.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opodatkowanie najmu

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 24.07.2013

Przeprowadziłam się do męża do Niemiec i wynajęłam swoje mieszkanie w Polsce. Lokatorzy sami opłacają sobie czynsz i media, mnie przelewają tylko odstępne. Rozliczamy się razem z mężem z podatków w Niemczech. Na razie tego najmu nigdzie nie zgłaszałam. Czy można opodatkować tę kwotę w Niemczech w rocznym rozliczeniu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

 

„1. Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

 

1a. Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

 

1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

 

2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

 

[…]

 

2a. Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

 

2b. Za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się w szczególności dochody (przychody) z:

 

1) pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;

 

2) działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;

 

3) działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

 

4) położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości […]”.

 

Powyższe regulacje mogą modyfikować umowy międzynarodowe.

 

Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku podpisana w Berlinie 14 maja 2003 r. (Dz. U. z 20 stycznia 2005 r.) stanowi w art. 6 ust. 1, że: „dochód osiągany przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z majątku nieruchomego (włączając dochód z gospodarstwa rolnego lub leśnego), położonego w drugim Umawiającym się Państwie, może być opodatkowany w tym drugim Państwie”. Powyższe stosuje się do dochodu osiągniętego z bezpośredniego użytkowania, najmu, dzierżawy lub innego rodzaju użytkowania majątku nieruchomego.

 

Podsumowując, należy stwierdzić, że niezależnie od tego, czy ma Pani miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Republice Federalnej Niemiec, czy w Rzeczpospolitej Polskiej, dochód z najmu winna Pani opodatkować w Polsce. Jeśli ma Pani miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w RFN, należy również pamiętać, że RFN zastrzega sobie prawo do wzięcia pod uwagę dochodu i majątku wyłączonego z opodatkowania niemieckiego na podstawie umowy przy ustalaniu stawki podatku od pozostałego dochodu i majątku. Stąd mimo że co do zasady RFN uznaje, iż dochód uzyskiwany w Rzeczypospolitej Polskiej lub mienie położone w Rzeczypospolitej Polskiej, które mogą podlegać opodatkowaniu w Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają wyłączeniu z podstawy wymiaru podatku niemieckiego, to już na podstawie prawa wewnętrznego RFN może się okazać, że dochód taki i tak musi Pani w RFN zadeklarować.

 

Nie można przychodów z najmu nieruchomości położonej w Polsce opodatkować w opisany przez Panią sposób.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem + 6 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »