Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opodatkowanie pożyczki bez odsetek

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 17.03.2011

Jak jest opodatkowana pożyczka, jeżeli pożyczkodawca w umowie zastrzega, że po 7 latach chce odzyskać tylko kapitał – jakie opłaty ponosi jedna i druga strona? A jeśli pożyczkodawca zwolni po danym czasie drugą stronę z obowiązku oddania kwoty – czy łączy się to z jakimiś obowiązkami wobec urzędu skarbowego?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podatek dochodowy

 

Pożyczka ma charakter nieodpłatny, gdy biorący pożyczkę jest obowiązany do zwrócenia jedynie kapitału bez wynagrodzenia w postaci np. odsetek. Pożyczkobiorca uzyskuje wtedy nieodpłatne świadczenie polegające na możliwości korzystania z kapitału bez wynagrodzenia. Art. 11 ust. 2a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, iż wysokość nieodpłatnego świadczenie tego rodzaju należy ustalić na podstawie cen rynkowych – przychodem pożyczkobiorcy są tu hipotetyczne odsetki, które byłby zobowiązany zapłacić, zaciągając „komercyjną” pożyczkę.

 

Przychodem pożyczkodawcy są odsetki, gdy ich nie ma – nie ma przychodu. Gdy są, zaliczamy je do przychodów z kapitałów pieniężnych, są opodatkowane w sposób zryczałtowany 19% podatkiem i nie łączą się z przychodami z innych źródeł.

 

Podatek od czynności cywilnoprawnych

 

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. pożyczki. Obowiązek podatkowy powstaje co do zasady z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Obowiązek podatkowy ciąży przy umowie pożyczki na biorącym pożyczkę. Podstawę opodatkowania stanowi kwota pożyczki, a stawka podatku wynosi 2%.

 

Podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru (tj. PCC-3), oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, tj. od dnia udzielenia pożyczki (z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika).

 

Jeżeli pożyczkodawca chce anulować dług, to moim zdaniem dojdzie do przekazania darowizny – która łączy się z podatkiem od spadków i darowizn.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus zero =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Odpowiedzialność zleceniodawcy za zachowanie gości po imprezie

Prowadzę lokal dla przyjęć okolicznościowych, podczas których klient wynajmuje salę na czas określony, podpisując umowę organizacji przyjęcia z wyszczególnionymi zagadnieniami.  Chciałabym dodać punkt dotyczący odpowiedzialności za osobę/gościa na przyjęciu będącą pod wpływem środków odurzających oraz zachowującą się niestosownie oraz groźnie wobec innych gości i obsługi, nie tylko podczas trwania przyjęcia, ale również bezpośrednio po jego zakończeniu, aż do rozejścia się wszystkich gości. Czy mogę dopisać taki punkt w umowie? Jak powinien mniej więcej brzmieć taki zapis?

Praca operatora dźwigu a umowa o dzieło

Czy wykonanie prac dźwigiem (dźwig należy do zlecającego, chodzi tylko o pracę operatora) w ramach konkretnych prac montażowych, na konkretnym elemencie, w określonym czasie, za określoną sumę pieniędzy można zlecić komuś w ramach umowy o dzieło?

Jak wycofać się z umowy kupna mieszkania?

Rok temu podpisałem umowę z deweloperem, wpłaciłem 10% kwoty mieszkania, które było budowane. Podpisaliśmy akt notarialny. Niedługo będzie zakończenie budowy, a moja sytuacja się zmieniła. Jak wycofać się z umowy kupna mieszkania? Jaka opcja będzie dla mnie najmniej kosztowna? Czy taka operacja jest w ogóle możliwa?

Zmiana umowy z funduszem inwestycyjnym

W zeszłym tygodniu podpisałem umowę z funduszem inwestycyjnym za namową „doradcy finansowego”. Po namyśle chcę zmienić jej warunki, ale rzekomy doradca nie odbiera ode mnie telefonu, a kopii umowy nie posiadam. Zabrał ją doradca w celu finalizacji umowy razem z kopią mojego dowodu osobistego. Jak mam teraz postąpić, czy podpisana umowa będzie wiążąca i nie da się jej zmienić?

Awaria rozrządu po zakupie samochodu

Przed czterema dniami kupiłem 12-letni samochód od osoby prywatnej. Po przejechaniu 300 km w samochodzie uszkodzeniu uległ rozrząd. Podejrzewam, że był już uszkodzony (zużyty) w momencie zakupu samochodu, czego nie mogłem zauważyć. Sprzedawca nie poczuwa się do odpowiedzialności, twierdząc, że rozrząd był wymieniany kilka miesięcy wcześniej. Podobno ma faktury na części i wymianę. Co robić?

Czy muszę spłacać podżyrowany kredyt?

W lipcu 2005 roku podżyrowałam znajomemu kredyt w wysokości 2000 zł. Termin kredytu upływa w sierpniu 2007 roku. Mój znajomy nie spłaca jednak rat i dostałam upomnienie abym spłaciła ratę za kwiecień 2007 roku. Rozmawiałam ze znajomym i stwierdził, że nie będzie płacił już do końca, bo nie ma pieniędzy, a ja, ponieważ żyrowałam muszę spłacić dług. Co mam zrobić? Czy mam spłacić należność, czy wytoczyć mu sprawę?

Czy muszę zapłacić wygórowaną fakturę za remont?

Firma dokonała remontu pokoju: zerwanie starych tapet, przygotowanie ścian i tapetowanie. Nie spisaliśmy umowy i ustnie też nie ustaliliśmy konkretnej zapłaty, tylko stanęło na tym, że „się dogadamy”. Po zakończeniu prac nie zgodziłem się na cenę 1400 zł, bo uznałem, że jest stanowczo wygórowana, tylko zaproponowałem 600 zł. Dodatkowo zgłosiłem usterkę. Firma przysłała mi fakturę listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Czy muszę zapłacić kwotę z faktury? Co zrobić, by tyle nie płacić?

Wypowiedzenie umowy na telefon za osobę chorą na Alzheimera

Moja mama choruje na Alzheimera, posiada telefon komórkowy. Chciałbym przenieść ten jej numer do innej sieci, gdyż skończyła się umowa i u innego operatora mamy szanse na lepsze warunki. Czy do wypowiedzenia umowy na telefon o świadczenie usług telekomunikacyjnych będę potrzebował pełnomocnictwa? A jeśli tak, to jak ono powinno wyglądać?

Niewykonanie usługi i odmowa oddania zaliczki

Pół roku zamówiłem usługę w salonie samochodowym, płacąc zaliczkę 2000 zł. Zrobiłem to z wyprzedzeniem, bo mieszkam za granicą. Niestety części nie dojechały i serwis nie mógł wykonać usługi. Poprosiłem o zwrot zaliczki, odmówiono mi oddania zaliczki. Czy mam obowiązek w tej sytuacji płacić za towar?

Wykonawca nie oddał zaliczki - co zrobić?

Cztery miesiące temu podpisałam z pewną firmą umowę o wykonanie zabudowy pod parapetem. Wpłaciłam zaliczkę w wysokości 1500 zł. Termin montażu zabudowy został określony. Wykonawca przywiózł po długim czasie zamówioną zabudowę, ale niezgodną z wcześniejszymi ustaleniami. Obiecał, że wykona ją ponownie, ale musi zamówić nowy materiał. Po moim wielokrotnym dzwonieniu w wykonawca wycofał się z umowy i zaproponował zwrot zaliczki. Nie chciałam się początkowo zgodzić, gdyż zależało mi na wykonaniu zabudowy. Jednak definitywnie odmówił wykonania usługi i w SMS-ie poprosił o podanie konta, na które prześle pieniądze. Do dnia dzisiejszego tego nie zrobił. Wysłałam listem poleconym prośbę o zwrot zaliczki do określonej daty. Nie mm żadnej odpowiedzi, a telefonu nie odbiera. Co mogę w tej sytuacji zrobić?

Zwrot samochodu zakupionego od osoby trzeciej z innym przebiegiem i usterkami

Kupiłem używany samochód od osoby „trzeciej”. Nie jest ona wpisana w dokumentach pojazdu, natomiast jest ciągłość umów – tu wszystko ok. Zgodziłem się na kupno pojazdu, jeżeli będzie miał aktualny przegląd. Właściciel zrobiła badania techniczne, lecz jest to jedynie zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym w formie osobnego dokumentu, gdyż posiadał tylko urzędowe zaświadczona kserokopię dowodu (zamiast dowodu rejestracyjnego). Sprzedający zaręczał, że te dokumenty wystarczą do rejestracji. Na ten moment nie byłem świadomy, że jest to informacja niezgodna z prawdą. Dodatkowo już po zakupie i po dokładnej weryfikacji dokumentów wyszło, iż na zaświadczeniu o BT jest inny przebieg niż w samochodzie, a w czasie jazdy wyszło na jaw kilka usterek. Czy daje to podstawy do rękojmi i zwrotu pojazdu (głównie chodzi mi o sytuację z niepewnymi dokumentami)?

Zakup samochodu nie doszedł do skutku - czy przepada zaliczka?

Podczas zakupu samochodu ciężarowego wpłaciłem zaliczkę 1000 zł, niestety nie sporządziliśmy umowy tej zaliczki. Jedyny dowód, świadczący o wpłaceniu zaliczki, to przelew z tytułem „zaliczka na zakup samochodu marki (…)”. Umówiłem się, że po auto przyjadę za dwa tygodnie. Sprzedawca nie robił problemu. Miałem być w sobotę, niestety przyjazd musiałem odwołać i przesunąć na poniedziałek. Sprzedawca stwierdził, że dwa tygodnie minęły i 1000 zł przepadło. Nie zwrócił mi zaliczki. Rzecz miała miejsce przed 3 miesiącami. Jak odzyskać pieniądze? Sprzedawca mieszka 400 km ode mnie. Czy warto podejmować działania przy kwocie 1000 zł? Jeżdżenie na rozprawy będzie mnie niemało kosztować. Proszę o poradę!

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »