wyższy podatek od dochodów z najmu przy wyborze tej opcji. Niemniej jednak nawet w tym wypadku podatek może być mniejszy niż przy opodatkowaniu ryczałtem, jeśli koszty będą wysokie.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Ad 1b. Na ogół najkorzystniejsze jest opodatkowanie przychodów z najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – w skrócie opodatkowanie przychodu, bez odliczania kosztów uzyskania przychodu i odpisów amortyzacyjnych, stawką 8,5%. Tu jednak wydatki na remont nie pomniejszą przychodu, tak jak i amortyzacja tego przychodu nie pomniejszy poprzez odpis. Niemniej jednak jest to z formalnego punktu widzenia również najprostsza forma opodatkowania.

 

Ad 2. Również w ramach działalności gospodarczej można uzyskiwać dochód z najmu, przychód będzie stanowił przychód z działalności gospodarczej, a koszty również skumulują się z kosztami działalności gospodarczej. Zatem tu podatek zależy od kosztów w działalności jako takiej, gdyż liczony będzie globalnie. Zasady jego obliczania są podobne jak przy najmie na zasadach ogólnych. Możliwe jest jeszcze – w tej opcji – opodatkowanie podatkiem liniowym dochodów z działalności (19%), wyklucza to jednak wspólne rozliczenie roczne dochodu z tego źródła. Osobiście nie polecam nigdy zakładania działalności do uzyskiwania dochodów z najmu na małą skalę, gdyż koszty związane z działalnością (np. ZUS, księgowość) „zjadają” potencjalne zyski. Gdy ma się już działalność, można najem włączyć w jej ramy, wtedy jego rozliczenie – co już wskazałem – zależy od sposobu rozliczania tej działalności, progu podatkowego i głównie sumy kosztów. W działalności również remont będzie kosztem, podobnie jak odpisy amortyzacyjne.

 

Pozwolę sobie w tym miejscu zauważyć, że w tych sposobach ww. rozliczenia, gdzie liczy się koszty, kosztem nie będzie rata kredytu, a jedynie odsetki.

 

Reasumując, przy dużych kosztach zasady ogólne będą lepszym rozwiązaniem lub włączenie do działalności najmu, o ile ona już istnieje i funkcjonuje; zakładanie działalności specjalnie dla najmu mieszkania nie jest potrzebne.

 

Odnośnie wspólnego rozliczenia – przy uzyskiwaniu dochodów z najmu opodatkowanych ryczałtem jest ono możliwe, bowiem uzyskiwanie przychodów z prywatnego najmu opodatkowanych ryczałtem nie wyklucza możliwości wspólnego rozliczenia dochodów małżonków według skali podatkowej. Podatek liniowy w działalności gospodarczej wyklucza takie rozliczenie.

 

Wspólne rozliczenie jest korzystne, gdy macie Państwo dużą różnicę w wysokości dochodów.

 

Jak widać, nie mogę dać Pani gotowych odpowiedzi, gdyż celne są jedynie te „przeliczone” w oparciu o ww. zasady na konkretnych – Państwa – „cyfrach”, jak przewidywany przychód z najmu, koszty jego uzyskania itd.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • V minus dziewięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Opodatkowanie najmu

Przeprowadziłam się do męża do Niemiec i wynajęłam swoje mieszkanie w Polsce. Lokatorzy sami opłacają sobie czynsz i media, mnie przelewają tylko odstępne. Rozliczamy się razem z mężem z podatków w Niemczech. Na razie tego najmu nigdzie nie zgłaszałam. Czy można opodatkować tę kwotę w Niemczech w rocznym rozliczeniu?

Opodatkowanie wynajmu mieszkania

Mam pytanie o nabycie nieruchomości oraz o opodatkowanie wynajmu mieszkania. Otóż polska firma sp. z o.o. będąca płatnikiem VAT nabywa nieruchomość w Polsce od developera.

 1. Czy otrzymuje fakturę VAT?
 2. Czy przy sprzedaży osobie prawnej wystawia fakturę VAT?
 3. Czy przy sprzedaży osobie fizycznej wystawia fakturę VAT?
 4. Czy przy wynajęciu osobie fizycznej wystawia fakturę VAT za czynsz?
 5. Jakie inne podatki występują przy transakcjach kupna-sprzedaży lub wynajmie nieruchomości przez sp. z o.o.?

Podatek od najmu mieszkania z przynależną piwnicą lub garażem

Jak rozliczyć podatek od najmu, gdyby w podziemiach budynku z wynajmowanym mieszkaniem była przynależna do tego mieszkania piwnica lub garaż, który byłyby udostępniony wynajmującemu w ramach zawartej umowy najmu mieszkania, a niewyszczególniony osobno w czynszu za najem?

Opodatkowanie dochodów z najmu

Od połowy 2013 r. wynajmuję mieszkanie (które jest wspólną własnością moją i męża), ale do tej pory nie zgłosiłam tego do urzędu skarbowego i w związku z tym dochody z najmu nie były opodatkowane. Chcę to teraz nadrobić, korzystając z instytucji czynnego żalu. Jakie dokumenty trzeba złożyć? Czy mogę się rozliczać na zasadzie ryczałtu?

 

Czy osoba współpracująca może założyć swoją działalność?

Mąż prowadzi działalność opodatkowaną 19%. Żona jest osobą współpracującą. Czy żona może założyć swoją działalność i w jej ramach wynajmować 2 mieszkania należące do małżeństwa, ryczałtem (podatek 8,5%)?

Podatek od sprzedaży działki przed upływem 5 lat

Chcę sprzedać działkę kupioną 3 lata temu jako grunt orny. Na działce jest rozpoczęta budowa domu. Jaki zapłacę podatek od sprzedaży, jeśli uzyskaną kwotę przeznaczę na zakup i remont innego domu? Po sprzedaży grunt straci status rolny, z uwagi na powierzchnię uzyska status działki siedliskowej.

Koszt sprzedaży udziałów w spółce

Proszę o profesjonalne ustosunkowanie się do interpretacji indywidualnej IBPBII/2/4511-181/15/MW. Mój brat jest w identycznej sytuacji. Wraz z 3 wspólnikami w 2000 r. założył spółkę cywilną (wkład był minimalny). Spółka przynosiła dochody, które wspólnicy w części pozostawiali w spółce. Majątek spółki (czy raczej majątek wspólników w spółce) rósł. Rok temu spółka cywilna została przekształcona w spółkę z o.o. (na podstawie planu przekształcenia). Majątek spółki został wyceniony i taką wartość nominalną udziałów objętych w spółce z o.o. przez wspólników przyjęto. W zeszłym roku brat sprzedał część udziałów. Jak powinien ustalić koszt sprzedaży udziałów? W świetle powyższej interpretacji koszty praktycznie nie wystąpią. A co z „przypadającą” na niego częścią majątku w spółce cywilnej, od której przecież zapłacił podatek dochodowy?

Zbycie spadku na ojca i realizacja celów mieszkaniowych przez niego

Jak nie płacić podatku dochodowego 19% przy sprzedaży odziedziczonej nieruchomości w okresie krótszym niż 5 lat? Dziedziczę ja, siostra i nasz tata. W jaki sposób najlepiej sfinalizować sprzedaż, tak abyśmy (ja i siostra) były zwolnione z płacenia podatku dochodowego? Czy możliwe jest zbycie spadku na ojca i realizacja celów mieszkaniowych przez niego? Nieruchomość nie ma pełnego odbioru budowlanego.

Rozpoczęcie budowy domu

W zeszłym roku odziedziczyliśmy z bratem mieszkanie po mamie. Mieszkanie to sprzedaliśmy również w zeszłym roku, aby ostatecznie uregulować kwestie spadkowe w rodzinie. Chciałbym skorzystać ze zwolnienia i przeznaczyć całą sumę na nowy cel mieszkaniowy. Czy mogę rozpocząć budowę domu na działce? Czy może ona należeć do mojej żony, czy powinna być wspólna?

Ustalenie kwestii podatkowych przed sprzedażą nieruchomości

Moje pytanie dotyczy sprzedaży nieruchomości zabudowanej, będącej moją własnością od 2011r . Jaki podatek muszę odprowadzić do US, gdybym sprzedała nieruchomość do końca 2016 r., a jaki, gdybym sprzedała po 1.01.2017r.?

Czy mogę sprzedać sąsiadowi część działki?

W 2007 r. nabyłem działkę w użytkowaniu wieczystym. W 2011 r. przekształciłem ją w prawo własności. W tym roku część działki chcę sprzedać sąsiadowi. Czy będę musiał odprowadzić podatek dochodowy?

Przekazanie obcej osobie dużej sumy pieniędzy a podatek

Jak w legalny sposób przekazać osobie obcej, niespokrewnionej dużą sumę pieniędzy, bez konieczności płacenia podatku w wysokości 20% darowizny? Kwota to ok. 100 tys. zł.

Darowizna dla żony a podatek

Mam z żoną rozdzielność majątkową. Chciałbym przekazać żonie darowiznę pieniężną. Pieniądze chcę przekazać z mojego konta prywatnego na konto prywatne żony. Z tego co wiem żona w ciągu pół roku musi zgłosić do urzędu skarbowego fakt otrzymania takiej darowizny. Czy w przypadku rozdzielności majątkowej przekazanie darowizny dla żony wiąże się z zapłatą podatku dochodowego, czy nie?

Rozliczanie zakupu/sprzedaży waluty oraz wyliczanie różnic kursowych

Prowadzę DG polegającą między innymi na handlu towarami importowanymi. W tej chwili za towary płacę przelewem SEPA z konta „złotowego”. Kursy wymiany walut są zbójeckie, ale procedura księgowania różnic kursowych prosta – wycena dostawy wedle kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia rachunku przez dostawcę, a zapłata – faktycznie pobrana kwota w złotych. Wyliczenie różnicy kursowej jest proste. Bank przedstawił mi ofertę założenia konta walutowego i przystąpienia do platformy walutowej, dzięki której mógłbym kupować walutę taniej niż aktualnie. Jak w takiej sytuacji wyglądałoby rozliczanie (w KPiR) zakupu/sprzedaży waluty oraz wyliczanie różnic kursowych?

Budowa domów na sprzedaż na własnych działkach a podatek od ziemi

Posiadam własne działki budowlane. Mam firmę budowlaną świadczącą usługi budowlane – jako osoba fizyczna. Chciałabym na własnych działkach wybudować domy na sprzedaż. Co powinnam zrobić, aby uniknąć zapłacenia podatku dochodowego od ziemi, która jest moją prywatną własnością?

Rezygnacja z inwestycji w obcym środku trwałym

Nasza spółka dwa lata temu wynajęła na 10 lat od osoby fizycznej halę dla celów produkcyjnych. Koszty poniesione na adaptację wyniosły prawie 200 tys. zł. Ponieważ chcielibyśmy zrezygnować z tego projektu i wypowiedzieć umowę najmu z zachowaniem, zgodnie z umową, 6-miesięcznego okresu wypowiedzenia, chcielibyśmy wiedzieć, czy nasza firma może zamortyzować ten środek w okresie wypowiedzenia, a jeżeli nie może, to co zrobić z poniesionymi nakładami?

Jak udokumentować zakup truskawek od działkowicza

Chcę zakupić 200 kg truskawek od działkowicza – jak to udokumentować? Ja jestem podmiotem prowadzącym działalność w zakresie skupu owoców i warzyw.

Rejestracja firmy prowadzącą giełdę krypto walut

Z powodu przyjaznych kryptowalutom/DLT regulacjom na Gibraltarze planuję tam zarejestrować firmę prowadzącą giełdę krypto walut. Chciałbym otworzyć biuro zarówno na Gibraltarze, jak i w Polsce. Jak by to wszystko wyglądało pod względem działalności w Polsce – biura/pracowników oraz podatkowo dla mnie? Firma w Gibraltarze będzie miała kilku wspólników/udziałowców, ale ja będę większościowym?

Zgłoszenie zmiany rezydentury do urzędu skarbowego

Mieszkamy na stałe i pracujemy z mężem w Wielkiej Brytanii od ponad 12 lat i zdecydowaliśmy się wrócić na stałe do Polski. Mąż zgłaszał zmianę rezydentury do urzędu skarbowego kilka lat temu, ja nigdy nie składałam takiego wniosku. Ponadto mam meldunek w Polsce i utrzymuję mieszkanie komunalne, które jest adaptacja strychu – odpowiednia umowa ze ZBiLK-iem. Mieszkanie było zaadaptowane z byłym mężem, który długo w mieszkaniu mieszkał i nie chciał spłacić mojej części, ale w końcu kilka lat temu się wyprowadził, zostawiając mi mieszkanie. Czy teraz powinnam zgłosić informacje o wyjeździe? Na jakim formularzu? Mamy oszczędności, które po powrocie do Polski mamy zamiar przeznaczyć na zakup domu – czy trzeba informacje o majątku zgłosić do urzędu skarbowego? Oczywiście na wszystkie dochody w Wielkiej Brytanii mamy dokumenty p60 lub p45.

Wycofanie motocykla ze środków trwałych

Prowadzę jednoosobową działalność. W 2014 r. kupiłem jako osoba prywatna motocykl, który po założeniu działalności w 2015 r. wprowadziłem na stan środków trwałych. VAT przy zakupie nie był odliczony. Pojazd jest wykorzystywany zarówno do celów prywatnych, jaki i służbowych – korzystam z odliczeń 50%. Motocykl planuję wycofać z działalności i sprzedać. Jakim i czy podlegam obowiązkom podatkowym – dochodowy i VAT?

Podatek od sprzedaży domu a mienie przesiedleńcze

Czy w przypadku przeprowadzki na stałe z Polski do Kanady można podatek od sprzedaży domu zachować i wywieźć jako mienie przesiedleńcze? Wiem, że kupując lokal mieszkaniowy w Polsce lub Unii w przeciągu dwóch lat od sprzedaży, można uniknąć płacenia podatku, ale czy w mojej sytuacji też da się to zrobić?

Rozliczenie za pracę w Peru i Indonezji

Mam umowę o pracę na czas nieokreślony w Szwajcarii. Pracuję w trybie delegacyjnym, pracodawca wysyła mnie w różne miejsca na świecie na maksymalnie dwa miesiące, następnie mam urlop wypoczynkowy. Mieszkam na stałe w Polsce, tu jestem zameldowany, moje wynagrodzenie jest przelewane na konto bankowe w polskim banku. Pracuję w Indonezji i w Peru, w Polsce przebywam mniej niż 183 dni. Rozumiem, że mam obowiązek złożenia zeznania podatkowego. Na którym formularzu powinienem przedstawić swoje dochody? Czy od dochodów będę musiał zapłacić podatek w Polsce (jeśli tak, to jak się z niego rozliczyć)?

 

Podatek 2011 od sprzedaży działki po rodzicach

W 1970 r. otrzymałem w spadku po rodzicach działkę (byłem jedynym właścicielem). Niedawno ją sprzedałem. Czy muszę zapłacić podatek od tej sprzedaży?

Odliczenie kredytu od podatku – czy istnieje taka możliwość?

Moja córka w 2008 r. kupiła działkę, rok późnej wprowadziła się do wybudowanego na niej domu, zameldowała się. Trudno jej było spłacać kredyt, więc musiała sprzedać nieruchomość. W sierpniu 2011 r. nastąpiła sprzedaż, córka spłaciła cały kredyt (300 000 zł). Z powodu przeoczenia nie mogła skorzystać z ulgi meldunowej – zabrakło 6 dni. Nadwyżka miała być przeznaczona na zakup mieszkania. Faktury ma jednak na 120 000 zł, do opodatkowania pozostaje 280 000 zł.  Czy istnieje możliwość odliczenia od kwoty do opodatkowania spłaconej kwoty kredytu? Czy można jakoś inaczej uniknąć tak wysokiego podatku?

Darowizna pieniędzy z zagranicy od osoby niespokrewnionej a podatek

Darowizna z zagranicy w postaci pieniężnej od osoby niespokrewnionej ze mną (zupełnie obcej) – czy podlega opodatkowaniu w danym kraju, skąd pochodzi taka darowizna (USA), i ile wynosi w USA? Zaznaczam, że mam mieć założone konto w USA, na które wpłynie darowizna w walucie dolarów. Skoro podatek od darowizny wynosi raz od otrzymanej kwoty, a potem mogę dowolne kwoty przelewać na konto w Polsce, czy od każdej kwoty przelanej na konto w Polsce muszę płacić podatek? Jaki jest podatek w Polsce, w jakim czasie mam zgłosić? Podatek w złotówkach w przeliczeniu z kursu dolara czy podatek w dolarach?

Jak rozliczyć środki trwałe wspólne dla nieruchomości?

Sprzedaję nieruchomość kupioną w 1996 roku, którą w tym roku wyprowadziłem z działalności gospodarczej. Na niej znajduje się budynek mieszkalny wynajmowany oraz biurowy i magazynowy. VAT-u nie zapłacę. Zapłacę podatek podatek dochodowy 19% od budynków niemieszkalnych. Do kosztów od ich sprzedaży odpiszę środki trwałe pomniejszone o odpisy amortyzacyjne. Jak rozliczyć środki trwałe wspólne: płot, pompę, studnię?

Podatek od zakupu nieruchomości od syndyka

Czy muszę płacić w urzędzie skarbowym podatek po zakupie nieruchomości od syndyka, który przecież nie jest płatnikiem podatku VAT?

Opcje na akcje zbyte w USA a podatki

Osoba fizyczna, obywatel polski, rezydent polski w sensie podatkowym, pracownik firmy z USA, otrzymuje jako dodatkowy element wynagrodzenia opcje na akcje swego pracodawcy. Zbycie opcji jest jedyną formą realizacji promesy; następuje ono w USA. W wyniku transakcji osoba zainteresowana staje się właścicielem pokaźnej sumy dolarów, które chce spożytkować w Polsce. Jak należy postępować z amerykańskim IRS i polskim urzędem skarbowym, by te instytucje zabrały jak najmniej? Być może sprzedażą opcji zajmie się broker.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »